هویت بصری

برند خود را با داستانی متفاوت در کانال های آنلاین معرفی کنید.

هویت بصری

وقتی صحبت از برندسازی به میان می آید، دستاورد شما همان چیزی است که می بینید. حداقل، این برداشتی است که مشتریان بالقوه دارند. آنها دلیلی نمی بینند که نسبت به برندی که از نظر بصری جذاب است، تردید کنند و کسب چنین اعتمادی کاملاً به برند مورد نظر بستگی دارد. در برندسازی، «آنچه می‌بینید» همان هویت بصری برند (Brand Visual Identity) است.

هویت بصری به این معناست که شما با به کارگیری عناصر قابل مشاهده برندتان، چه حسی را به مخاطب منتقل کرده و چه تأثیری بر آنها خواهید گذاشت. تصاویر در برقراری ارتباط قدرتمند عمل می کنند و می توان دلیل آن را عدم به کارگیری واژگان دانست. آنها در سطح اولیه، احساسات را درگیر می کنند و از این روی ترغیب کننده تر هستند. اما قدرت زیادی که در برقراری ارتباط دارند مسئولیت بزرگی را به همراه خواهد داشت: باید بسیار محتاط باشید که پیام اشتباهی را منتقل نکنید.

ما از طریق این راهنما تمام نکات مربوط به هویت بصری را ارائه می دهیم تا بتوانید به ارزیابی درستی از میزان ارتباطی که عناصر بصری شما برقرار کرده اند دست یابید. در پایان به آمادگی لازم برای ایجاد تأثیر بصری و جلب توجه مشتریان دست خواهید یافت.

هویت بصری چیست؟

هویت بصری شامل تمام اطلاعات تصویری و گرافیکی است که نشان می دهد هویت برند شما چیست و چگونه از سایر برندها متمایز می شود. به عبارت دیگر هویت بصری هرآنچه را که مشتریان می توانند از نظر فیزیکی ببینند توصیف می کند، از لوگو گرفته تا طراحی داخلی یک فروشگاه.

اغلب نقطه اوج استفاده از هویت بصری هنگام تکمیل راهنمای سبک برند است. هویت بصری دستورالعمل های منسجمی را در مورد چگونگی نمایش بصری برند در همه زمان ها و در هر موقعیتی ارائه می دهد.

هدف از هویت بصری:

  • درگیرکردن عاطفی بینندگان
  • اطلاع رسانی پیرامون ماهیت برند و خدمات یا محصولات ارائه شده
  • ادغام جنبه های مختلف یک کسب و کار با ارائه تصاویری منسجم
هویت بصری

هویت بصری و تفاوت آن با هویت برند

هویت بصری با هویت برند رابطه ذاتی دارد. هویت برند بیانی جامع از تمام فاکتورهایی است که برند را شکل می دهند و می تواند شامل هویت بصری همراه با عناصر غیر بصری باشد؛ مانند صدای برند، راهنمای ویراستاری انتشار، هدف، ارزش های اصلی و غیره.

در عین حال، هویت بصری دستورالعمل های متمایزی دارد که شامل یک فرآیند فکری و نگرشی متفاوت نسبت به هویت برند به عنوان یک کل است. با وجود همپوشانی، معمولاً تفاوت هایی میان مشاغل وجود دارد. هویت برند تحت نظارت بازاریابان می باشد و هویت بصری طراحان و مدیران خلاق را درگیر می کند.

به طور خلاصه، هویت برند ماهیت ذاتی (درونی) آن را توصیف می کند در حالی که هویت بصری بیانگر واقعیت بیرونی برند است.

عناصر هویت بصری

هویت بصری در اصل زبان بصری برند است. بر این اساس عناصر منحصر به فرد آن بلوک‌های سازنده‌ای هستند که همانند کلمات، به پیام‌رسان این امکان را می‌دهند که معناسازی کند. در اینجا نگاهی به این عناصر منحصر به فرد خواهیم داشت که برای تشکیل یک هویت بصری منسجم گرد هم آمده اند.

گرافیک

عناصر گرافیکی در زمینه هویت بصری، سرمایه های تصویری هستند که ترسیم یا طراحی می شوند. آنها می توانند فرم ها و اشکال ساده باشند. برای نمونه می توان به بلوک «لگو» یا بطری «کوکاکولا» اشاره کرد و اینکه چگونه تصاویر سیاه و سفید آنها به نشان بارزی برای این برندها تبدیل شدند. گرافیک می‌تواند پیچیده‌تر نیز باشند؛ مانند لوگو، آیکون ها، یا حتی تصاویرسازی های کامل یا انیمیشن‌ها.

تایپوگرافی

تایپوگرافی شکل یا سبک متنی است که در برندسازی خود استفاده می کنید. انواع مختلفی از فونت ها وجود دارد و هریک از آنها می توانند تأثیر متفاوتی بر بیننده بگذارند که از جمله آنها میزان مختلف خوانش است. به منظور ایجاد هویت بصری، می توانید برای لوگوی خود نشان کلمه (wordmark)، فونت تیتر و فونت متن بدنه (که باید خواناترین باشد) را در نظر بگیرید.

پالت رنگ

با استفاده از رنگ می توان به طرحی (به طور کلی استفاده از بیش از سه رنگ توصیه نمی شود) که متعلق به یک برند است با ایجاد سایه روشن ها هویت داد. یعنی در طراحی برای برندها صرفاً از قرمز یا سبز استفاده نمی شود، بلکه توناژهایی نظیر شرابی و آبی اقیانوسی نیز به کار می روند. اگر رنگ ها را به درستی انتخاب کنیم می توانیم احساسات بیننده را برانگیخته نماییم. هرچند انتخاب پالت رنگ اغلب با طراحی لوگو شروع می شود، اما این رنگ ها باید با تمام متعلقات برند هماهنگ شوند. به طور کلی لازم است که طراحان یک رنگ اصلی (رنگ اصلی برند شما)، یک رنگ ثانویه (برای استفاده در پس‌زمینه) و یک رنگ آکسان (برای برجسته کردن قسمت های مهم مانند دکمه فراخوان) انتخاب کنند. به خاطر داشته باشید که عدم به کارگیری رنگ (مثلاً استفاده از سیاه و سفید) نیز می تواند یک انتخاب تأثیرگذار باشد.

تصویرسازی

تصویرسازی در واقع مفهومی بصری مشتمل از عکس و ویدئو می باشد و همچنین می تواند هر سخنگویی که به عنوان «تصویر زنده» برند در تبلیغات ایفای نقش می کند را شامل شود. وقتی صحبت از هویت بصری به میان می‌آید، طراحان باید تنها تصاویری را انتخاب کنند که نمایانگر شخصیت برند و مهم‌تر از همه مشتریان آن برند باشد. تصویرسازی عنصری است که حداکثر میزان ارتباط را با مخاطب هدف برقرار می کند؛ زیرا مردم بیشتر تحت تأثیر چهره ها قرار می گیرند و طبیعتاً می خواهند با برندهایی که خود مصرف کننده آنها هستند همذات پنداری کنند. در این راستا مثلاً می توانیم دستورالعمل‌هایی ایجاد کنیم مبنی بر اینکه آیا هر کدام از تصاویر یا ویدئوهای آرشیوی که مورد استفاده قرار می دهیم باید به میزان اعتبار شرکت بپردازند یا عموم مردم را به نمایش بگذارند. بسته به اینکه تصاویر شما قرار است چه کسی را مخاطب قرار دهند در این باره تصمیم خواهید گرفت.

متعلقات فیزیکی برند

متعلقات فیزیکی، اشیاء مادی هستند که به شکل دهی هویت بصری برند کمک می کنند. این ویژگی ممکن است در مورد برندهایی که حضور فیزیکی ندارند صدق نکند و ماهیت این متعلقات حتی می تواند در کسب و کارهایی که چنین ویژگی دارند متفاوت باشد. اما از آنجایی که این یکی از عناصر مهم هویت بصری برای برندهای فیزیکی است، ارزش بررسی را دارد. متعلقات فیزیکی می‌تواند شامل چیدمان و طراحی یک فروشگاه باشد (مثلاً اگر دقت کرده باشید تمام فروشگاه‌های اپل فضای داخلی سفید و ویترین شیشه‌ای دارند)، همین طور می توان به لباس‌هایی که کارمندان امور مشتریان می‌پوشند اشاره کرد یا ظروف چینی، کارد و چنگال و سفره‌های مورد استفاده در رستوران‌ها که همه متحد الشکل هستند. تمام این موارد پیامی را به مصرف کنندگان ارسال می کنند که می تواند اشاره ای بر عدم ثبات باشد.

نیاز به راهنمایی دارید؟

چگونه می توان با استفاده از طراحی گرافیکی هویت بصری را اعمال کرد؟

طراحی گرافیکی فرآیندی است که در طی آن عناصر بصری به کار گرفته می شوند تا در نهایت به صورت هویت بصری منسجم نمود پیدا کنند. آنچه در ادامه خواهید خواند موارد رایجی هستند که در آنها برند به تولید عناصر بصری می پردازد و پس از آن طراحی گرافیکی به عنوان یک نقشه راه برای ایجاد ثبات و همچنین حفظ ویژگی های زیبایی شناختی عمل خواهد کرد.

لوگو و متعلقات برند

طراحی لوگو و برندسازی اصلی ترین اقدام در جهت ایجاد هویت بصری هستند. لوگو مهمترین نماد برای یک برند است و بسیاری از تصمیمات آتی مثل گرافیک، رنگ و تایپوگرافی هویت بصری تحت تأثیر آن هستند. این مقوله همچنین مواردی مانند کارت‌های ویزیت، سربرگ‌ها و آواتارهای شبکه های اجتماعی یا تصاویر پروفایل را شامل می‌شود. در تمامی این موارد هدف اساساً متمایز نمودن برند است.

کسب و کار و تبلیغات

تبلیغات نقطه ای است که در آن کسب و کارها با بهره گیری از قابلیت های بصری خود تمام تلاششان را می کنند که مشتریان را جذب نمایند. تبلیغات می تواند به اشکال مختلفی نظیر تراکت، بروشور، بیلبورد، تبلیغات تلویزیونی، مجله ای یا بنری باشد. از آنجایی که مشتریان به ندرت به دنبال تبلیغات هستند، عناصر بصری باید این قابلیت را داشته باشند که برند را متمایز نموده و در عین حال در تحت تاثیر قرار دادن، سرگرم کردن و متقاعد کردن بینندگان حداکثر کارایی را داشته باشند.

وب سایت و طراحی دیجیتال

طراحی دیجیتال فضایی است که مصرف کنندگان می توانند مستقیماً با هویت بصری شما در تعامل باشند. عناصر هویت بصری در اینجا اغلب از طریق تصاویر بنر در وب‌سایت، همبستگی پالت های رنگ و لایوت، محتوای رسانه‌های اجتماعی، انیمیشن‌ها، آیکون ها، دکمه‌ها و موارد دیگر نمایش داده می‌شوند. از آنجایی که ابزارهای دیجیتال به وجود آمده اند تا کارآمد باشند، هویت بصری در اینجا باید به طور نامحسوس به کاربر کمک کند تا این قابلیت ها به دستاوردی منجر شوند.

چگونه یک هویت بصری در خور توجه طراحی کنیم؟

هویت برند خود را تعریف کنید

جلوه های بصری از طریق هویت برند شما هدایت می شوند؛ نه برعکس. از آنجایی که عناصر بصری که به کار می گیرید هویتتان را توصیف می کنند، بنابراین منطقی است که ابتدا هویتتان را دریابید.

لازم نیست که از ابتدا تمام جوانب برند خود را مشخص کنید (چون برندها می توانند و باید در طول زمان تکامل یابند)، اما در مورد اصول استراتژی برند خود تصمیم گیری نمایید:

  • هدف شما چیست؟
  • ارزش های اصلی شما کدامند؟
  • برندتان چگونه به مردم سود می رساند؟
  • پرسونای خریداران شما چگونه است؟
  • سبک ارتباطی شما چیست؟

سؤالاتی از این قبیل و بسیاری پرسش های دیگر به شما کمک می کنند تا برند خود را به عنوان یک کاراکتر تجسم کنید. اگر برند شما یک انسان بود چه ظاهری داشت و چگونه به نظر می رسید؟ تصوری که از برندتان به عنوان یک شخص دارید کمک می کند تا به هنگام ساخت هویت بصری بتوانید بسیار آسان تر به این ذهنیت دست یابید که کدام پوشش بصری مناسب آن است و از کدام موارد باید اجتناب کنید.

هویت بصری
- با عناصر طراحی آشنا شوید

برای اینکه بتوانید یک هویت بصری خلق کنید که در مردم طنین انداز شود، ابتدا باید دریابید که عناصر بصری چگونه با مردم ارتباط برقرار می کنند. اینجاست که اهمیت طراحی گرافیک برجسته می شود و دقیقاً به همین دلیل است که به آن «ارتباط بصری» نیز می‌گویند.

هر یک از شش عنصر پایه در طراحی، بسته به نحوه اجرای آنها، در نهایت با یکدیگر رابطه های ذاتی خواهند داشت و این ارتباطات را مشتریان ایجاد می کنند و تنها تعداد کمی از آنها مشخصاً برای برند شما مناسب خواهند بود. به عنوان مثال، ممکن است به برخی از فونت هایی که برای برند استفاده می کنید برچسب از مد افتاده بزنند و برخی دیگر را جدید بخوانند. در مورد رنگ ها نیز تعدادی از آنها احساس شور و اشتیاق را منتقل خواهند کرد در حالی که برخی دیگر ممکن است تداعی کننده سردی باشند. طراحی گرافیک در نهایت ابزاری برای بیان بصری است و قدرت یک ابزار صرفاً به اندازه کاربر آن است. اگر بدانید چگونه از آن استفاده کنید می تواند در تسهیل زندگی شما مفید واقع شود و در صورتیکه چگونگی استفاده از آن را ندانید ممکن است خطرناک باشد.

- یک داستان جذاب بگویید

طراحی گرافیک برای انتقال ایده ها به صورت بصری مفید است؛ با این حال چنین ایده هایی باید کنار هم جمع شوند تا داستانی جذاب در مورد برند شما بگویند. عناصر بصری قدرت جلب توجه مخاطب را دارند، اما داستان ها این قابلیت را دارند که مردم را درگیر کنند. داستان ها از شکست پیروزی می سازند، بدذات را سرنگون می نمایند، و قهرمان را ستایش می کنند.

داستان های خوب با کاراکترها و موانع گره خورده اند. قهرمان خود را انتخاب کنید و مانعی سر راه او قرار دهید تا بر آن غلبه کند. این مانع می تواند مشتریان شما و توقعات آنها باشد؛ یا کسب و کارتان در مواجه با قیل و قال برندهای دیگری باشد که نیازهای خود را نادیده می گیرند.

لوگوی طراحی شده توسط گرافیست Ezanov برای برند My Green Heroes را در نظر بگیرید. سایه های سبز در این لوگو حس طبیعت را منتقل می کنند و شکل هندسی برگ (به همراه عکس آیفون) به ما نشان می دهد که این برند در مورد تکنولوژی است. نحوه چیدمان لوگو به صورت عمودی همراه با تغییر رنگ ها از تیره به روشن، داستان صعود و غلبه بر تخریب محیط زیست را بیان می کند. عکس مردی امروزی و با اعتماد به نفس که کت به تن دارد، شخصیتی را به ما نشان می دهد که آماده عمل است.

مهم‌تر از همه این است که هویت بصری شما باید به داستان‌سرایی پایبند باشد و مهم‌ترین قانون در این راستا را فراموش نکنید: داستان را نقل نکنید، آن را نشان دهید.

- سادگی را هدف خود قرار دهید

بدیهی است که پیام ها، ایده ها و داستان های زیادی وجود دارند که می توانید از آنها کمک گرفته و هویت بصری برند خود را در ارتباط با دیگران قرار دهید. بسیاری از گزینه ها این قدرت را دارند که شما را به عرش ببرند یا تخریب کنند.

به منظور اجتناب از سردرگمی، بهتر است هر بار روی یک پیام تمرکز کنید. مصرف کنندگان اطلاعات بصری را در عرض چند ثانیه دریافت می کنند، و در صورتیکه مشتاقانه پیگیر برند شما باشند، به همان سرعت پیش خواهند رفت.

شما زمان بسیار کمی در اختیار دارید تا دیگران را تحت تأثیر قرار دهید، بنابراین ضروری است که مهم ترین نکته آن را هدف قرار دهید و بر روی عناصر بصری پیرامون آن تمرکز کنید. در مورد طراحی پوستر isuk، که پیام آن القای احساس آرامش به مخاطب است، تمام عناصر بصری در این راستا هماهنگ عمل می کنند – از رنگ آبی آرامش بخش گرفته تا تصویر مراقبه و هم‌ترازی در مرکز.

- از طریق اعمال کنتراست ثبات موجود را متعادل کنید

با توجه به انبوه تصاویر و ویدئوهایی که در طول سال ها برای تبلیغات برند و کسب و کار جمع آوری خواهد شد، بدیهی است که هویت بصری شما درگیر عناصر بی ثبات زیادی شود. چالش پیش رو این است که مطمئن شویم تمام عناصر بصری، صرف نظر از هدف یا رسانه خاص آن، به مثابه جزئی از یک برند (کل) به نظر برسند. اینجاست که ایجاد یک فایل راهنمای مستند برای سبک برند می‌تواند بسیار مهم باشد.

چالش دیگری که با ثبات بصری همراه می شود، حشو است. برندی که بیش از حد خود را تکرار کند و قابل پیش بینی باشد، می تواند در مسیر پیش رو از نظرها پنهان شود. یکی از اصول اساسی طراحی که عناصر طراحی را از پس زمینه متمایز می کند کنتراست است. به دنبال فرصت هایی باشید تا هویت بصری موجود برندتان را با اعمال عناصر متضاد جدید و متنوع متمایز کنید.

برای نمونه می توان به روشی اشاره کرد که goopanic برای طراحی برند Nippon Week به کار برد. او کار خود را با لوگو شروع کرد و با اعمال تغییر در شکل‌ها، رنگ‌ها و تایپوگرافی ادامه داد تا در نهایت از طرح قدیمی آن عناصر بصری کاملاً جدیدی خلق کرد.

- زمان پیشروی و عقب نشینی را تشخیص دهید

شاید گمان کنید که هدف از داشتن هویت بصری این است که همواره مورد توجه قرار بگیرد. از این گذشته، برقراری ارتباط با کسی که صدای شما را نمی شنود دشوار است. گاهی بهترین تلاش در راستای هویت بصری زمانی است که مدت طولانی در خفا حرکت می کنید.

به عنوان نمونه وب‌سایت یا خبرنامه ای را در نظر بگیرید که مخاطبان با هدف کسب اطلاعات به آنها مراجعه کرده اند. داشتن پس‌زمینه زرد با انرژی زیادی که این رنگ منتقل می کند شاید با دستورالعمل‌های رنگ برند شما مطابقت داشته باشد، اما احتمالاً برای خواننده آزار دهنده خواهد بود. ارتباط بصری اغلب در سطح ناخودآگاه عمل می کند؛ پس اطمینان خاطر داشته باشید که پیام شما، حتی در صورت اجرای حداقلی عناصر بصری، منتقل خواهد شد.

گاهی نیز منطقی است که هویت بصری خود را با افتخار فریاد بزنید؛ مثلاً زمانی که قصد دارید محصول خود را از سایر محصولات موجود در همان قفسه متمایز کنید. اینجاست که تشخیص زمان پیشروی و زمان عقب نشینی حائز اهمیت خواهد بود.

- برای هر رسانه طراحی متناسب با آن داشته باشید

هویت بصری بدون قرار گرفتن در منظر عموم راه به جایی نخواهد برد. پس از شکل دادن به متعلقات بصری از هر نوعی که باشند، در مرحله بعد لازم است که آن را در دنیای واقعی یا دیجیتال منتشر نمایید.

کارکرد هویت بصری برای یک برند در فضای دیجیتال و غیر دیجیتال متفاوت به نظر می رسد. هنگامی که در دنیای واقعی هویت بصری را به کار می گیرید می دانید که استفاده از موارد تحریک کننده احساس لامسه، مانند بافت ها و برش ها، می تواند در اثرگذاری بر مصرف کنندگان بسیار مفید واقع شود. تفاوت میان رسانه ها نیز بر نحوه تعامل عناصر بصری تأثیر خواهد داشت. مثلاً رنگ هایی که در فضای دیجیتال روشن به نظر می رسند ممکن است به هنگام چاپ تیره تر باشند.

در مثال دیگر می توان به فونت های سریف اشاره کرد که خواناترین سبک حروف چاپی به شمار می روند؛ اما سنس سریف در صفحه کامپیوتر خواناتر است. وقتی تصمیم می گیرید هویت بصری برندتان را در مسیر جدیدی قرار دهید اطمینان حاصل کنید که امکانات لازم را در اختیار دارید.

- هویت بصری خود را به تصویر بکشید

هویت بصری ابزاری قدرتمند است که با بکارگیری آن می توانید داستان برند خود را بازگو کنید و با مشتریان ارتباط برقرار نمایید. از آنجا که هویت بصری قدرت زیادی در برقراری ارتباط دارد، انتقال پیام اشتباه می تواند عواقب ناگواری را به همراه داشته باشد. شناخت هویت برند به مثابه راهنمایی خواهد بود که در سفر بصری به یاری شما می آید؛ اما اگر می خواهید اطمینان یابید که این هویت بصری دقیقاً مناسب شما طراحی شده، بهترین اقدام همکاری با یک طراح خبره برای طراحی لوگو و برند است.

هویت بصری با طراحی یک لوگوی فوق‌العاده شروع می‌شود

سوالات متداول هویت بصری

به طور خاص، یک هویت بصری خوب عبارت است از: متمایز (به مارک های نمادین مانند نایک یا اپل فکر کنید.)، به یاد ماندنی و مقیاس پذیر

برخی از شرکت ها از یک راهنمای سبک استفاده می کنند تا برند خود را ثابت نگه دارند. اگر به تازگی طراحی را شروع کرده اید، خوب است که رویکرد معمولی تری داشته باشید. اجزای اصلی هویت بصری لوگو، رنگ، تایپوگرافی و تصاویر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

دریافت رایگان پروپزال

اولین هدیه ما به شما
ارائه طرح پیشنهادی توسعه آنلاین کسب‌و‌کار شما، که با تکمیل و ارسال فرم زیر شروع میشود.