دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوا و سناریوهای آن

تولید محتوا به تهیه مطالبی گفته می‌شود که قابلیت انتشار در وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و سایر رسانه‌ها را داشته باشد. هدف از آن رفع نیاز مخاطبان و کاربران است. امروزه محتوا یکی از مهمترین و اصلی‌ترین راه ارتباطی میان مخاطب و کسب و کار شناخته شده است. زیرا کاربران اطلاعات لازم در مورد برند را پیدا و از آن اطلاعات استفاده می‌کنند. برخی از افراد با شنیدن نام محتوا، تنها متن ها را به خاطر می‌آوردند، اما لازم است بدانید انواع تولید محتوا همچون تصویری، متنی، ویدیویی و صوتی وجود دارد و ابزارهای تخصصی برای برای هر یک از این فرمت‌های محتوا وجود دارد .  ( آشنایی با ابزارهایی برای تولید محتوای باکیفیت)

واضح و بدیهی است که امروزه کسب و کارها برای رسیدن به موفقیت، باید شروع تولید محتوا جذاب و کاربردی نمایند. در واقع در زمان تولید محتوا، نباید از قانون قلاب محتوا غافل شوید. قانون قلاب، یعنی به نحوی محتوا را آماده نمایید که مخاطب آن را تا انتها بازدید نماید.

به یاد داشته باشید، در محتوا فرصت بسیار کمی برای جذب مخاطب دارید، بنابراین نباید این فرصت را از دست بدهید. تولید محتوای خوب و همیشه سبز می‌تواند سبب افزایش ترافیک و بازدید وب سایت شود. همچنین با محتوایی سئو شده و کاربردی می‌توانید رتبه وب سایت را در گوگل افزایش دهید. یکی از آسان‌ترین روش‌های برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود، تولید محتوا است. زیرا به راحتی می‌توانید نیاز مخاطبان را شناسایی نمایید و محتواهایی متناسب با نیاز مخاطبان خود تولید نمایید. بدین صورت می‌توانید به مخاطبان خود این حس را انتقال دهید که برای شما ارزشمند هستند.

 

انواع تولید محتوا

 

1- محتوا‌ی متنی

امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی همچون پینترست و اینستاگرام و… افراد تمایل کمتری به خواندن محتوا متنی دارند و همین امر سبب شده است، کسب و کارها به محتوای متنی توجه کمتری داشته باشند. محتوای متنی همین محتوایی است که شما در حال حاضر مشغول به مطالعه آن هستید. محتوای متنی امروزه یکی از پرکاربردترین و ارزان‌ترین نوع محتوا شناخته شده است که با استفاده از آن می‌توانید نیاز مخاطبان خود را رفع نمایید.

در هنگام تولید آن باید متنی خلاق و جذاب بنویسید و حس کنجکاوی را در خواننده ایجاد نمایید که متن را تا آخر مطالعه نماید. همچنین با کمک محتوای متنی می‌توانید سئو وب سایت خود را بهبود دهید. دقت داشته باشید، اصلی‌ترین موضوع در تولید محتوای متنی، موضوع جذاب و به‌روز و انتخاب کلمه کلیدی مناسب است. همچنین در محتوای متنی، رعایت اصول سئو یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن بیشتر از هر چیزی توجه شود. بنابراین اصول تولید محتوا را در زمان تهیه هر نوع محتوایی را فراموش نکنید.

2- محتوا‌ی ویدیویی

یکی دیگر از انواع محتوا ، محتوای ویدیویی است. با ساخت یک ویدیو جذاب و کاربردی می توانید، آن اطلاعاتی که کاربر و مخاطب شما نیاز دارد را در اختیارش قرار دهید. امروزه کابران به دلیل آن که محتوای ویدیویی زمان کمتری را از مخاطب می‌گیرد، بیشتر از سایر محتواها مورد استقبال قرار می‌گیرد و به عنوان جذاب‌ترین راه انتقال اطلاعات به مخاطب شناخته شده است. زیرا با استفاده از تولید آن می‌توانید مخاطب را سرگرم نمایید و محصول یا کسب و کار خود را در همان ویدیو سرگرم کننده به مخاطب منتقل کنید.

با توجه به این که امروزه افراد بیشتر وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارنند، به راحتی می‌توانید با تولید محتوای ویدیویی مخاطب بیشتری را جذب نمایید. زیرا شبکه‌های اجتماعی مناسب‌ترین روش برای اشتراک گذاری محتوا مخصوصا محتوا ویدیویی است.

3- محتوا‌ی صوتی

مزیت محتوای صوتی این است که کاربر در هر شرایطی همچون رانندگی، پیاده روی و … می‌تواند از آن استفاده نماید. محتواهای متنی را به راحتی می‌توانید به محتوای صوتی تبدیل نمایید و در وب سایت و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این روش یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی است.

با تولید این نوع محتوا می‌توانید به فکر کاربران نابینایی که نیاز به اطلاعات برند و کسب وکار شما دارند، کمک نمایید و این یک فرصت طلایی برای جذب بیشتر مخاطب برای کسب و کارتان به شمار می‌آید. بنابراین در زمان ایده‌پردازی برای محتوا باید به تمامی کاربران و مخاطبان کسب و کار خود توجه داشته باشید.

4- محتوای تصویری

محتوای تصویری نیز یکی دیگر از انواع تولید محتوا است. محتوای تصویری همان طور که از نامش پیداست از تصویر، نمودار، نقشه و …. ساخته می‌شود. بهتر است بدانید تصاویر در ذهن ماندگار تر از یک نوشته هستند. اما به یاد داشته باشید، کیفیت تصاویر در تولید محتوای تصویری شرط اصلی در ماندگاری در ذهن مخاطب است. واضح و بدیهی است که برای انتقال اطلاعات به مخاطب و کاربر زمانی که از تصویر و نوشته همزمان استفاده کنید، محتوا قابلیت فهم بیشتری دارد.

اصول تولید محتوا

اصول تولید محتوا برای هر رسانه‌ای متفاوت است. به عنوان مثال اگر می‌خواهید برای شبکه‌های اجتماعی محتوا تولید کنید، بهتر است از محتواهای تصویری و ویدیویی استفاده نمایید. اغلب صاحبان کسب و کار از محتواهای متنی بیشتر از محتواهای ویدیویی برای وبلاگ استفاده می‌کنند. زیرا محتوای ویدیویی حجم بالایی دارد و همچنین حجم بالا سبب کاهش سرعت وب سایت و کاهش رتبه سایت می‌شود.

محتواهایی که برای وب سایت تولید می‌شود باید با رعایت اصول سئو باشد، زیرا به افزایش رتبه سایت کمک شایانی می‌کند. به طور کلی برای تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی و یا وب سایت جذابیت محتوا بسیار مهم است تا مخاطب را درگیر نماید و محتوا را به طور کامل مطالعه نماید. همچنین بهتر است برای درک بهتر مخاطب از محتوا، برخی از انواع محتوا را با یکدیگر ترکیب نمایید. بدین صورت اطلاعات به آسانی به مخاطب انتقال می‌یابد.

نکات تولید محتوا

یکی از مهمترین نکات تولید محتوا برای وب سایت، رعایت اصول سئو است. پس از آن لازم است موضوع جذاب و مطابق با نیاز مخاطبان خود را انتخاب نمایید و با توجه به نوع محتوایی که می‌خواهید نکات مرتبط با آن را رعایت نمایید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید محتوای تصویری تولید کنید، از عکس‌های جذاب و با کیفیت استفاده کنید. فراموش نکنید، تصاویر حتما با موضوع شما مرتبط باشد و پیام شما را به مخاطب منتقل نماید. همچنین برای تولید محتوای صوتی، کیفیت صدا اهمیت بسیار زیادی دارد.

بنابراین رعایت اصول تولید محتوا و نکات آن وابسته به نوع محتوایی است که می‌خواهید تولید نمایید.

تولید محتوا در حال حاضر یکی از مهم‌ترین روش‌های بازاریابی است که می توانید با هزینه‌ای اندک شروع به معرفی محصول و کسب و کار خود در شبکه‌های اجتماعی نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس