فناوری های شبکه

آموزش راه اندازی ویپ ایزابل (Voip Issabel)

راه اندازی ویپ (voip) به بودجه و نیاز هر سازمان و یا شرکت بستگی دارد. با توجه به این که هر روز شاهد پیشرفت‌های بسیار زیادی در صنعت و تکنولوژی هستیم، سازمان‌ها نیز برای برقراری ارتباط آسان‌تر نیازمند تغییراتی هستند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه راه اندازی ویپ ایزابل بپردازیم. پیش از راه اندازی ویپ (voip) در یک سازمان، لازم و ضروری است یک LAN یا همان شبکه داخلی با توجه به امکانات و قابلیت‌های تجهیزات شبکه، راه اندازی شود.

ویپ ایزابل امروزه جایگزین نسخه‌های قدیمی‌تر تلفن‌های تحت شبکه شده است و با نصب و راه اندازی آن می‌توانید ارتباطی راحت‌تر و هیجان انگیزتر با تلفن‌های تحت شبکه داشته باشید. شرکت‌ها و سازمان‌ها با نصب و راه اندازی ویپ ایزابل می‌توانند از امکانات بی نظیر آن همچون صف انتظار، منشی تلفنی، انتقال مکالمه، شنود مکالمه، ردیابی تماس و….. بهره مند شوند.

اگر قصد دارید از ویپ ایزابل استفاده نمایید، بهتر است قبل از نصب و راه اندازی ویپ ایزابل تعداد پورت‌ سوئیچ‌ها، نوع کابل، ارتباطات وایرلس و… را مورد بررسی قرار دهید. پس از نصب نمودن تجهیزات شبکه و آماده سازی بستر اولیه ویپ، لازم است DHCP سرور که وظیفه آن IP دهی اتوماتیک به کاربران است، راه اندازی شود.

جالب است بدانید، برای راه اندازی ویپ (voip) به اینترنت نیازی نخواهید داشت؛ تنها کافیست مرکز تلفن شبکه و IP ها به سوئیچ شبکه متصل شوند.

آموزش راه اندازی ویپ ایزابل بر روی ماشین مجازی

راه اندازی ویپ (voip) ایزابل بر روی سخت افزار واقعی هیچ گونه تفاوتی با راه اندازی ویپ (voip) بر روی ماشین مجازی ندارد.

برای آن که بتوانید یک ماشین مجازی Vmware بسازید، کافیست سیستم عامل را بر روی Centos x64 بگذارید و دقت داشته باشید، ظرفیت دیسک 20 گیگ کافی است.

بر روی ماشین مجازی ابتدا باید فایل ISO را که شامل سیستم عامل، وب سرور، نرم افزار ایزابل و بانک اطلاعاتی است را نصب نمایید.

برای دانلود فایل ISO ایزابل می‌توانید به وب سایت ایزابل مراجعه نمایید.

همچنین لازم است کارت شبکه را نیز بر روی حالت Bridge قرار دهید. از بخش تنظیمات CDROM را بر روی مسیر فایل IOS در پوشه سیستم، مسیر دهی کنید.

گام 1- در این مرحله از آموزش راه اندازی ویپ (voip) زمان آن رسیده است که ماشین مجازی را روشن نمایید و با انتخاب نمودن مسیر فایل IOS برای بوت شدن، تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

راه اندازی ویپ (voip)

با انتخاب گزینه Install پنجره‌ای همانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود و سپس با فشردن دکمه اینتر نصب شروع می‌شود.

راه اندازی ویپ (voip)

گام 2- در این مرحله از آموزش راه اندازی ویپ (voip) باید زبان مورد نظر خود را انتخاب و سپس بر گزینه Continue را کلیک نمایید.

راه اندازی ویپ (voip)

گام 3- در این مرحله از آموزش راه اندازی ویپ (voip) باید از منوی اصلی، تنظیمات لازم همانند تنظیم زمان، پارتیشن بندی هارد را انجام دهید.

لازم است بیان شود، با کلیک نمودن بر روی هر یک، وارد بخش تنظیمات مربوط به آن می‌شوید و با اعمال تنظیمات، دوباره به همین قسمت باز می‌گردید.

راه اندازی ویپ (voip)

گام4- در این مرحله از آموزش راه اندازی ویپ (voip) در بخش تنظیمات همانند تصویر زیر باید منطقه و شهر دلخواه خود را انتخاب نمایید و سپس بر روی گزینه Done کلیک نمایید تا به مرحله قبل بازگردید.

ویپ ایزابل

گام5- اکنون باید برای وارد شدن به بخش تنظیمات هارد دیسک، بر روی گزینه Installation Destination کلیک نمایید.

پنجره‌ای همانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

با انتخاب دیسک موردنظر و سپس از قسمت partitioning باید گزینه I will configure partitioning را انتخاب نمایید و سپس بر روی گزینه Done کلیک نمایید. سپس برای شما تنظیمات پارتیشن بندی نمایش داده می‌شود.

همچنین می‌توانید گزینهAutomatically Configure Partitioning را انتخاب نمایید تا به صورت اتوماتیک تنظیمات برای شما انجام شود و سپس گزینه done را انتخاب نمایید.

ایزابل

گام6- اگر گزینه I will configure partitioning را انتخاب نموده‌اید، در این قسمت با انتخاب گزینه استاندارد و سپس با فشردن گزینه “+” می‌توانید پارتیشن‌هایی با نام “/” با فضایی بین 3 تا 5 گیگ و یک “boot” با فضای حداقل 1 گیگ و “swap” با فضایی بین 2 تا 8 گیگ و  باقی فضای باقیمانده را به “var” اختصاص دهید.

زیرا بیشترین فضایی که به مرور زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، به بخش var مربوط می‌شود. لازم به ذکر است، تمامی پارتیشن‌هایی که ساخته‌اید باید ext4 باشد؛ اما تنها پارتیشن swap باید خود swap باشد.

پس از آن که پارتیشن‌ها را ایجاد کردید، تنظیمات لازم را اعمال نمودید، تصویری همانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود و سپس باید گزینه Done را انتخاب نمایید.

voip

گام7- در این مرحله از آموزش راه اندازی ویپ (voip) باید برای شروع نصب بر روی گزینه Begin Installation کلیک نمایید.

issabel

گام 8- در زمان نصب می‌توانید با انتخاب گزینه ROOT Password ، پنجره تنظیمات پسورد کاربر اصلی لینوکس را مشاهده نمایید.

سپس در قسمت مشخص شده پسورد مورد نظر خود را وارد نمایید.

VoIp Iran

گام 9 – پس از اتمام مراحل نصب، زمان آن رسیده است که پسورد مورد نظر خود را برای دیتا بیس وارد کنید و برای تایید مجددا آن را تکرار کنید.

voip iran

گام10- در این مرحله از آموزش راه اندازی ویپ (voip) باید برای ورود از طریق وب یک پسورد مشخص نمایید و سپس کلید اینتر را فشار دهید.

لازم است در این مرحله نیز برای تایید پسورد را دوباره تکرار کنید.

voip issabel install

گام 11- اگر به درستی تمامی مراحل بیان شده در بالا را انجام داده باشید، باید بگوییم با موفقیت تمامی مراحل نصب را به پایان رسانده‌اید.

اکنون باید در محیط لینوکس، برای لاگین شدن یوزر ROOT و پسورد مشخص شده خود را وارد نمایید.

سپس برای وارد شدن به تنظیمات شبکه، باید دستور nmtui را وارد نمایید.

install voip issabel

گام 12- برای فعالسازی کارت شبکه، باید گزینه Activate a connection  را انتخاب نمایید.

راه اندازی ویپ

گام13- با کلیک بر روی گزینه Activate a connection، پنجره زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

اکنون باید گزینه Activate  را انتخاب نمایید و سپس با کلیک بر روی گزینه Quite خارج شوید.

راه اندازی ویپ

گام 14- در این مرحله باید دوباره از دستور nmtui استفاده نمایید و سپس برای ویرایش تنظیمات IP باید بر روی گزینه Edit connection کلیک نمایید.

تنظیمات این بخش را همانند تصویر زیر می‌توانید به صورت دستی و یا اتوماتیک برای دریافت از DHCP server انجام دهید.

راه اندازی ویپ

مشکل غیر فعال شدن دسترسی شبکه در راه اندازی ویپ (voip)

 

با انجام تنظیمات بیان شده، اگر مشاهده نمودید که دسترسی شبکه غیرفعال است، بدانید فراموش کرده‌اید، در تنظیمات شبکه VMware کارت شبکه را در حالت bridge قرار دهید.

اگر تمامی مراحل بیان شده در این مطلب را به درستی انجام داده باشید و نکات گفته شده را رعایت کرده باشید، توانسته‌اید در راه اندازی ویپ به موفقیت دست یابید و اکنون می‌توانید از تلفن تحت شبکه(ویپ ایزابل) استفاده نمایید و لذت ببرید.

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس