راهنمای کلاس مجازی

ضبط و ذخیره کلاس

یکی از روش‌های ضبط رویداد کلاس مجازی سپنتام، استفاده از افزونه اختصاصی گوگل است. این افزونه را تنها بر روی نسخه دسکتاپ مرورگر کروم می‌توان نصب و استفاده نمود و امکان نصب بر روی تبلت و گوشی تلفن همراه را ندارد. اگر می‌خواهید از این افزونه برای ضبط رویدادهای خود استفاده نمایید، لازم است از یک دستگاهی با سخت افزار قوی‌تری استفاده کنید. بنابراین برای نصب افزونه اختصاصی گوگل کافیست به فروشگاه گوگل بروید و افزونه را دانلود و بر روی مرورگر کروم نصب نمایید و سپس مطابق با راهنمای زیر شروع به ضبط و ذخیره رویداد کنید.

نکته قابل توجه در مورد استفاده از این افزونه، فرمت ویدیو خروجی آن است که به صورت فرمت‌های webm و یا mkv بر روی سیستم ذخیره می‌شود. با کمک نرم افزار تبدیل Handbrake می‌توانید فرمت ویدیو خروجی را به فرمت دلخواه خود تغییر دهید.

۱-همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این بخش از سه آیکون تشکیل شده است که به ترتیب از سمت راست عبارتند از:

  • آیکون میکرفون: زمانی که این گزینه فعال باشد، صدای ورودی از میکرفون شما ضبط خواهد شد.
  • آیکون صدای تب مرورگر: فعال نمودن این گزینه سبب ضبط صدای خروجی تب مرورگر می‌شود.
  • آیکون صفحه نمایش: برای ضبط تصویر تب مرورگر این گزینه را فعال نمایید.

توجه داشته باشید، گزینه میکرفون به طور پیش فرض در این افزونه غیر فعال است. بنابراین نخست پس از نصب افزونه و قبل از شروع به ضبط رویداد، فعال و غیر فعال بودن میکروفون را بررسی نمایید. برای فعال سازی این گزینه کافیست بر روی آیکون میکرفون کلیک نمایید تا مرورگر از شما اجازه فعال سازی را درخواست نماید، با انتخاب گزینه allow می‌توانید اجازه را برای ضبط صدای ورودی از میکرفون خود را صادر نمایید.

۲-آیکون چرخنده‌ای که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تنظیمات مربوط به افزونه را نشان می‌دهد.

۳- این بخش از افزونه، نشان دهنده فهرست ویدیوهای ذخیره شده است.

اگر بر روی گزینه Start Recording کلیک نمایید، افزونه شروع به ضبط کلاس مجازی سپنتام خواهد نمود.

با کلیک کردن بر روی آیکون چرخ دنده، فهریت تنظیمات افزونه برای شما همانند شکل زیر نمایش داده می‌شود. در این بخش می‌توانید فرمت ویدیو خروجی خود را انتخاب نمایید. با فعال کردن گزینه Mute Tabe When Recording ، دیگر صدای‌های موجود در فضای اتاق ضبط نخواهند شد. همچنین زمانی که بر روی گزینه stop recording  کلیک نمایید، می‌توانید تنظیمات مربوط به عملیات ذخیره نمودن و یا نمایش و پیش نمایش ویدیو را انجام دهید.

با کلیک بر روی گزینه stop recording، ضبط ویدیو کلاس مجازی سپنتام به اتمام می‌رسد.

 سپس حتما گزینه save video  را انتخاب نمایید تا فایل خروجی ویدیو بر روی سیستم ذخیره شود، در غیر اینصورت فایل خروجی ویدیو ذخیره نخواهد شد.

 


دقت داشته باشید، اندازه تصویر(Resolution) وابسته به کیفیت مانیتور شما دارد. با توجه به تصویر زیر می‌توانید این بخش در قسمت بالای گزینه save video قرار دارد.

با کلیک بر روی گزینه recorded video می‌توانید لیست ویدیوهای ذخیره شده توسط افزونه را مشاهده نمایید. همچنین با انتخاب هریک از آن‌ها و کلیک بر روی گزینه delete selected videos ویدیوهای ذخیره شده را از مرورگر حذف نمایید. اما قبل از حذف ویدیوها از لیست مرورگر کروم، اطمینان حاصل نمایید که فایل خروجی را بر روی سیستم خود ذخیره نموده‌اید یا خیر.

 

 

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس