فناوری های شبکه

۶ راه برای بهبود کیفیت تماس ویپ (VoIP)

ویپ (VoIP) یکی از سیستم‌های ارتباطی برای برقراری تماس تلفنی از طریق اینترنت است که کیفیت عملکرد ارتباطات تجاری را افزایش می‌دهد. اما کیفیت تماس و صدای مکالمات به متغیرهای مختلفی بستگی دارد و تنها یک اشتباه در انتخاب سخت‌افزار یا نرم‌افزار می‌تواند منجر به کیفیت پایین ارتباط شود. در این جا شش گام را ذکر خواهیم کرد که از طریق آن‌ها می‌توانید کیفیت تماس VOIP را برای کسب و کار خود به حداکثر برسانید.

۱- نصب یک تلفن DECT

اترنت بهترین روش اتصال برای سیستم‌های ویپ (VoIP) است. با این حال، هنگامی که از رایانه خود دور باشید، ممکن است لازم باشد از یک تلفن همراه برای تماس تلفنی استفاده کنید. شما به جای استفاده از اتصال بی‌سیم (Wi-Fi) با یک تلفن هوشمند، می‌توانید یک تلفن DECT (ارتباط بی‌سیم دیجیتالی پیشرفته) نصب کنید. این تجهیزات پیشرفته دارای فرکانس رادیویی مخصوص به خود است که به طور قابل ملاحظه‌ای اختلالات سایر دستگاه‌های منطقه را کاهش می‌دهد.

۲- کاهش پهنای باند

شما می‌توانید با در دسترس قرار دادن بیشتر پهنای باند خود برای تماس‌های صوتی، کیفیت تماس سیستم ویپ (VoIP) را افزایش دهید. شما این کار را می‌توانید با کاهش تعداد برنامه‌های در حال پردازش در رایانه‌های خود، محدود کردن دانلودها در هنگام تماس VOIP و محدود کردن تماس‌های همزمان انجام دهید. علاوه بر این، با انجام به روز رسانی‌های نرم‌افزارها و دانلودها در هنگام شب، کیفیت اتصال خود را افزایش داده و در هنگام مکالمات از پهنای باند بیشتری استفاده نمایید.

۳- کاهش جیتر

زمانی که از طریق سیستم ویپ (VoIP) در حال مکالمه باشید، صدای شما قبل از ارسال به گیرنده به بسته‌های داده تبدیل می‌شود. این بسته‌های داده می‌توانند مسیرهای مختلفی را برای رسیدن به مقصد خود طی کنند و زمانی که می‌رسند، اغلب این کار را به ترتیب اشتباهی انجام می‌دهند. این امر می‌تواند منجر به کیفیت پایین اتصالات شود. جیتر در واقع یک اندازه‌گیری از این پدیده است و یکی از شایع‌ترین دلایل پایین آمدن کیفیت تماس در تماس‌های ویپ (VoIP) است. شما می‌توانید با استفاده از بافرهای جیتر این مشکل را حل کنید. بافرهای جیتر بسته‌های صوتی را به طور موقت ذخیره می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها به ترتیب صحیح به مقصد خود می‌رسند.

۴- ارتقاء روتر ویپ (VoIP)

ویپ (VoIP)
راه اندازی ویپ (VoIP)

بیشتر کسب و کارهای کوچک از یک روتر برای داده‌ها و تماس‌های تلفنی استفاده می‌کنند. اگر روتر شما به اندازه کافی قدرتمند باشد تا بتواند ترافیک مربوطه را تحمل کنند، این کار می‌تواند خوب باشد. روتر شما همچنین باید در صورت لزوم ترافیک تماس ویپ (VoIP) را اولویت قرار دهد. اما چنانچه روتر قدرت پردازش لازم را نداشته باشد یا برای اولویت‌بندی بسته‌های داده پیکربندی نشده باشد، کیفیت تماس می‌تواند توسط سایر کاربران در شبکه تحت تاثیر قرار گیرد. با استفاده از یک روتر VOIP، مکالمات شما همیشه نسبت به ارتباطات داده در اولویت بالاتری قرار می‌گیرند.

۵- ویپ (VoIP) و کاهش فرکانس WLAN اتصال بی‌سیم

اگر برای سیستم ویپ (VoIP) از اتصال بی‌سیم استفاده می‌کنید، ممکن است با کاهش فرکانس WLAN کیفیت تماس افزایش پیدا کند. اکثر روترهای مدرن امکان انتخاب فرکانس ۲٫۴ یا ۵ گیگا هرتز را به شما می‌دهند. فرکانس بالاتر قادر به سرعت انتقال سریعتر داده است، اما دامنه و قابلیت اطمینان آن به اندازه دستگاه‌های ۲٫۴ گیگا هرتزی نیست. اگر کیفیت صدا ضعیف باشد یا اگر نتوانید تماس برقرار کنید، یا اگر تماس‌های شما از کار افتاد، از فرکانس پایینتر استفاده کنید و ببینید این امر بهبودی در کیفیت تماس ایجاد می‌کند یا خیر.

۶- هزینه برای یک هدست با کیفیت

اگر یک هدست ارزان قیمت دارید که دارای کابل‌های نازک و بی‌کیفیت است، این امر باعث می‌شود کیفیت صدا پایین بیاید. سعی کنید از یک هدست VOIP مناسب استفاده کرده و به محض مشاهده علائم فرسودگی آن را تعویض کنید. همچنین بهتر است از هدست‌های بی‌سیم با اتصال بلوتوث استفاده نکنید، چرا که ممکن است تحت تاثیر سایر دستگاه‌های بی‌سیم اطراف قرار بگیرند.

ویپ (VoIP) می‌تواند سطح رضایت مشتری را بهبود بخشد و به شما کمک می‌کند تا کیفیت تماس خود را بالا ببرید، اما باید دقت داشته باشید که برای بهبود کیفیت به تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پیشرفته نیز نیاز خواهید داشت.

دپارتمان شبکه ،  گروه فناوری سپنتام با توجه به نوع کسب و کار شما سناریوهای ارتباطی و تحلیلی ارزشمندی را برای‌تان پیاده سازی خواهد کرد و جهت ارائه راهکار و مشاوره‌های تخصصی در خدمت شماست.

 

 

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس