فناوری های شبکه

سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) و قابلیت های آن

سیستم های تلفن تحت شبکه ( ویپ – VOIP ) دارای انواع مختلفی است که سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) یکی از انواع نرم افزاری تلفن های تحت شبکه به شمار می­ آید. کاربران می­توانند با نصب و راه اندازی سیستم تلفنی ایزابل خدمات بسیار زیادی، را دریافت نمایند. در ادامه مطلب به بررسی خدمات و امکانات چشم­گیر سیستم تلفنی ایزابل پرداخته شده است.

سیستم تلفنی ایزابل

قابلیت تعریف داخلی­ها – Extensions

در سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) می­توانید بدون هیچ گونه محدودیتی و به طور کاملا نامحدود تلفن­ های داخلی بسازید. لازم به ذکر است می توانید داخلی­ها ایجاد شده را بر روی تلفن های ویپ با استفاده از نرم افزارها و یا به صورت سخت افزاری ریجستر کنید. جالب است بدانید، می­توانید بر روی داخلی­ها قابلیت­ هایی همچون ضبط مکالمات، انتظار مکالمه، صندوق صوتی و … را فعال نمایید.

امکان فعال سازی پشت خطی – Call Waiting

یکی از مهم­ترین امکانات داخلی ­ها، پشتیبانی از انتظار مکالمه و تماس پشت خط است. به خاطر داشته باشید، قابلیت تلفن تحت شبکه یا همان تلفن ویپ تعداد تماس­های پشت خطی را برای شما مشخص می­کند، در واقع این تعداد تماس­ها به تلفن ویپ شما وابسته است. این قابلیت برای سازمان­ هایی که تعداد اپراتورهای پاسخگو تلفن آن ها از تعداد خطوط تلفنی آن ها کمتر است بسیار مفید و لازم است زیرا بدین صورت تماس تلفنی کمتری را از دست می­دهند و کاربران در صف انتظار منتظر می­مانند تا بلافاصله به اپراتوری که آزاد شد، متصل شوند.

امکان انتقال دادن تماس­ها – call forward

از دیگر امکانات و قابلیت­های تلفن تحت شبکه با نرم افزار ایزابل می­توان به انتقال دادن تماس­ها اشاره نمود که جزییات این امکان عبارتند از :

 • می توان مکالمه را با وارد کردن کد خاص روی گوشی تلفن همراه به شماره­ ی داخلی دیگری منتقل نمایید.
 • امکان انتقال مکالمه از سیستم تلفن تحت شبکه را به شماره­ای که خارج از سیستم است، دارد.
 • قابلیت منتقل شدن مکالمه در حالتی که خط داخلی خاصی مشغول باشد.
 • امکان انتقال مکالمه، زمانی که داخلی مورد نظر در دسترس نباشد.
 • می­توان در تمامی حالات مکالمه را به یک شماره داخلی خاص در سیستم تلفنی ایزابل ( تلفن تحت شبکه) انتقال داد.

امکان پیگیری تماس­ها بر روی دسته­ای از داخلی­ها – Follow me

خدمات قابلیت پیگیری تماس­ها بر روی دسته­ای از داخلی­ ها عبارتنداز :

 • در صورتی که شماره­ پاسخگوی تماس نباشد، می­توان مکالمه را از داخلی به یک لیست از شماره­ های دیگری انتقال داد.
 • می توان درون لیست ( follow me ) تعداد بسیار زیادی، شماره تعریف کرد.
 • تلفن تحت شبکه ویپ یا سیستم تلفنی ایزابل این امکان را فراهم می­کند تا در استراتژی­ های مختلف بتوان بین شماره­ های داخلی درون لیست تعریف شده، پخش تماس داشته باشید.
 • امکان تماس همزمان با همه ­ی شماره­ های داخل لیست یا (Ring all ) وجود دارد.
 • در سیستم تلفنی ایزابل یا تلفن تحت شبکه ویپ با توجه به قابلیت تلفن می­توان به شماره­ های داخل لیست که به ترتیب الویت نوشته شده است، تماس برقرار نمود که با عنوان ( Hunt ) شناخته می­شود.
 • این قابلیت برای کاربران وجود دارد که بعد از تماس با شماره داخلی که تصمیم دارید به لیست follow me انتقال دهید، فایل صوتی مورد نظر شما پخش شود.
 • این فناوری این امکان را به کاربر می­دهد، زمانی که تماسی با شماره­ های داخل لیست برقرار می­شود، برای فرد تماس گیرنده موزیک لذت بخشی پخش شود.

سیستم صندوق صوتی – Voice Mail

صندوق صوتی در سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) از جمله قویترین سیستم پیام گیر در میان کل سیستم ­های تلفن به شمار می آید. با توجه به این خدمات صندوق صوتی در صورتی که تماس گیرنده با شرایط مختلفی از جمله عدم پاسخگویی شخص، مشغول بودن شماره  وهمچنین در دسترس نبودن شخص روبه رو شود، به صندوق صوتی انتقال پیدا می­کند. از جمله شاخص ­ترین قابلیت­ های پیشرفته voice mail عبارتند از:

 • قابلیت منتقل شدن پیام صوتی به آدرس ایمیل مورد نظر
 • قابلیت پاک کردن پیام صوتی بعد از فرستاده شدن به ایمیل آدرس مورد نظر از سرور

به واسطه­ ی فضای وب الاستیکس می­توان پیام­های صوتی را مشاهده کرد.

 • همچنین قابلیت شنود کردن پیام های صوتی با وارد کردن کد تلفنی مخصوص به واسطه هر داخلی از سیستم تلفنی تحت شبکه (سیستم تلفنی ایزابل) با توجه به نوع تلفن ویپ خود وجود دارد.
 • از دیگر خدمات نیز می­توان به محدود کردن ظرفیت صندوق پیام ­های صوتی به یک تعداد معین از پیام­ها نیز اشاره کرد.
 • یکی دیگر از امکانات صندوق صوتی نیز قابلیت محدود کردن مدت زمان پیام­ هایی است که ضبط می­شود.

لازم به ذکر است، می­توان شماره تلفن کسی که تماس را برقرار می­کند را ثبت نمود و تاریخ دقیق ضبط شدن پیام به حالت متن در قالب یک فایل برای کاربر ایمیل شود و یا به صورت فایل صوتی اول پیام ضبط شود.

امکان ضبط مکالمه – Recording

در سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) قابلیت ضبط کردن مکالمه­ های مربوط به یک شماره داخلی مشخص که تعریف شده است، وجود دارد.

در نظر داشته باشید، می­توان مشخص کرد که یک مکالمه داخلی در تمام شرایط ممکن ضبط گردد و یا برای داخلی خاص مکالمه­ های صورت گرفته ضبط نشود. همچنین می­توان برای شماره داخلی مشخص شده ­ای در صورت تمایل حتی در حین برقراری مکالمه با گرفتن یک کد تلفنی، رکورد شدن مکالمه را فعال نمود.

در صورتی که ضبط مکالمه در تلفن تحت شبکه و ویپ خود فعال شده باشد ، در چهار حالت این ضبط انجام می­شود:

 • حالتی که در آن یک شماره داخلی با یک شماره داخلی دیگر تماس برقرار می­کند.
 • حالتی که در آن یک شماره داخلی با شماره­ای خارج از سیستم ما تماس برقرار می­کند.
 • حالتی که در آن یک شماره داخلی با شماره داخلی مد نظر ما تماس برقرار می­کند.
 • حالتی که در آن شماره­ای که خارج از سیستم تلفن تحت شبکه است با شماره ه­ای که داخل سیستم و مد نظر ما است، تماس برقرار می­کند.

ذکر این نکته ضروری است، در شرایطی مشخص که ضبط شدن مکالمه در وضعیت (on demand) قرار دارد، سیستم داخلی این امکان را به شما می­دهد که در حین مکالمه کافیست کد تلفنی مربوط به ضبط مکالمه را وارد کرده و مکالمه برقرار شده به  آسانی فشردن یک دکمه از آن لحظه ضبط می­شود.

توجه داشته باشید، می­توانید به تمامی شماره­ های داخلی درون لیست خود یک اولویت برای ضبط مکالمات تخصیص دهید. به عنوان مثال در نظر بگیرید، به شماره داخلی مدیری که مکالمه هایش ضبط نمی­شود، اولویت اول قرار داده شود، اما به شماره داخلی یک منشی که تمامی مکالمه های آن ضبط می­شود، اولویت دوم قرار داده شود، در حالتی که بین این دو شماره تماس تلفنی گرفته شود با توجه به این که اولویت شماره داخلی مدیر بالاتر است، این مکالمه ضبط نمی­شود.

امکان تنظیم کردن داخلی بر روی موبایل با استفاده از اینترنت

جالب است بدانید، برای استفاده از یک داخلی در خارج از سازمان و یا شرکت با استفاده از اینترنت با پهنای باند کم می­توانید تغییرات لازم را اعمال نمایید. با انجام این تغییر امکاناتی همچون:

 • فعال سازی سیستم رفع اشکال اینترنت بر روی سیستم داخلی و الاستیکس
 • با استفاده از کدهایی همچون ILBC می­توانید صداها را فشرده سازی کنید و برای داخلی­های بیرون شرکت و شبکه­های محلی استفاده نمایید.
 • برای افزایش امنیت سیستم خود می­توانید، داخلی های بیرونی را به یک یا چند ip مشخص محدود نمایید.

امکان فعال نمودن کدهای عملکردی مخصوص – Feature Codes

لازم است بدانید، با استفاده از کد مخصوص می توانید از امکانات حرفه ای سیستم تلفنی بهره مند شوید. این کدها عبارتند از:

 • شنود مکالمه(dahdi barge) : برای شنود یک خط، کافیست کد مخصوص را بر روی کارت تلفنی وارد نمایید.
 • شنود مکالمه(Chan spy ) : با استفاده از این کد می توانید همه­ ی مکالمات تلفنی که در حال انجام است، را شنود نمایید.
 • انتقال مکالمه: انتقال مکالمه به صورت خودکار با استفاده از کد blind transfer و انتقال با کسب اجازه با استفاده از کد  attended transfer. با استفاده از این دو کد می­توانید مکالمات را انتقال دهید.
 • دریافت تماس (call pick up) : به عنوان مثال اگر همکار شما در حال انجام مکالمه باشد و داخلی او اشغال باشد با زدن این کد می­توانید مکالمه پشت خط را به داخلی خود انتقال دهید. در واقع با استفاده از این کد می­توانید تماسی که بر روی یک داخلی دیگر در حال برقراری است را دریافت نمایید.
 • بررسی صندوق صوتی: با استفاده از یک کد مخصوص می­توانید صندوق صوتی خود را با استفاده از گوشی خود و یا حتی گوشی افراد دیگر چک نمایید.

امکانات فعال نمودن منوی منشی تلفن تحت شبکه در سیستم تلفنی – IVR

با استفاده از سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) می­توانید تمامی ورودی­ های عمده سیستم ­ها را به منشی تلفنی دیجیتال منتقل نمایید. امکانات حرفه ای منشی تلفنی دیجیتال عبارتنداز:

 • قابلیت تعریف یک یا چندین ورودی عددی تحت عنوان منوی ورودی
 • قابلیت تعرف نمودن یک مقصد معین هنگام وارد نمودن یک گزینه و یا همان یک شماره اشتباه
 • قابلیت تعریف یک مقصد معین و مشخص، زمانی که نتوان یک گزینه ورودی انتخاب نمود.
 • قابلیت اجرای یک منوی منشی دیجیتال به صورت چند زبانه
 • قابلیت اجرای منوهای زیر مجموعه­ای بدون محدودیت
 • قابلیت قرار دادن گزینه های چند رقمی در سیستم تلفنی ایزابل IVR
 • قابلیت برقراری تماس با داخلی­ها به صورت مستقیم در زمان اجرایIVR
 • قابلیت گذاشتن یک منوی پنهان در گزینه­های IVR

امکان فعال نمودن پخش اعلان – Announcement

پخش اعلان­ های کاربردی گوناگون در بخش­های مختلف سیستم تلفنی، یکی دیگر از امکانات سیستم تلفنی ایزابل است. جالب است بدانید، امکان پخش صداهای ضبط شده در قسمت­ های مختلف سیستم تلفنی همانند منو منشی تلفن تحت شبکه در اختیار کاربران قرار داده می­شود. همچنین با توجه به نیاز در مواردی کاربران می­توانند به یک مقصد مشخصی انتقال داده شوند.

امکان فعال نمودن اتاق کنفرانس در ویپ – Conference

با اجرای سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) ، کاربران می­توانند یک اتاق کنفرانس با شماره مشخص ایجاد نمایید. در واقع با فعال سازی این امکان کاربران می­توانند با شماره گیری کد مخصوص از اتاق کنفرانس استفاده نمایند. امکانات متنوع فعال نمودن اتاق کنفرانس عبارتنداز: قرار دادن رمز ورود به منظور وارد شدن به اتاق کنفرانس، اعلام نمودن ورود و خروج کاربرانی که در اتاق کنفرانس قرار دارند، اجرای پیام خوش آمدگویی و …

امکان پارک کردن تماس­ها – Call Park

با استفاده از این امکان، کاربران می­توانند تماس­ های ورودی را بدون در نظر گرفتن اشغال نمودن خط برای مدت زمان معین در مکان خاصی از سیستم پارک نمایند. شایان ذکر است، در زمان انتظار این قابلیت برای کاربران وجود دارد که فردی از داخل سیستم با وارد نمودن کد مشخص تماس را پاسخ دهد.

امکان اجرای تغییر در مسیر تماس­های ورودی تلفن تحت شبکه ( ویپ )

با استفاده از این امکان دو قابلیت بسیار مهم و کاربردی را می­توان در سیستم تلفنی اجرا نمود.

۱- تغییر مسیر تماس ورودی به سیستم با وارد نمودن یک کد کاربری مخصوص – Call Flow

با استفاده از این کد مخصوص می­توانید مسیر تماس ورودی به سیستم را تغییر دهید. به عنوان مثال بعد از شروع ساعت کاری تمامی تماس­های وارد شونده به سیستم منشی تلفنی منتقل می­شوند و در پایان روز کاری با وارد نمودن همان کد مسیر ورودی را می­توان به صندوق صوتی تغییر داد.

۲- تغییر مقصد تماس ورودی با در نظر گرفتن شرایط زمانی گوناگون – Time Condition

فعال نمودن تغییر مقصد ورودی با در نظر گرفتن شرایط زمانی مختلف، این امکان را در اختیار شما قرار می­دهد تا در بازه ­های زمانی معین شده از قبل، تماس­ های وارد شونده بر حسب زمان­های تعریف شده به مقصدهای مختلف منتقل می­شود.

امکان فعال نمودن صف انتظار در سیستم تلفنی – QUEUE

یکی دیگر از قابلیت­های مهم و پرکاربرد سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) ، فعال نمودن صف­های گوناگون است. با فعال نمودن این قابلیت می‌توان تعداد مشخصی از داخلی را با توجه به شرایط، در یک صف معین با شماره مخصوص قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان تماس‌های ورودی سیستم تلفنی را از روش‌های پاسخگویی گوناگون انتخاب شود. برخی از قابلیت‌های صف عبارتنداز:

 • امکان انتخاب صف برای اختصاص دادن تماس‌های ورودی در داخلی‌ها و همچنین می‌توان برای تماس‌های ورودی استراتژی های گوناگونی را تعریف نمود.(Ring all, rrmemory,linear, random, wrandom)
 • قابلیت پخش اعلان ورودی تعیین شده در زمان ورود به صف – Announcement
 • قابلیت نگهداری کاربران، داخل صف زمانی که داخلی‌ها قادر به پاسخگویی نیستند.
 • پخش منشی تلفنی IVR برای افرادی که در صف انتظار برای پاسخگویی هستند. توجه نمایید، پیغام منشی تلفنی دیجیتال می‌تواند پخش یک پیام تبلیغاتی باشد. همچنین می‌توانید تعیین نمایید که این پیغام هر چند قیقه یکبار پخش شود.
 • کاربر می‌تواند آگاه شود که چندمین نفر در صف انتظار است.
 • قابلیت پخش زمان تقریبی برای انتظار کاربر در صف پاسخگویی
 • قابلیت تخصیص الویت به کاربر پیش از ورود به صف انتظار
 • تعیین ظرفیت برای صف انتظار
 • تعیین حداکثر زمان انتظار برای پاسخگویی و ماندن در صف
 • تعیین زمان برای زنگ خوردن داخلی‎‌ها به عنوان مثال هر داخلی در صف بدون وقفه ۱۵ ثانیه زنگ بخورد.
 • قابلیت تعیین زمان وقفه برای زنگ خوردن داخلی‌های در صف انتظار. به عنوان مثالی پس از ۱۵ ثانیه زنگ خوردن داخلی، ۵ ثانیه داخلی زنگ نخورد.
 • برای داخلی‌ها زمان استراحت تعریف نمایید به عنوان مثال پس از پاسخگویی به هر تماس ورودی، ۳۰ ثانیه استراحت داشته باشد و داخلی زنگ نخورد.
 • قابلیت تعیین نمودن یک مقصد خاص، برای زمانی که کاربر حداکثر زمان مورد انتطار تعریف شده را پست سر گذاشته است و هیچ یک از داخلی ها قادر به پاسخگویی نبوده‌اند.
 • قابلیت تعیین پخش موسیقی منحصر به فرد برای کاربران موجود در صف Music-on-hold
 • قابلیت ضبط مکالمات کاربران موجود در صف زمانی که وارد صف می‌شوند و یا پس از منتقل شدن به داخلی‌ها و پاسخگویی

مسیریابی تماس‌های ورودی به سیستم تلفنی – Inbound Route

یکی دیگر از امکانات سیستم تلفنی ایزابل ( Issabel ) انتقال تماس­ های ورودی به سیستم تلفنی به مقصدهای متفاوت با توجه به شماره تماس گیرنده است. درواقع کاربر می­تواند با توجه به شرایط و موقعیت­ های گوناگون پالیسی و مسیریابی مختلف را انجام دهد. حالت­های مختلف مسیریابی عبارتنداز:

 • قابلیت انتقال تماس به یک مقصد مشخص ( بدون توجه به شماره تماس گیرنده و شماره گرفته شده)
 • قابلیت انتقال تماس از یک شماره مخصوص(خارج از سیستم تلفنی) به یک مقصد مورد نظر
 • قابلیت انتقال همه­ی تماس­های گرفته شده به یک مقصد و شماره خاص(داخل سیستم تلفنی)

 مسیریابی تماس های خروجی از سیستم تلفنی – Outbound Route

واضح و بدیهی است که اگر فرد یا افرادی در داخل سیستم شماره ای را به اشتباه خارج از سیستم شماره گیری نمایند، برای انتقال تماس به مقصد یا داخلی موجود در داخل سیستم باید مسیریابی صورت گیرد. در ادامه برخی از این قابلیت ­های انتقال تماس در صورت شماره گیری اشتباه بیان شده است.

 • قابلیت شماره گیری بدون در نظر گرفتن پیش شماره مخصوص
 • قابلیت تنظیم رمز ورود مخصوص از مسیر خروجی مخصوص
 • قابلیت برقرای تماس خروجی به تعداد شماره مخصوص و محدود در خارج از سیستم تلفنی
 • قابلیت تعیین یک مسیر مشخص شده بوسیله یک شماره مخصوص در داخل سیستم تلفنی. به معنای این است که تنها یک شماره خاص در داخل سیستم تلفنی قادر  است از یک مسیر مشخص تعریف شده عبور نماید و به خارج از سیستم دسترسی پیدا نماید.
 • قابلیت تعیین مسیرهای خروجی گوناگون با توجه به دسته بندی های متفاوت. به عنوان مثال یک مسیر خروجی به منظور تماس با شماره­ های همراه خارچ از سیستم، داخل شهری و یا شماره­ های بین المللی .

قابلیت فعال سازی امکان فکس – Fax

یکی از مهم­ترین قابلیت ­های سیستم تلفنی، قابلیت ارسال و دریافت فکس است. با استفاده از این امکان می توانید چندین دستگاه فکس بر روی سیستم تلفنی تعریف نمایید و در نتیجه این عمل سبب حذف دستگاه­ های فکس، و هزینه نگهداری کاغذ خواهد شد. با این فرایند به طور مستقیم وارد اتوماسیون خواهند شد. همچنین جالب است بدانید، با استفاده از سیستم تلفنی قابلیت ارسال فکس در محیط وب با استفاده از سیستم­ها برای افراد فراهم شده می­شود. دریافت فکس از طریق ایمیل نیز صورت می گرد و در نتیجه سبب برقراری ارتباط آسان خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای سرویس مورد نیاز خود می توانید با ما تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس