راهنمای کلاس مجازی

نقش‌های کاربران

کاربران با توجه به نوع دسترسی که برگزار کننده برای هر یک از آن‌ها تعیین می‌کند، می‌توانند از ابزارها و امکانات مختلفی با توجه به نقش خود استفاده نمایند.

 

انواع نقش کاربران در کلاس مجازی 

۱-کاربر عادی

آیکون این کاربران را می‌توانید با رنگ سفید در پنجره کاربران مشاهده نمایید. کاربران عادی تنها بیننده و شنونده هستند و فقط می‌توانند از محتواهایی همچون صدا، تصویر، کلیپ‌های صوتی و ویدیویی، اسلاید و …. که توسط مدرس ارائه می‌شود، استفاده نمایند. کاربران عادی می توانند با استفاده از قابلیت چت با دیگر کاربران، ارائه دهنده و اپراتور ارتباط برقرار نمایند و سوالات خود را از این طریق بپرسند. همچنین اپراتور می‌تواند با توجه به نیاز کاربر عادی، به طور موقت نقش او را به ارائه دهنده تغییر دهد و یا اپراتور به طور مستقیم  ابزارهای ارتباطی دیگری را برای کاربران عادی فعال نماید تا با کمک ابزارهای صوتی، تصویری راحت تر بتوانند سوالات و نظرات خود را در کلاس مجازی سپنتام مطرح نمایند.

کاربران عادی در نسخه جدید این افزونه می‌توانند با کمک ابزاری که آیکون آن به شکل دست است، در زمان برگزاری رویداد به اپراتور و یا ارائه دهنده اعلام نماید که قصد پرسیدن سوال و یا اعلام نظرات خود را دارند. با کلیک بر روی این گزینه آیکون دست جلوی نام کاربر نمایش داده می‌شود و در ابتدای لیست پس از اپراتور و ارائه دهنده قرار می‌گیرد. همچنین کاربران عادی می‌تواند تنها با دوبار کلیک کردن بر روی اسم خودشان اطلاعاتی همانند نسخه مرورگر سیستم و سیستم عامل خود را مشاهده نمایند.

۲-ارایه دهنده

در پنجره نمایش نقش کاربران، رنگ سبز نشان دهنده کاربر ارائه دهنده است. برای این دسته از کاربران ابزارهایی همانند پخش مدیا، نمایش اسلاید، ارتباط صوتی و تصویری، اشتراک دسکتاپ، وایت برد به منظور برقراری ارتباط با دیگر کاربرها و ارائه محتوا فعال است.

۳-مدیرسیستم

در پنجره نقش کاربران، مدیران سیستم را می‌توانید با رنگ قرمز مشاهده نمایید. همانطور که از نام این نقش پیداست، بالاترین سطح دسترسی و مدیریت برنامه را برعهده دارند.

۴-اپراتور

نقش اپراتور در کلاس مجازی سپنتام، دسترسی کامل به ابزارهای ارتباطی برنامه و مدیریت دسترسی‌های سایر کاربران است. رنگ نمایش این نوع کاربران، آبی است. اپراتور می‌تواند بر روی اسم هر کاربری که می‌خواهد دو بار کلیک نماید تا اطلاعاتی همچون نسخه مرورگر و سیستم عامل آن ها را مشاهده کند. امکاناتی که برای اپراتور در نظر گرفته شده است عبارتنداز:

  • وضعیت اتصال کاربر
  • تغییر نقش کاربر
  • اخراج کاربر
  • مسدود کردن کاربر
  • تغییر چیدمان (فعال و یا غیرفعال کردن پنجره‌ها)
  • مدیریت پنجره گفتگو (حذف پیام کاربر، مسدود کردن پیام کاربر)

زمانی که اپراتور می‌خواهد ابزارهای ارتباطی همچون صوتی، تصویری و اشتراک دسکتاپ را برای کاربران فعال نماید، باید بر روی سه گزینه مقابل هر کاربر در پنجره کاربران، کلیک نماید، بدین صورت ابزارها به طور مستقیم برای کاربر فعال می‌شود.

 

وضعیت اتصال

گزینه وضعیت اتصال به اپراتور این امکان را می‌دهد تا کیفیت و پایداری اینترنت کاربران را بررسی کند.

 

نحوه تغییرنقش

اپراتور با کلیک کردن بر روی نشانگر موجود در کنار نام هر کاربر، و انتخاب گزینه تغییر نقش می‌تواند نقش کاربر مورد نظر را تغییر دهد. هدف از این تغییر نقش و تغییر سطح دسترسی کاربران، ارائه محتوای کامل و بدون نقص است.

 

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس