سپنتام

مقایسه پلتفرم‌های برگزاری کلاس آنلاین

کلاس مجازی و آموزش الکترونیکی اصطلاحی است که امروزه زیاد به گوشمان می‌خورد. شاید یکی از مهمترین دلایل این امر در روزهای اخیر، شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا بوده است. علاوه بر این مساله، آموزش آنلاین از طریق وبینار یکی از صنایع رو به رشد در دنیای امروز است. طبق آمار در سال 2015 صنعت آموزش الکترونیکی ارزشی معادل 165 میلیارد دلار داشته است و هر ساله این مقدار رشد 5 درصدی دارد، به طوری که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 ارزش آن به بیش از 325 میلیارد دلار برسد.

بدون شک در سال‌های آینده کلاس آنلاین یکی از اصلی‌ترین روش‌های آموزش در سراسر جهان به شمار خواهد آمد. به منظور بهره‌گیری از آموزش الکترونیکی به یک نرم‌افزار برگزاری کلاس مجازی نیاز خواهد بود. در هنگام جستجو و بررسی پلتفرم‌های برگزاری کلاس مجازی مهمترین مساله بررسی قابلیت اطمینان است. در واقع استفاده از پلتفرم‌های پیشرفته کلاس مجازی با یک سیستم مدیریت یکپارچه یادگیری (LMS)، قابلیت‌های عضویت، تجارت الکترونیکی و برنامه‌های وابسته شما را در مسیر موفقیت قرار خواهد داد.

در این مقاله قصد داریم تا مهمترین و برترین پلتفرم‌های برگزاری کلاس مجازی را با یکدیگر مقایسه کرده و معایب و مزایای هر کدام از آن‌ها را نسبت به یکدیگر بیان کنیم.

 

ادوبی کانکت Adobe Connect

 

ادوبی کانکت یکی از معروفترین نرم‌افزارهای برگزاری کلاس مجازی است و بیشتر برای وبینارها و آموزش الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به خصوص این نرم‌افزار برای وبینارها بسیار مناسب است چرا که امکان کنترل و بررسی اسلایدهای آموزشی را در هنگام بحث در مورد آن در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همچنین شرکت‌کنندگان در کلاس مجازی می‌توانند به طور همزمان برای پرسیدن سوالات خود از چت باکس استفاده کنند. علاوه بر این، قابلیت ضبط وبینار و ارسال لینک آن نیز برای این نرم‌افزار کلاس مجازی در نظر گرفته شده است.

مزایای نرم‌افزار برگزاری کلاس مجازی ادوبی کانکت

 

معایب نرم‌افزار ادوبی کانکت

 

اسکایپ فور بیزینس Skype for Business

کلاس آنلاین اسکایپ فور بیزینس Skype for Business

نرم‌افزار کلاس مجازی Skype for Business علاوه بر برقراری ارتباط صوتی و تصویری با کیفیت بالا، امکان ارسال پیام و ضبط کلاس مجازی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین قابلیت به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و ارائه دادن در زمان مکالمه برای کاربران در نظر گرفته شده است. کاربران می‌توانند با استفاده از این نرم‌افزار وضعیت مخاطبان خود (حضور) را مشاهده کرده و برای کلاس‌های آموزشی و جلسات خود از طریق Microsoft Outlook برنامه‌ریزی کنند.

مزایای نرم‌افزار کلاس مجازی اسکایپ فور بیزینس

معایب نرم‌افزار اسکایپ فور بیزینس

 

زوم Zoom

کلاس آنلاین زوم Zoom

نرم‌افزار زوم یک پلتفرم کلاس مجازی با کاربری آسان است که برای پیام‌رسانی گروهی و برگزاری جلسات آنلاین و کنفرانس‌های ویدیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار به خصوص برای کسب و کارها و موسسات آموزشی کوچک تا متوسط مناسب است و برای میزبانی و پخش جلسات آنلاین با حداکثر 100 شرکت‌کننده ویدیویی تعاملی و 10.000 بیننده که تنها می‌توانند محتوای کلاس مجازی را مشاهده کنند، طراحی شده است. همچنین نرم‌افزار زوم امکان افزایش همکاری بین تیم‌ها را فراهم می‌کند چرا که آن‌ها می‌توانند به راحتی از طریق موبایل یا مرورگرهای کامپیوتری به جلسات بپیوندند.

مزایای نرم‌افزار برگزاری کلاس مجازی زوم

معایب نرم‌افزار زوم

اسکای روم Sky Room

کلاس آنلاین اسکای روم Sky Room

پلتفرم اسکای روم یک سامانه ویدیو کنفرانس و برگزاری کلاس مجازی بومی است که امکانات زیادی را در جهت ارائه خدمات آموزش الکترونیکی و جلسات آنلاین در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از جمله اصلی‌ترین امکانات این سامانه می‌توان به قابلیت ارتباط زنده صوتی و تصویری همراه با گفتگوی متنی، قابلیت نمایش چندین تصویر به طور همزمان، برگزاری جلسات و کنفرانس‌های همزمان به طور مجزا، به اشتراک‌گذاری صفحه نمایش جهت تبادل اطلاعات و همچنین به اشتراک‌گذاری فایل اشاره کرد. این سامانه به دلیل کاربری آسان و امکان استفاده در سراسر کشور بیشتر جهت برگزاری جلسات مدیران و معاونان و همینطور برگزاری دوره‌های آموزشی و کلاس مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای سامانه برگزاری کلاس مجازی اسکای روم

معایب سامانه اسکای روم

 

گوگل هنگ اوت میت Google Hangouts Meet

کلاس آنلاین با گوگل میت

هنگ اوت میت محصولی از کمپانی گوگل و یکی از نرم‌افزارهای معروف در زمینه برقراری ارتباط تصویری است. کاربران این نرم‌افزار می‌توانند با مخاطبان خود از طریق جیمیل ملاقات کنند و یا برای برگزاری جلسات و کلاس مجازی در Google Calendar برنامه‌ریزی کرده و به راحتی مخاطبان را به این جلسات دعوت نمایند. کاربری این نرم‌افزار در کامپیوترها و گوشی‌های موبایل بسیار آسان است و حتی کاربرانی که از سامانه‌ها و نرم‌افزارهای دیگر کلاس مجازی و کنفرانس ویدیویی همچون اسکایپ فور بیزینس استفاده می‌کنند، می‌توانند به راحتی به جلسات هنگ اوت میت بپیوندند.

مزایای نرم‌افزار هنگ اوت میت

معایب نرم‌افزار هنگ اوت میت

 

نتیجه‌گیری مقایسه پلتفرم‌های برگزاری کلاس مجازی

دوره‌های آموزشی آنلاین یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌های آموزش است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و تعداد مخاطبان آن به شدت رو به افزایش است. در این مقاله برخی از برترین پلتفرم‌های برگزاری کلاس مجازی معرفی شده و همچنین برجسته‌ترین ویژگی‌های آن‌ها نسبت به یکدیگر مورد بررسی قرار گرفتند. شما نیز با توجه به ویژگی‌های هر کدام از این نرم‌افزارها و نوع نیاز خود می‌توانید برای آموزش یا شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی از آن‌ها استفاده نمایید.

خروج از نسخه موبایل