فناوری های شبکه

نصب ویپ و راه اندازی فکس ایزابل

نصب ویپ امروزه یکی از نیازهای اساسی شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ است. ویپ به تلفن‌های تحت شبکه گفته می‌شود که انتقال صدا را بر روی شبکه انجام می‌دهد. پس از راه‌اندازی ویپ ایزابل، در صورت تمایل به داشتن فکس می‌توان خیلی راحت و ساده با انجام تنظیمات در منوی ایزابل فکس سرور را فعال نمود.

بهتر است بدانید، نحوه راه‌اندازی فکس در سیستم تلفنی ایزابل نیز شبیه به راه‌اندازی فکس در الستیکس است، تنها با کمی تفاوت که در ادامه نحوه راه اندازی فکس ایزابل را در زمان نصب ویپ بیان نموده‌ایم.

راه‌اندازی ارسال فکس در ایزابل

اگر برای شرکت و یا سازمان خود می‌خواهید فکس ایزابل داشته باشید، ابتدا باید نصب ویپ ایزابل را انجام داده باشید، سپس با وارد کردن  IP ایزابل در مرورگر خود می‌توانید شروع به راه‌اندازی ارسال فکس در ایزابل نمایید.

با وارد کردن ip صفحه‌ای برای کاربر نمایش داده می‌شود که باید نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کند تا بتواند به تنظیم فکس سرور در ایزابل خود دسترسی داشته باشد.

اکنون لازم است، در مرکز تلفن یک داخلی تعرف کنید. تقریبا شبیه همان کاری که برای ارتباط همه‌ی دستگاه‌ها در نصب ویپ انجام داده‌اید.

بنابراین پس با وارد شدن به ایزابل می توانید مسیر زیر را طی کنید.

PBX / PBX Configuration / Basic / Extensions

نصب ویپ

بهتر است بدانید، فکس از آن دسته دستگاه‌هایی است که از پروتکل Generic IAX2 استفاده می‌نماید.

بنابراین لازم است در این بخش داخلی IAX را از نوع دو مشخص کنید.

به عنوان مثال، اگر یک داخلی با اسم FAX-1 و شماره داخلی 306 تعریف شود.

سپس لازم است در بخش Secret یک رمز عبور برای داخلی 306  مشخص نمایید و در نهایت با انتخاب گزینه  submit این مرحله به اتمام می‌رسد.

پس از انتخاب گزینه submit، لازم است یک بار دیگر وارد تنظیمات داخلی فکس سرور شوید و  در بخش  require call token حالتno  را انتخاب نمایید. به این نکته توجه داشته باشید، اگر این فرایند را انجام ندهید، با گرفتن داخلی فکس، بوق فکس را نمی‌توانید بشنوید تنها در صورتی می‌توان بوق فکس را شنید که این مرحله انجام شده باشد.

 

نصب ویپ

اگر تمامی مراحل بیان شده در بالا را به درستی انجام داده باشید، وقت آن رسیده است که دستگاه فکس را به صورت مجازی با توجه به مسیر بیان شده در زیر بسازید.

Fax / Virtual Fax / New Virtual Fax

با طی کردن مسیر، صفحه‌ای برای شما به نمایش گذاشته می‌شود که باید با استفاده از آدرس ایمیل و شماره داخلی دریافت فکس و کلمه عبور همانند تصویر زیر آن را تکمیل نمایید.

 

راه اندازی فکس ایزابل

حالا باید دوباره از منوی PBX، گزنیه Asterisk-Cli را انتخاب نمایید و در بخش  Command مقدار ix2 show را انتخاب نمایید و در نهایت بر روی گزینه  Exeute کلیک کنید. لازم به ذکر است، اگر فکس ریجستری نشده باشد، باید برای بار دیگر سرور را ریست نمایید.

اگر می‌خواهید اتومات فکس سرور ایزابل را دریافت نمایید، می‌توانید از مسیر زیر اقدام نمایید:

PBX / PBX configuration / Inbound routes

با کلیک بر روی any CID /999  و در بخش Detect Faxes گزینه yes را انتخاب نمایید و در نهایت داخلی فکس را وارد نمایید.

پس از آن لازم است  Apply Config را انجام دهید.

 

فکس سرور

ارسال فکس به شماره داخلی مخصوص به طور مستقیم چگونه امکان پذیر است؟

برای ارسال فکس به طور مستقیم بر روی یک داخلی خاص لازم است از مسیر var/www/html/modules/sendfax فایل index.php  را بازنویسی کنید.

بنابراین همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، باید در بخش Destination fax number ، مقدار VALIDATION_TYPE را برابر text بگذارید. با ذخیره نمودن تغییرات اعمال شده، دوباره به منوی fax در ایزابل بازگردید.

فکس سرور

 

برای انتخاب داخلی مورد نظر باید از منوی fax، گزینه virtual fax را انتخاب نمایید و از بخش send fax، در قسمت fax devise to use داخلی دلخواه خود را وارد نمایید. سپس در بخش Destination fax numbers شماره تلفن مقصد را به همراه چندین ,,,,,,, وارد نمایید و همچنین باید داخلی فکس مقصد را نیز مشخص کنید.

 

راه اندازی فکس ایزابل

حائز اهمیت است بیان شود، فایل‌هایی با پسوند .tiff،.txt و.pdf را می‌توان آپلود و فکس نمود. بعد از نصب ویپ با انجام تمامی مراحل بیان شده در این مطلب توانسته‌اید تنظیمات فکس سرور را با موفقیت به اتمام برسانید.

 

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس