دیجیتال مارکتینگ

راهنمای بازاریابی اینستاگرام برای ۲۰۲۰

بازاریابی اینستاگرام موضوعی است که امروزه صاحبان کسب وکار باید به آن توجه ویژه­ای داشته باشند. اپلیکیشن مشهور اینستاگرام در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد و به تدریج مسیر خود را به سوی صدر فهرست برترین رسانه‌های اجتماعی جهان طی کرد و پس از فیس بوک و یوتیوب در جایگاه سوم قرار گرفت.

اینستاگرام با بیش از ۱ میلیارد کاربر فعال در ماه در سال ۲۰۱۸ و ۵۰۰ میلیون کاربر فعال در روز، فرصت مناسبی را برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فراهم کرده است. بازاریابی اینستاگرام به شرکت‌ها و برندهای مختلف این امکان را می‌دهد که محصولات خود را به شکلی سازمان‌یافته و جذاب به بازار عرضه کنند.

در این مقاله قصد داریم تا برخی از راه‌های اصلی بازاریابی اینستاگرام و روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن‌ها برند خود را در رسانه‌های اجتماعی معرفی و در ذهن مخاطب حک کنید، را به شما معرفی کنیم.

بازاریابی اینستاگرام

تولید محتوا برای بازاریابی اینستاگرام

۱- محتوای معتبر

منبع اصلی محتوا برای بازاریابی اینستاگرام تصاویر و ویدیوها هستند، پس باید سعی کنید تا از طریق پست‌های صفحه اینستاگرامی خود، شخصیتی برای برندتان ایجاد نمایید. مهمترین مولفه برای این کار حفظ اصالت است. مشتریان باید بتوانند از صفحه شما بازدید کنند و بفهمند که برند شما در مورد چیست. پست‌های صفحه شما باید به مشتریان دلیلی برای وفاداری به شما ارائه دهند.

۲- حفظ ارتباط بین محتوای صفحه و برند

اگر می‌خواهید در بازاریابی اینستاگرام موفق عمل کنید حتما توجه داشته باشید که محتوای صفحه اینستاگرام شما با محصولات و برندتان مرتبط باشد. اگر چه بسیار مهم است که شما هر از گاهی تصاویر و فیلم‌های خاص و جدید در صفحه خود قرار دهید، اما باید به این نکته نیز دقت داشته باشید که بازدیدکنندگان با مراجعه به صفحه برند شما باید بتوانند بلافاصله محصول شما را شناسایی کرده و نیاز به جستجوی بیشتر نداشته باشند.

در شکل زیر نموداری را مشاهده می‌کنید که نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند برندها در صفحه اینستاگرامشان به جای پست‌های نامرتبط، محتواهای مربوط به محصولات خود را قرار دهند. الگوریتم جدید اینستاگرام دیگر پست‌ها را به ترتیب زمانی قرار نمی‌دهد، اما آن‌ها را با توجه به ارتباط آن‌ها با هر کدام از کاربران به طور جداگانه طبقه‌بندی می‌کند. بنابراین حتما توجه داشته باشید که محتوای اینستاگرام صفحه شما برای مخاطب هدف برندتان طراحی شده باشند.

علاوه بر این، حتما از هشتگ‌های اینستاگرام در پست‌های خود استفاده کنید. یافتن پست‌هایی که دارای هشتگ هستند بسیار آسان‌تر از پست‌های دیگر است. برای بهبود که خود در بازاریابی اینستاگرام، سعی کنید از یک شعار جذاب استفاده کنید که مشتریان شما آن را به خاطر بسپارند و از طریق آن بتوانند صفحه اینستاگرام شما را پیدا کنند. با این که در هر پست حداکثر از ۳۰ هشتگ می‌توان استفاده کرد، اما توصیه می‌شود تعداد هشتگ‌ها در هر پست ۵ مورد باشد تا پست‌ها شما بیش از حد شلوغ نشوند.

۳- فعال بودن در اینستاگرام

الگوریتم جدید اینستاگرام همچنین به حفظ سطح خاصی از فعالیت صفحه‌های اینستاگرامی نیاز دارد تا پست‌های شما همچنان در جستجوهای کاربران یافت شوند. هرچقدر صفحه شما در اینستاگرام فعالیت بیشتری داشته باشد، قطعا تعداد لایک‌های شما بیشتر شده و در بازاریابی اینستاگرام موفق‌تر خواهید بود.

به طور متوسط، حساب‌های تجاری در اینستاگرام روزانه یک پست ارسال می‌کنند. با این حال، ارسال تعداد زیادی پست در هر روز کار درستی نیست و ممکن است باعث شود مخاطبان به پست‌های صفحه شما توجهی نکرده و یا حتی صفحه اینستاگرام شما را آنفالو کنند.

تحقیقات نشان می‌دهند که بهترین زمان برای ارسال محتوا در اینستاگرام برای کسب و کارها ساعت ۳ بعد از ظهر روزهای چهارشنبه است، چرا که بیشترین میزان مشارکت کاربران در این زمان اتفاق می‌افتد.

بازاریابی اینستاگرام

همچنین این تحقیقات نشان دادهاند که ۶۰ درصد مردم قبل از خرید یک محصول ۲ الی ۴ بار پست مربوط به آن را می‌بینند. بنابراین، قرار دادن چندین پست در صفحه اینستاگرام از یک محصول، مخاطبان را بیشتر به خرید آن تشویق می‌کند.

۴- زیبایی و آراستگی

علاوه بر مسائل ذکر شده در زمینه بازاریابی اینستاگرام، زیبایی و آراستگی صفحه اینستاگرام شما باعث افزایش تعداد بازدیدکنندگان خواهد شد. گرید…

بنابراین، در نظر گرفتن طرح‌های خاص برای پست‌ها، طرح‌های رنگی و استفاده از تکنیک‌های نوین عکاسی می‌توانند در دید مخاطبان بسیار تاثیرگذار باشند.

۵- متقاعد کننده بودن

خلاقیت داشتن در تولید محتوا بسیار مهم است. شما باید سعی کنید در تولید محتوا دلیلی برای بازدیدکنندگان ارائه دهید تا با کسب و کار شما ارتباط برقرار کرده و از شما خرید کنند.

ایجاد رابطه عاطفی و احساسی با مخاطبان و مصرف‌کنندگان از طریق بازاریابی اینستاگرام نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. سعی کنید احساسات مخاطبان را تحریک کنید تا از برند شما خرید کنند. به عنوان مثال شما می‌توانید در هنگام معرفی محصولات خود از عبارت «عرضه در تعداد محدود» استفاده کنید. این امر باعث ایجاد احساس فوریت در خرید برای مشتریان می‌شود و آن‌ها حس می‌کنند که بعدا نتوانند این کار را انجام دهند.

برای افزایش مشارکت مصرف‌کننده می‌توانید هدایایی نیز به آن‌ها ارائه دهید. با ارائه هدایا، مردم تشویق می‌شوند تا ارتباط خود را با برند شما حفظ و از شما خرید نمایند.

استفاده از چالش‌ها

استفاده از چالش‌های مختلف نیز یک راه دیگر برای درگیر کردن مشتریان و علاقه‌مند کردن آن‌ها به محصولات شما است و می‌تواند در بازاریابی اینستاگرام بسیار موثر باشد. برای مثال، کمپانی اوریو اخیرا از طعمی جدید و نامعلوم در محصولات خود استفاده کرده و چالشی به  نام #MysteryOreo را آغاز کرد. در این چالش، کمپانی اوریو از مشتریان خود خواسته تا در زمان امتحان کردن این طعم جدید از خود فیلم گرفته و حدس بزنند که این طعم جدید چیست. همچنین یک جایزه ۵۰٫۰۰۰ دلاری نیز برای برنده این چالش در نظر گرفته شده است.

چنین چالشی مصرف‌کنندگان را ترغیب می‌کند تا حداقل یک بسته از محصول Mystery Oreos را خریداری نمایند و تا قبل از انتشار اطلاعات مربوط به محصول بتواند در بازار به فروش خوبی دست پیدا کند.

متقاعد کردن مشتریان برای اعتماد به شما یکی از مولفه‌های اصلی در بازاریابی اینستاگرام است. این هدف از طریق ارائه نظرات مشتریان در اینستاگرام می‌تواند محقق شود. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهند که ۷۰ درصد مصرف‌کنندگان قبل از خرید یک محصول، از نظرات موجود در رسانه‌های اجتماعی برای اطمینان از کیفیت و استاندارد بودن محصول استفاده می‌کنند. بنابراین، نظرات مشتریان در صفحه اینستاگرام باعث افزایش اعتماد مشتری به محصول خواهد شد.

پیام‌های تبلیغاتی شما باید برای مشتریان الهام‌بخش باشند. باید به مخاطبان خود نشان دهید که محصولات شما می‌توانند هدایای خوبی برای مناسبت‌های مختلف، از جمله روز تولد یا روز مادر یا مناسبت‌های دیگر باشند.

IGTV و استوری‌های در بازاریابی اینستاگرام

بخش IGTV در اینستاگرام امکان قرار دادن ویدیوهای طولانی مدت تا یک ساعت را در صفحه‌های اینستاگرام فراهم کرده است، چرا که در پست‌های معمولی حداکثر زمان ویدیوها ۱ دقیقه می‌باشد. این بخش فرصت خوبی را برای کسب و کارها ایجاد کرده تا بتوانند محتواهای طولانی همانند سایت یوتیوب را در صفحه خود قرار دهند. در واقع بخش IGTV کار مشتریان و تولیدکنندگان را برای معرفی و شناخت محصولات بسیار راحت‌تر کرده است.

استوری‌ها نیز یک بخش بسیار مهم برای بازاریابی اینستاگرام به شمار می‌آیند. هر استوری به مدت ۲۴ ساعت قابل بازدید است، مگر این که شما آن‌ها را در بخش هایلایت‌ها قرار دهید. استوری راه بسیار خوبی برای کسب و کارها است که برخی تبلیغات و محتواهای خاص را برای مدت زمان محدود منتشر کنند. همچنین مشتری‌ها از طریق استوری‌ها می‌توانند با صفحه مورد نظر گفتگویی را آغاز کرده و سوالات و پیشنهادات خود را از آن طریق مطرح کنند.

اینستاگرام امکان پیوند دادن وبسایت‌های مختلف در استوری‌ها را نیز فراهم کرده است و کاربران با بالا کشیدن صفحه می‌توانند وارد صفحه وبسایت مورد نظر شوند. این کار برای دسترسی آسان کاربران به وبسایت‌های کسب و کارها بسیار مفید است و مشتریان را برای خرید محصولات بسیار ترغیب می‌کند.

ابزارهای دیگر به منظور بهبود بازاریابی اینستاگرام

خرید اینستاگرامی

ارائه محصولات داخل محتواهای تصویری یکی از ویژگی‌های مهم اینستاگرام است. این کار خرید آنلاین را هم برای مصرف‌کنندگان و هم برای فروشندگان بسیار آسان‌تر می‌کند. با این بسیاری از مصرف‌کنندگان ممکن است روزانه به سایت‌های برندهای مختلف سر نزنند، ارائه محصول از طریق رسانه‌های اجتماعی، محصولات شرکت‌های مختلف را بیشتر در معرض دید خریداران قرار می‌دهند و آن‌ها را برای خرید محصولات تشویق می‌کنند.

کاری این ویژگی اینستاگرام انجام می‌دهد این است که توجه مخاطبان را بیشتر به کالاها جلب کند تا میزان تقاضا برای آن‌ها بالا رود و شرکت‌ها در زمینه بازاریابی اینستاگرام بهتر عمل کنند. الگوریتم جدید اینستاگرام اطمینان می‌دهد که مصرف‌کنندگانی که از محتواهای تصویری ارائه دهنده کالاها دیدن می‌کنند برای خرید آن کالاها بیشتر از قبل مشتاق شوند.

خرید اینستاگرامی امکان خرید آسان و سریع یک کالا را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند و آن‌ها می‌توانند تنها با فشار دادن چند دکمه بدون نیاز به هیچ کار دیگری خرید خود را اننجام دهند.

برای استفاده از این ویژگی، شما ابتدا باید یک حساب کسب و کار اینستاگرام بسازید که به حساب فیسبوک شما نیز مرتبط باشد و یک کاتالوگ از محصولات برند شما در آن قرار داشته باشد. با این حال، خرید اینستاگرامی تنها در برخی کشورها قابل دسترسی است. این کشورها در جدول زیر قابل مشاهده هستند.

بازاریابی اینستاگرام

پروموشن‌های (تبلیغات) اینستاگرام

همانند فیسبوک، پروموشن‌های اینستاگرام باعث می‌شوند تا شما بتوانید گروه خاصی از مخاطبان خود را به عنوان مخاطب هدف انتخاب کنید، یعنی آن‌ها را از نظر سن، مکان، جنسیت و ویژگی‌های دیگر طبقه‌بندی نمایید.

پرداخت نیز در این قسمت مشابه فیسبوک است. اینستاگرام برای هزینه تبلیغات در مدت زمان مشخص نیاز به واریز بودجه روزانه دارد. برای این کار می‌توان پرداخت‌ها را به صورت دستی انجام داد و یا از حالت خودکار استفاده نمود.

با این که اینستاگرام از بودجه‌های تعیین شده فراتر نمی‌رود، اما بسته به میزان رقابت در صنایع مختلف مقدار پیشنهاد ممکن است متفاوت باشد. برای صنایعی مانند پوشاک و مواد غذایی، مناقصه‌های با قیمت بالاتر شانس دیده شدن شما را افزایش می‌دهند.

علاوه بر ویژگی‌هایی که به صورت مستقیم برای بازاریابی اینستاگرام وجود دارند، کسب و کارها همچنین می‌توانند از تبلیغات اینفلوئنسرهای اینستاگرامی نیز استفاده کنند. اینفلوئنسرها کاربران اینستاگرامی هستند که حداقل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار فالور در دارند و حدود ۲٫۸ درصد کل کاربران اینستاگرام را تشکیل می‌دهند.

تحقیقات نشان می‌دهند که ۸۲ درصد مصرف‌کنندگان تمایل به دنبال کردن اینفلوئنسرها و توصیه‌های آن‌ها دارند. با این حال، تعداد بیشتر فالورها لزوما به معنای بیشتر بودن مشتریان نیست. طبق تحقیقات انجام شده، بسیاری از صفحات اینستاگرامی که بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ فالور دارند، به طور متوسط تنها ۱ درصد از فالورهای آن‌ها فعال هستند و واقعا محتواهای صفحه را دنبال می‌کنند. بنابراین برای موفقیت در بازاریابی اینستاگرام باید در انتخاب اینفلوئنسرها و مخاطبان آن‌ها دقت نمود.

به طور کلی، بازاریابی اینستاگرام یک فرصت بسیار مناسب و مقرون به صرفه برای کسب و کارها است تا بتوانند در دنیای پر رقابت امروز موفق عمل کنند و سرعت و کارایی تبلیغات خود را افزایش دهند. گروه فناوری سپنتام در این مسیر همراه شماست.

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس