فناوری های شبکه

وب کنفرانس در ویپ ایزابل

ویپ ایزابل یکی از جدیدترین نوع سیستم تلفنی تحت شبکه است. با توجه به آن که برخی از کسب و کارها خدمات خود را به صورت تلفنی انجام می‌دهند و سیستم تلفنی برای آن‌ها حائز اهمیت است، سیستم تلفنی ویپ ایزابل مناسب‌ترین گزینه برای آن‌ها است.

ایزابل یک نرم افزار متن باز است و نسبت به سایر نرم افزارهای تحت شبکه مزایای بیشتری دارد. ویپ ایزابل دارای امکانات و قابلیت‌هایی زیادی همچون ضبط مکالمات، انتقال و شنود مکالمه، صف انتظار، کنفرانس تلفنی، ویدئو کنفرانس و …. دارد. لازم به ذکر است، تلفن تحت شبکه در افزایش ظرفیت هیچ گونه محدودیتی ندارد و همچنین برای افزایش ظرفیت نیاز به لایسنس خاصی نیست و به صورت رایگان انجام می‌شود.همانطور که در مطلب قبل با نحوه نصب و راه اندازی ویپ ایزابل آشنا شدید، در این مطلب میخواهیم در مورد ویژگی‌های قابلیت کنفرانس تصویری در ایزابل و نحوه نصب ماژول وب کنفرانس در ایزابل صحبت نماییم.

کنفرانس تصویری در ویپ ایزابل

کنفرانس تصویری در ایزابل یکی از قابلیت‌های کاربردی سیستم تلفنی ویپ ایزابل است که این امکان را به افراد می‌دهد تا بدون هیچگونه درد سری اقدام به راه‌اندازی یک کنفرانس تصویری در ایزابل را داشته باشند. بهتر است بدانید، افزونه‌ای که در ایزابل برای ویدیو کنفرانس استفاده شده است، Issable Meet نام دارد. لازم است بیان شود، این افزونه به منظور برقراری ارتباط صوتی و تصویری تحت وب توسعه و طراحی شده است. اگر این افزونه را در ایزابل نصب نمایید، به راحتی می‌توانید با همکاران و یا مشتریان خود کنفراس تصویری در ایزابل را تجربه کنید.

نحوه نصب ماژول وب کنفرانس در ویپ ایزابل

نحوه نصب ماژول وب کنفرانس در ایزابل بدین صورت است که ابتدا باید سیستم ایزابل را بر روی سرور خود نصب نمایید و سپس با آپدیت آن این قابلیت را می‌توان به لیست extras در منوی اصلی ایزابل اضافه نمود. برای آپدیت ایزابل کافیست از دستور #yum Update Issable-y استفاده نمایید. پس از آن که فرایند آپدیت ایزابل به اتمام رسید، کافیست ایزابل را دوباره راه‌اندازی کنید. پس از راه‌اندازی مجدد خواهید دید که افزونه Issable meet  به منوی اصلی ایزابل اضافه شده است.

قابلیت‌های افزونه Issable Meet

  • امکان چت کردن با همکاران و مشتریان

  • راه اندازی کنفرانس تصویری چند طرفه

  • به اشتراک گذاشتن فایل‌های متنی در کنفرانس تصویری

  • تنظیم نمودن کیفیت ویدیو دریافتی

  • اعمال پسورد برای اتاق‌های کنفرانس تصویری در ایزابل

  • اشتراک گذاری ویدیوهای یوتیوب

  • دعوت به کنفرانس ویدیویی با لینک اختصاصی

ایجاد یک کنفرانس تصویری در ویپ ایزابل

برای ساخت یک کنفرانس تصویری در ایزابل، ابتدا باید از قسمت سمت چپ بخش مدیریت ایزابل بر روی گزینه extras کلیک نمایید و در پنجره باز شده گزینه Issable meet  را انتخاب نمایید. پس از آن اگر قصد ساخت و مدیریت یک کنفراس را دارید، بر روی گزینه start کلیک کنید. در غیر اینصورت اگر می‌خواهید وارد یک کنفراس دیگری شوید، باید آیدی کنفرانس را در داخل کادر Conference ID وارد کنید و سپس گزینه join را انتخاب کنید. با فشردن گزینه Start کنفرانس جدید مراحل ساخت کنفرانس تصویری در ایزابل شروع می‌شود.

پس از آن، هنگامی که ایزابل امکان دسترسی به وبکم سیستم را داشته باشد، توسط مرورگر یک پیغام برای شما نشان داده می‌شود که از شما اجازه دسترسی ایزابل به وبکم را می‌خواهد. پس از فشردن گزینه allow تصویر خود را در نمایشگر خواهید دید.

اگر بر روی آیکون تعجب که در سمت راست پایین تصویر قرار دارد کلیک کنید، می‌توانید کنفرانس تصویری ساخته شده را به اشتراک بگذارید. لینک اشتراک‌گذاری کنفرانس در پنجره share قرار دارد و هر فردی که این لینک را در مرورگر خود وارد نماید، می‌تواند وارد کنفرانس ویدیویی شود. لازم به ذکر است، سرور ایزابل باید حتما به اینترنت متصل باشد. همچنین افراد در کنفرانس تصویری برای آن که تصاویر را با کیفیت خوبی دریافت نمایند، لازم است اینترنت افراد شرکت کننده سرعت خوبی داشته باشد.

اما اگر به اینترنت دسترسی ندارید و می‌خواهید با استفاده از LAN در سازمان خود یک کنفرانس تصویری بسازید، باید برای افرادی که می‌خواهند به کنفرانس بپیوندند یک یوزر در ایزابل تعریف نمایند و دسترسی Operator را به یوزر بدهد.

نحوه بدست آوردن ID کنفرانس در ویپ ایزابل

برای دریافت آیدی، مدیریت کنفرانس، باید بر روی آیکون تعجب کلیک کند و آدرس اینترنتی را در بخش لینک خواهید دید. بنابراین افرادی که دسترسی به سرور ایزابل را ندارند برای شرکت در کنفرانس می‌توانند از این لینک استفاده نمایند. اما به یاد داشته باشید، برای استفاده این لینک، سرور ایزابل باید به اینترنت متصل باشد. برای کاربران داخلی سازمان، آیدی کنفرانس همان چیزی است که پس از /meet.jit.si قرار می‌گیرد. با مشاهده تصویر زیر راحت‌تر می‌توانید مفهوم این موضوع را متوجه شوید.

جمع بندی

در دنیای امروز سیستم کنفرانس تصویری در ایزابل یکی از مهمترین ابزار برای برقراری ارتباط تصویری افراد در پشت میز خود و بدون نیاز به حضور فیزیکی است. سیستم تلفنی ایزابل برای شرکت‌هایی که چندین شعبه دارند، در صورت نیاز به جلسه برای هماهنگی بیشتر کارها، بهترین ابزار است. سیستم تلفنی ایزابل یکی از مقرون به صرفه‌ترین راه های برقراری ارتباط تصویری است

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس