دیجیتال مارکتینگ

سئو و عوامل موثر در رتبه‌بندی سایت‌ها

عوامل موثر در رتبه‌بندی برای سئو

مهمترین عواملی که بر رتبه‌بندی‌ سایت ها در موتورهای جستجو در زمینه سئو تاثیر می‌گذارند، عبارتند از:

– محتوای صفحه

محتوا اختصاصی یک صفحه همان چیزی است که موقعیت صفحه را در نتایج جستجو مشخص می‌کند. در واقع، محتوا چیزی است که کاربر برای دیدن آن مطلب جستجو کرده و از این رو برای موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین تولید محتوای خوب نکته بسیار مهمی است و به همین دلیل باید بدانیم که محتوای خوب چیست؟ از منظر سئو، محتوا اختصاصی خوب دارای دو ویژگی است، اول این که نیازی را رفع کند و دوم این که قابلیت لینک کردن را داشته باشد.

محتوای خوب باید نیازی را رفع کند:

همانند بازارهای جهانی، اطلاعات تحت تاثیر عرضه و تقاضا هستند. بهترین محتوا آن است که بیشترین تقاضا را به بهترین شکل تامین کند. این محتوا ممکن است دارای موضوعات مختلف، از جوک و داستان گرفته تا مقالات علمی در سایت‌هایی مانند ویکیپدیا، باشد.

همچنین محتوا می‌تواند به صورت ویدئو، عکس، صدا یا متن کوتاه باشد. در هر صورت نکته مهم این است، برای این که محتوای تولید شده به عنوان یک محتوای خوب شناخته شود، باید بتواند نیاز خاصی را برطرف نماید.

محتوای خوب قابل لینک کردن است:

از منظر سئو، اگر محتواها قابلیت لینک کردن نداشته باشند، تفاوتی میان بهترین و بدترین محتوا وجود نخواهد داشت. اگر افراد نتوانند به محتوا لینک دهند، موتورهای جستجو نیستند که آن محتوا را پیدا نموده و در نتیجه ترافیک وبسایت مورد نظر بالا نمی‌رود. متاسفانه، این اشتباه بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنید اتفاق می افتد.

نمونه‌هایی از این اشتباه عبارتند از: نمایش اسلایدی با قابلیت AJAX، محتواهایی که تنها پس از عضویت قابل رویت هستند، و محتواهایی که قابلیت به اشتراک‌گذاری نداشته باشند. محتوایی که نیازی را رفع نکرده و یا قابلیت لینک کردن را نداشته باشد، از نظر موتورهای جستجو محتوای خوبی به شمار نمی­آید.

– برچسب عنوان

برچسب‌ زدن و کلمات کلیدی، پس از محتوا اختصاصی، دومین عامل مهم برای سئو به شمار می‌آید. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

– URL

علاوه بر لینک داخلی هوشمند، در هنگام بهینه‌سازی سایت (سئو) باید سعی کنید تا سلسله مراتب دسته‌بندی سایت مورد نظر در URL به خوبی بازتاب یابد.

نمونه زیر یک مثال خوب برای ساختار URL است:

http://www.example.org/games/video-game-history

این URL به طور واضح  سلسله مراتب اطلاعات موجود در صفحه را نشان می‌دهد (تاریخچه مربوطه به بازی‌های ویدئویی). از این اطلاعات برای تعیین ارتباط یک صفحه وب مشخص توسط موتورهای جستجو استفاده می‌شود. با توجه به سلسله مراتب، موتورهای جستجو می‌توانند به این نتیجه برسند که این صفحه به طور کلی به تاریخ مربوط نمی‌شود، بلکه به تاریخچه بازی‌های ویدئویی مربوط است.

این امر باعث می‌شود، تا این صفحه به یک نمونه ایده‌آل برای نتایج جستجوی مربوط به تاریخچه بازی‌های ویدئویی تبدیل شود. تمام این اطلاعات را می‌توان بدون نیاز به پردازش مطالب موجود در این صفحه حدس زد.

نمونه زیر یک مثال بد برای ساختار URL است:

http://www.imdb.com/title/tt0468569

بر خلاف مثال اول، این URL اطلاعات سلسله مراتبی این وبسایت را بازتاب نمی‌دهد. موتورهای جستجو می‌بینند که این صفحه مربوط به موضوع (/title/) است و در دامنه IMDB قرار دارد؛ اما نمی‌توانند بفهمند که این صفحه درباره چه موضوعی است. ارجاع به عبارت tt0468569 به طور مستقیم به نتیجه مورد نظر جستجو کننده نمی‌رسد. این بدان معناست که اطلاعات ارائه شده توسط این URL ارزش بسیار کمی برای موتورهای جستجو دارد.

ساختار URL به این دلیل مهم است که به موتورهای جستجو کمک می­کند تا اهمیت نسبی را درک کنند و یک  استاندارد ارتباط مفید به صفحه مورد نظر اضافه کنند. همچنین ساختار URL از این منظر که در URL کلمات کلیدی گنجانده شود، اهمیت دارد چرا که افراد علاقه‌مند به دستیابی به کلمات کلیدی و عبارات مورد نظرشان هستند.

بهترین تمرین سئو

صفحات محتوا اختصاصی و مقالات مهمترین بخش وبسایت‌ها هستند و معمولا دلیل اصلی مراجعه بازدیدکنندگان به سایت‌های مختلف محتوای آن‌ها است. یک محتوا اختصاصی ایده‌آل باید در مورد یک موضوع خاص، مثلا یک محصول یا یک شیء مشخص باشد.

هدف از یک صفحه وب باید مستقیما در همه موارد زیر مشخص شود:

 • برچسب
 • URL
 • محتوا اختصاصی صفحه
 • عکس

در این جا یک نمونه بسیار خوب صفحه وب که برای موتورهای جستجو مناسب است را مشاهده می‌کنید. تمامی فاکتورهای اصلی رتبه‌بندی این صفحه بهینه‌سازی شده‌اند.

عوامل موثر سئو
عوامل موثر سئو

صفحه محتوا اختصاصی ارائه شده در این شکل به دلایل مختلف به عنوان یک صفحه محتوای خوب در نظر گرفته می‌شود. اولا خود این محتوا در اینترنت منحصر به فرد است (که باعث می‌شود تا برای موتورهای جستجو بسیار مناسب باشد) و اطلاعات خاصی را به طور عمیق پوشش دهد.

اگر یک جستجوکننده در مورد دنیای سوپرماریو (Super Mario World) سوالی داشته باشد، بسیار محتمل است که جواب خود را در این صفحه پیدا کند. جدا از محتوا اختصاصی صفحه، این صفحه به خوبی نمایش داده شده است. موضوع صفحه و کلمات کلیدی در برچسب عنوان و در متن هر تصویر در صفحه بیان شده است. (Super Mario World – Wikipedia, the free encyclopedia).

نمونه زیر یک مثال ضعیف از نظر سئو و بهینه‌سازی صفحه وب است. توجه کنید که این صفحه نسبت به صفحه قبلی چه تفاوت‌هایی دارد.

عوامل موثر سئو
عوامل موثر سئو

این شکل یک نمونه ضعیف برای موتورهای جستجو در زمان جستجو برای عبارت Super Mario World است. با این که موضوع صفحه و کلمات کلیدی در برخی عناصر اصلی صفحه (برچسب عنوان و عکس‌ها) وجود دارد، محتوای آن نسبت به نمونه ویکیپدیا قدرت کمتری دارد.

توجه داشته باشید، توضیحات بازی به طرز مشکوکی مشابه نسخه نوشته شده توسط یک دپارتمان بازاریابی است.

.Mario’s off on his biggest adventure ever, and this time he has brought a friend

این زبانی نیست که جستجوگران مانند آن سوالات خود را مطرح کنند و احتمالا محتوای صفحه به سوال جستجوگر پاسخ دهد. این جمله را با اولین جمله مثال ویکیپدیا مقایسه کنید:

.Super Mario World is a platform game developed and published by Nintendo as a pack–in launch title for the Super Nintendo Entertainment System

در مثال ضعیف ذکر شده، تمام آنچه که از جمله اول مشخص می‌شود این است که شخصی یا چیزی به نام ماریو در یک ماجراجویی بزرگتر نسبت به ماجراجویی قبلی خود قرار دارد و با یک دوست بی‌نام همراه است.

مثال ویکیپدیا به خواننده می‌گوید که Super Mario World یک بازی است که توسط شرکت نینتندو برای  کنسول بازی Super Nintendo ساخته و منتشر شده است. در هر دو موتور جستجوی بینگ و گوگل صفحه‌ای که از منظر سئو بهتر بهینه‌سازی شده باشد، دارای رتبه‌بندی بهتری است.

صفحه وب بهینه‌سازی شده

یک صفحه بهینه‌سازی شده ایده‌آل باید شامل تمامی موارد زیر باشد:

 • مرتبط بودن به یک موضوع خاص (مثلا یک محصول مشخص)
  • وارد کردن موضوع وکلمات کلیدی در برچسب‌های عنوان
  • وارد کردن موضوع در URL
  • وارد کردن موضوع در عکس
  • ذکر عنوان موضوع و کلمات کلیدی در کل متن محتوا به طور مکرر
 • ارائه محتوا اختصاصی منحصر به فرد در مورد موضوع مورد نظر
 • لینک کردن به صفحه دسته‌بندی
 • لینک کردن به صفحه زیردسته (در صورت وجود)
 • لینک کردن به صفحه اصلی (این کار معمولا از طریق یک لینک تصویری که لوگوی سایت را در سمت چپ بالای صفحه نشان می‌دهد، انجام می‌گیرد)

منبع : MOZ

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس