هوشمندی کسب و کار

هوش تجاری در تجارت الکترونیک

هوش تجاری اصطلاحی است که امروزه، به خصوص در بحث تجارت الکترونیک، کاربرد فراوانی پیدا کرده است و بسیاری از کسب و کارها سعی دارند برای بهبود وضعیت خود از آن استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که هوش تجاری چیست و چه نقشی در تجارت الکترونیک ایفا می‌کند.

هوش تجاری (BI) چیست؟

هوش تجاری (Business Intelligence) مجموعه‌ای از نظریه‌ها، فرآیندها و فناوری‌هایی است که داده‌های خام را به اطلاعات معنی‌داری تبدیل می‌کنند که می‌توانند اقدامات سودآور تجاری را هدایت نمایند. هوش تجاری تاثیر مستقیمی در تصمیمات استراتژیک، تاکتیکی و عملیاتی سازمان دارد و برای تصمیم‌گیری از داده‌های ثبت شده استفاده می‌کند.

در حقیقت، هوش تجاری شامل داده‌کاوی، تجزیه و تحلیل فرآیند، ارزیابی عملکرد و ارائه تحلیل‌های توصیفی است. از طریق ابزارهای هوش تجاری، تجزیه و تحلیل داده‌ها انجام شده و گزارش‌ها، نقشه‌ها و نمودارهایی ایجاد می‌شوند تا اطلاعات دقیقی در مورد ماهیت تجارت در اختیار کاربران قرار دهند. این کار با هدف درک آسان‌تر و عمیق‌تر اطلاعات و وضعیت تجارت برای تصمیم‌گیری‌های مدیریت سازمان انجام می‌گیرد.

اهمیت هوش تجاری (BI)

نیاز به BI از این مفهوم ناشی می‌شود که مدیرانی که درباره تجارت و کسب و کارها از اطلاعات کافی برخوردار نیستند، تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ می‌کنند که موجب بدتر شدن وضعیت سازمان و کسب و کار می‌شود. اقتصاددانان و سازندگان مدل‌های مالی و تجاری این امر را این گونه توصیف می‌کنند: «اگر زباله (اطلاعات بیهوده) وارد سیستم شود، زباله (نتایج بیهوده) تحویل خواهد داد.»

هوش تجاری سعی می‌کند با تجزیه و تحلیل داده‌های فعلی این مشکل را حل کند تا مدیران ارشد سازمان‌ها و شرکت‌ها بتوانند تصمیمات سودآوری را اتخاذ کنند. برخی از مهمترین ویژگی‌های هوش تجاری عبارتند از:

  • ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) بر اساس داده‌های تاریخی
  • تنظیم و شناسایی معیارهای مربوط به فرآیندها
  • شناسایی روند بازار و مشکلات تجاری
  • افزایش میزان موفقیت در تصمیم‌گیری از طریق افزایش حجم و کیفیت داده‌ها
  • قابل استفاده بودن توسط تمامی شرکت‌ها و بنگاه‌های مالی (حتی شرکت‌های کوچک و متوسط)

نقش هوش تجاری در تجارت الکترونیک

توانایی BI در ارزیابی داده‌های مفید، بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های تجارت الکترونیک را به خود جذب کرده است. اکثر مشاوران اقتصادی پیشرو در این زمینه معتقدند که ابزارهای تخصصی BI توانایی ایجاد تغییرات بزرگ و موثری در مدل‌های تجارت الکترونیک دارند. برخی از مزایای سرویس‌های اطلاعاتی تجاری شامل موارد زیر می‌باشد:

اطلاعات مربوط به تجارت الکترونیک

داده‌های جدید و دقیق در دسترس عامل محرکی است که میزان موفقیت هر تجارت الکترونیک را تعیین می‌کند. بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات اطلاعاتی کسب و کارها برای ارائه اطلاعاتی که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها موثر باشد، ماتریس‌ها و هوش تجاری خاص تجارت الکترونیک را توسعه می‌دهند. برخی از این اطلاعات مهم عبارتند از:

  • کسب و کارهای برتر
  • تجزیه و تحلیل محصولات مرسوم در بازار
  • گزارش‌های بازاریابی، فروش و موجودی
  • تحلیل روندهای مالی و سود ناخالص
  • داده‌های تصمیم‌گیری

همانطور که گفته شد، مهمترین وظیفه BI کمک‌کردن به کارآفرینان در فرآیند تصمیم‌گیری است. طبق تحقیقات انجام شده، تصمیمات مبتنی بر ارزیابی داده‌ها در مقایسه با تصمیمات شهودی، نرخ موفقیت در کسب و کار را تا 79 درصد افزایش می‌دهد. مدیران مالی قبل از توسعه مدل‌ها و استراتژی‌های سازمان یا کسب و کار خود می‌توانند از اطلاعاتی که خدمات BI در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، استفاده نمایند.

فروش

هوش تجاری با ارائه اطلاعاتی در مورد میزان تقاضا برای محصول و کالاهای متداول، به فروش محصولات کمک می‌کند. مشاغل تجارت الکترونیک می‌توانند از این داده‌ها در تدوین استراتژی‌های فروش استفاده کنند. این اطلاعات همچنین فرصت‌های تجاری سودآور جدید را ارزیابی می‌کنند و باعث می‌شوند تا شرکت‌ها بتوانند به بالاترین میزان فروش دست پیدا کنند.

حفظ مشتری

برای وبسایت‌هایی که در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت میکنند بسیار حائز اهمیت است که بتوانند مشتریان خود را حفظ کنند. دلیل این امر این است که هزینه جذب مشتری جدید برای کسب و کارها بین 6 تا 7 برابر هزینه حفظ مشتریان فعلی خواهد بود. BI می‌تواند دلایل احتمالی از دست رفتن مشتریان را بررسی کرده و ایده‌هایی را در این زمینه به مدیران ارائه دهد. از این طریق اطلاعات مربوط به میزان دیرکرد در حمل کالا، میزان کالاهای برگشتی، دیدگاه‌های مشتریان و شکایات جمع‌آوری شده و از آن‌ها برای بهبود رضایت و حفظ مشتری استفاده می‌شود.

رقابت شدید در بازار امروز، نیاز به هوش تجاری را به خصوص برای مشاغل تجارت الکترونیک افزایش می‌دهد. هوش تجاری نه تنها در بهبود فرآیند تصمیم‌گیری به بنگاه‌ها کمک می‌کند، بلکه به آن‌ها اجازه می‌دهد تا نتایج تجارت خود را به طور منظم کنترل کنند.

گام‌های اجرای سیستم‌های BI

برای اجرای یک سیستم BI 3 گام زیر باید طی شود:

گام 1 – ابتدا باید داده‌های خام از بانک‌های اطلاعاتی شرکت استخراج شوند. این داده‌ها می‌توانند در چندین سیستم اطلاعاتی ناهمگن توزیع شوند.

گام 2 – در این گام داده‌ها پالایش شده و به انبار داده‌ها منتقل می‌گردند. این داده‌ها در جداول مختلف ذخیره گردیده و به صورت یک شبکه با یکدیگر پیوند داده می‌شوند.

گام 3 – در نهایت با استفاده از سیستم BI، کاربر می‌تواند داده‌های مورد نیازش را مرتب کرده و از آن‌ها گزارش‌های موقتی به دست آورد و تحلیل‌های مختلفی بر روی آن‌ها انجام دهد.

نقش کامپیوتر در BI برای تجارت الکترونیک

ظهور کامپیوترهای قدرتمند، اینترنت پر سرعت و در نهایت تجارت الکترونیک باعث رشد روزافزون استفاده از هوش تجاری شده است. با این وجود، این اتفاق مانند یک شمشیر دو لبه است. امروزه به دلیل بالا رفتن حجم اطلاعات موجود، مدیران و تحلیلگران اقتصادی کار سخت‌تری برای آنالیز درست این اطلاعات و استفاده موثر از آن‌ها در پیش خواهند داشت. هنگامی که حجم اطلاعات بیش از توان تحلیل آن‌ها باشد سیستم غیر قابل کنترل خواهد بود.

خوشبختانه، کامپیوترهای امروزی تحلیل حجم بالایی از داده‌ها را برای ما ممکن می‌سازند. با استفاده صحیح از سیستم‌های هوش تجاری، اطلاعات موجود در زمینه تجارت الکترونیک بررسی شده و مدیران می‌توانند بر اساس روندهای بازاریابی فصلی و وضعیت بازار بهترین تصمیمات را برای کسب و کار خود اتخاذ نمایند.

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس