راهنمای کلاس مجازی

وایت برد (whiteboard)

محل قرار گیری و فعال کردن وایت برد

زمانی که شما در کلاس مجازی سپنتام، به عنوان ارائه دهنده و یا اپراتور حضور داشته باشید، با استفاده از قلم نوری از ابزار وایت برد، می‌توانید محتوای نوشتاری خود را ارائه دهید. در محیط برنامه از قسمت نوار ابزار، آیکون مربوطه را انتخاب نمایید. اگر به وایت برد بزرگتری برای ارائه محتوای خود نیاز دارید، کافیست ابزارهای اشتراک دسکتاپ و نمایش اسلاید را غیرفعال نمایید. تمامی ابزارها و امکانات وایت برد را می‌توانید در ستون سمت چپ آن مشاهده نمایید.

آموزش مرحله به مرحله :

۱-همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، در قسمت سمت چپ ابزار تخته وایت برد، ابزارهایی همانند قلم، مارکر، اشکال هندسی، نوشته، حذف کردن و سایر ابزارهای مرتبط با تنظیم صفحه وجود دارد. با توجه به موضوع رویداد انتخابی شما برای ارائه در کلاس مجازی سپنتام می‌توانید از هریک از ابزارهای نام برده شده، استفاده نمایید. به عنوان مثال، با کمک ابزار نوشته می‌توانید متن مورد نظر خود را بنویسید و با ابزار حذف، نوشته‌های موجود در تخته وایت برد را پاک کنید.

۲-با انتخاب هر یک از ابزارهای سمت چپ تخته وایت برد، تنظیمات مربوط به آن، در قسمت بالای تخته همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال اگر ابزار قلم را انتخاب کنید، تنظیمات مرتبط با آن همچون اندازه قلم، رنگ قلم را می‌توانید مشاهده نمایید.

۳- با توجه به تصویر بالا، تخته اصلی در این قسمت قرار دارد. اپراتور و یا ارائه دهنده در کلاس مجازی سپنتام، می‌تواند متناسب با محتوای خود هر آنچه را که لازم است کاربران مشاهده نمایند، را در این قسمت یادداشت کند. اپراتور و یا ارائه دهنده هر گونه تغییری بر روی تخته وایت برد اعمال نماید، برای کاربر نمایش داده می‌شود. واضح و بدیهی است که استفاده از چندین تخته در زمان برگزاری کلاس مجازی امری طبیعی است.

۴-از قسمت سمت چپ تخته وایت برد، منو آن را می‌توانید مشاهده کنید. گزینه‌هایی که در قسمت منو تخته وایت برد وجود دارد عبارتنداز:

  • افزودن تخته جدید: همان طور که از نامش پیداست، می‌توانید برای ارائه مطالب به صورت جداگانه، تخته‌های جدید اضافه کنید.
  • پاک کردن تخته: بدون نیاز به ابزار حذف می‌توانید با این گزینه تمام تخته را پاک نمایید.
  • انتخاب رنگ زمینه: برای هر یک از تخته‌ها می‌توانید رنگ زمینه جداگانه انتخاب نمایید.
  • نمایش نشانگر موس
  • قابل دانلود: با استفاده از این گزینه می‌توانید دانلود تخته را برای سایر کاربران فعال یا غیر فعال کنید.
  • ذخیره : مدرس می‌تواند تخته دلخواه خود را بر روی سیستم ذخیره نماید و با استفاده از گزینه بازیابی در جلسات بعدی کلاس از تمام محتوای تخته دوباره استفاده نمایید.
  • بازیابی: این گزینه مکمل بخش ذخیره است. با ذخیره نمودن تخته بر روی سیستم، با استفاده از بخش بازیابی می‌توان آن محتوای کامل تخته را مجدد در کلاس بعدی استفاده نمود.
  • دانلود: محتوای تخته را می‌توان به صورت تکی و یا گروهی به صورت عکس با فرمت PNG دانلود کرد.
  • بستن: با انتخاب این گزینه از منو خارج می‌شوید.

۵- این ابزار کمک می‌کند به راحتی به تخته قبلی و یا بعدی بروید. همچنین می‌توانید تخته دلخواه را حذف و یا یک تخته جدید اضافه نمایید.

 

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس