هوشمندی کسب و کار

استراتژی تبلیغاتی و مدل ۵M

استراتژی تبلیغاتی و مدل ۵M

استراتژی­ تبلیغاتی مهم­ترین اصل در ایجاد یک فرآیند تبلیغاتی برای یک کسب و کار است و برای ارزیابی تبلیغات نیز از روش­های متفاوتی استفاده می­شود که در ادامه با بررسی استراتژی تبلیغاتی ۵M می­توانید با یکی از بهترین راهکارهای برنامه­ ریزی تبلیغاتی آشنا شوید.

اصلاح ۵M از مخفف کلمات زیر ایجاد شده است که با دقت به اصطلاح انگلیسی آن­ها، مشخص است که تمامی این کلمات با حرف M آغاز می­شود و به همین دلیل این مراحل استراتژی تبلیغاتی ۵M  نام گذاری شده است که در ادامه به طور جزیی ­تر این مراحل بررسی خواهند شد.

اولین مرحله با مشخص نمودن هدف (Mission) استراتژی تبلیغاتی آغاز می­شود.

سپس در مرحله ­ی بعدی، پیام یا شعار تبلیغاتی (Message) باید مشخص شود.

و پس آزآن رسانه های در دسترس برای تبلیغات  (Media)و موارد مربوط  بررسی می­شود.

در مرحله ­ی بعدی ، مساله تاثیرگذارهزینه یا پول (Money) و بودجه مورد نیاز تبلیغاتی تعیین می­شود.

و در انتها ارزیابی تبلیغات و مقایسه (Measurement) بر روی اعمال انجام شده، صورت می­گیرد.

هدف یـا (Mission)

برای شروع و برنامه­ ریزی هرکاری در ابتدا باید هدف از انجام آن فعالیت مشخص باشد تا بدانید برنامه­ های کوتاه مدت و بلند مدت خود را به چه روالی و دقیقا برای رسیدن با چه هدفی برنامه ­ریزی کنید. در حوزه تبلیغات نیز مشخص نمودن هدف، بخش مهمی از کار است چرا که مسیر کلی و استراتژی­ های تبلیغاتی شما وابسته به هدف مورد نظر شماست به طور مثال شما اگر یک کسب و کارهمچون یک فروشگاه اینترنتی دارید اگر هدف شما فروش محصولاتتان به مشتری است باید استراتژی تبلیغات خود را در جهت تبلیغات برنامه­ ریزی کنید و یا اگر هدف معرفی فروشگاهتان به فروشندگان دیگر است باید استراتژی تبلیغات را به نحوه­ی دیگری برنامه ­ریزی کنید.

استراتژی تبلیغاتی واهدافش به سه دسته کلی تقسیم می­شود که براساس نیاز خود میتوانید اهداف تبلیغاتی خود را انتخاب کنید و ارزیابی تبلیغات را بر اساس همان هدف انجام دهید.

هدف مشتری است.

هدف اصلی شما از برنامه­ ریزی تبلیغات مشتری است و سعی دارید که رفاه و نیاز مخاطب را برآورده کنید، به طور نمونه برای تاثیرگذاتر بودن تبلیغات و معرفی برند خود، با نشان دادن آسایش و دسترسی راحت­تر به یک محصول اینترنتی و خرید اینترنتی در ومقایسه با خریدها حضوری و سنتی، مخاطب را جذب کرده و کسب و کار خود را در ذهن مخاطب ماندگارتر میکنید.

هدف بازار کسب و کار شماست.

با در نظر گرفتن هدف بازار و فروش، شما در استراتژی تبلیغاتی خود به طور مستقیم مشتری و مخاطب را در نظر نمیگیرید و بیشتر بر روی معرفی محصول،  ایجاد اعتبار برای کسب و کار و افزایش فروش تمرکز دارید و به جای جذب مخاطبان جدید سعی در حفظ مخاطبان قدیمی خود دارید.

هدف تبلیغات برند شماست.

با در نظر گرفتن این هدف شما هم مشتری و هم بازار هدف را باید در استراتژی تبلیغاتی خود بگنجانید و به مخاطبان خود آگاهی لازم را منتقل کنید و بهترین معرفی ممکن از برند خود را داشته باشید.

پـیام یـا (Message)

شما با انتخاب یک شعار تاثیرگذار و یا پیامی مفید می­توانید نام برند خود را در ذهن مخاطبتان حک کنید. این شعار می­تواند در قالب یک تم رنگی خاص، یک تصویر، جمله و یا حتی یک ویدیویی جذاب به مخاطب ارائه شود تا با تحت تاثیر قرار دادن مخاطب آن­ها را به یک مشتری وفادار تبدیل کند.

در ایجاد یک استراتژی تبلیغاتی، پیش از انتخاب شعار شما باید نوع مخاطب خود را مشخص کنید و با دانستن پرسونای مخاطب بهترین شعار ممکن را طراحی کنید تا تبلیغات شما موثر واقع شود. حال سوال اصلی این است که یک پیام و شعار تبلیغاتی خود چه ویژگی باید داشته باشد تا موجب جلب توجه مخاطب شود؟

شعار تبلیغاتی مناسب باید متناسب با پرسونای مخاطب بوده و به راحتی با آن­ها ایجاد ارتباط کند.

این شعار باید صریح باشد و بدون ایجاد سردرگمی، مفهوم مورد نظر را به مخاطب منتقل کند.

ترجیح این است که شعارهای متنی کوتاهی انتخاب کنید تا به یاد سپردن آن ممکن باشد.

این شعار اگر بتواند مزیت رقابتی شما را مشخص کنید بسیار موثر خواهد بود.

رســانه یـا (Media)

شما با مشخص نمودن هدف خود، در واقع بخشی از رسانه مورد نظر خود را نیز مشخص کرده­اید چرا که هر رسانه­ای برای یکسری اهداف خاص استفاده می­شود. مساله مورد اهمیت در انتخاب رسانه این است که رسانه به آسانی در اختیار مخاطب شما باشد، در زمان و موقعیت مکانی صحیح تبلیغات شما به مخاطب منتقل شود، هزینه­ ی استفاده از رسانه با توجه به هدف شما توجیه پذیر باشد و در مرحله ارزیابی تبلیغات توجیه اقتصادی داشته باشد.

رسانه ­های مورد استفاده در استراتژِی­ های تبلیغاتی به دو بخش کلی زیر تقسیم می­شوند که هرکدام بر حسب نیاز کاربردی خواهد بود.

۱- رسانه ­های یک طرفه

در این رسانه­ ها شما به صورت یک طرفه پیام را منتقل میکنید و مخاطبان نمی­توانند به طور مستقیم با شما تعاملی داشته باشد.

۲- رسانه ­های دوطرفه

در این سبک از رسانه ­ها شما پس از معرفی و انتقال پیام خود، می­توانید منتظر انواع انتقادات، پیشنهادات و بازخوردهای مخاطبان خود باشید.

بودجه یا هزینه (Money)

زمانی که شما با هدف ارزیابی تبلیغات، استراتژی­ های خود را بررسی می­کنید یکی از پارامترهای اساسی بحث بودجه و هزینه ­های انجام شده است. شما بر حسب نوع کسب و کار و نوع تبلیغات و هدفی که انتخاب کرده­ اید حداقل بودجه ه­ای را برای تبلیغات در نظر می­گیرید و بر حسب نوع مخاطب و اهداف خود این بودجه را بخش ­بندی می­کنید تا در هنگام ارزیابی تبلیغات بتوانید سودآور بودن تبلیغات خود را بررسی کنید.

روش­های متفاوتی برای در نظر گرفتن بودجه در استراتژی های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می­گیرد که با توجه به نوع کسب و کار و هدف دیجیتال مارکتینگ شما باید انتخاب شوند.

توانایی مالی صاحب کسب وکار

مهمترین بحث حداکثر هزینه­ای است که شما در نظر دارید برای استراتژی­های تبلیغاتی خود در نظر بگیرید. همیشه به خاطر داشته باشید که ممکن است هزینه­ها به نسبت برنامه­ریزی شما کمی کاهش و یا افزایش داشته باشد.

استفاده از درصد فروش

برخی از استراتژی­های تبلیغاتی بر حسب درصد فروش برنامه ­ریزی می­شود که در این صورت هرچقدر فروش شما بیشتر باشد بخشی از سهام به تبلیغات تعلق می­گیرد که این امر خود باعث افزایش فروش خواهد شد.

روش رقابتی

در این روش شما ابتدا رقبای خود را مشخص می­کنید و با تحلیل استراتژی­ های تبلیغاتی آن­ها، اهداف تبلیغاتی خود را مشخص می­کنید و متناسب با آن بودجه را مشخص می­کنید.

درصد فروش شعبات و یا دپارتمان ­ها

این روش مشابه درصد فروش می­باشد با این تفاوت که با توجه به درآمد و فروش هر شعبه و یا هر دپارتمان در همان حوزه بودجه تبلیغاتی در نظر می­گیرید.

 روش منطقی

در این فرآیند شما با تحلیل منطقی، نیازسنجی و اهداف تبلیغاتی که مد نظر دارید با راهنمایی یک مشاور دیجیتال مارکتینگ، بهترین بودجه­ بندی ممکن را برای استراتژی­ های تبلیغاتی خود برنامه ­ریزی می­کنید.

ارزیابی و مقایسه (Measurement)

پس از انجام تمامی مراحل بالا و اجرا کردن ایده­ های تبلیغاتی و استراتژی­ های تبلیغاتی خود، مرحله اصلی ارزیابی تبلیغاتی در استراتژی تبلیغاتی ۵M آغاز می­شود. شما در این مرحله باید با بررسی و تحلیل هزینه ­ها، فرآیندها، آمار فروش و بازخوردهای موجود نقاط قوت و ضعف استراتژی تبلیغاتی خود را مشخص کنید و سعی کنید با مشورت یک فرد متخصص راه ­های اجتناب از اشتباهات گذشته را مشخص و برنامه ­ریزی کنید.

ارزیابی تبلیغاتی و بررسی کسب و کار به شما این دید را می­دهد تا مسیر موفقیت و برند شدن را به درستی طی کنید که امروزه بدون تبلیغات و استفاده از استراتژی­ های تبلیغاتی طی نمودن این مسیر ممکن نیست.

باعث افتخار ماست که در اولین قدم یعنی ارائه مشاوره و نیازسنجی، شما را در طراحی یک استراتژی ارزشمند دیجیتال مارکتینگ همراهی نماییم.

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس