فناوری های شبکه

راه اندازی سیپ ترانک مخابرات در ایزابل

راه اندازی سیپ ترانک برای شرکت‌هایی که خدمات خود را به صورت تلفنی انجام می‌دهند و از سیستم تلفنی ویپ استفاده می‌کنند، لازم است.

سیپ ترانک یک خط تلفن 5 رقمی است که امکان دریافت تماس تا 30 عدد را برای شرکت‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، فراهم می‌کند.

به آسانی می‌توان تنها با یک خط تلفن 5 یا 8 رقمی تلفن داخلی 999 نفر از کارکنان یک شرکت یا سازمان را فراهم نمود. اگر می‌خواهید، برای سازمان خود یک خط تلفن 5 رقمی تهیه کنید، کافیست به مخابرات درخواست دهید، اما به یاد داشته باشید مخابرات این خط را وارد شبکه داخلی شرکت نمی‌کند.

این وظیفه به عهده خود صاحبان شرکت است. با استفاده از یک لینک ارتباطی بر پایه سیپ می‌توانید میان دو مرکز تلفن ارتباط برقرار کنید.

از سیپ ترانک به منظور، انتقال تصویر، کنفرانس صوتی و یا تصویری و همچنین برخی اواقات برای برقراری ارتباط بین برنامه‌های کاربردی استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه امروزه شبکه‌های کامپیوتری در حال توسعه و پیشرفت هستند، راه اندازی سیپ ترانک نسبت به گذشته آسان‌تر شده است. لازم است بیان شود، هزینه استفاده از سیپ ترانک نسبت به خطوط سنتی مخابرات مقرون به صرفه‌تر است.

اگر می‌خواهید نسبت به راه اندازی سیپ ترانک برای سازمان خود اقدام نمایید، لازم است ابتدا بررسی کنید که هر دو مرکز تلفن قابلیت پشتیبانی از پروتکل سیپ را داشته باشند.

امروزه مخابرات خط‌های تلفنی 5 یا 8 رقمی را با استفاده از پروتکل سیپ بوسیله بستر شبکه  G.SHDSL.Bis به متقاضیان راه اندازی سیپ ترانک ارائه می‌دهد.

برای ثبت نام خطوط سیپ ترانک لازم است به امور مشترکین مخابرات منطقه خود بروید و خطوط 4 یا 5 رقمی خود را به صورت یک طرفه و یا دو طرفه ثبت نام کنید.

همانطور که بیان شد، این خطوط تلفنی قادر به دریافت 30 تماس به طور همزمان هستند، زیرادر هر ترانک حداقل 30 کانال موجود است.

مزایای راه اندازی سیپ ترانک برای شرکت‌ها و سازمان‌ها

 • مقرون به صرفه بودن هزینه سیپ ترانک نسبت به خطوط شهری
 • راه اندازی سیپ ترانک این امکان را به شما می‌دهد که در صورت جا به جایی شرکت و یا سازمان خود دیگر شماره تلفن شما عوض نشود. در واقع مالکیت دائمی خط تلفن را خواهید داشت. جالب است بدانید، به راحتی می‌توانید برای تمامی شعبه‌های سازمان خود فارغ از محدودیت جغرافیایی از یک سر شماره استفاده کنید.
 • با راه اندازی سیپ ترانک می‌توانید کیفیت تماس‌های صوتی را به صورت HD دریافت کنید.
 • لازم به ذکر است، امروزه در بازار سیپ ترانک یکی از سرویس‌های تلفنی است که امنیت بسیار بالایی را دارد.
 • راه‌ اندازی سیپ ترانک این امکان را به شما می‌دهد که مشتریان شما نسبت به قبل راحت‌تر به شما اعتماد کنند.
 • با راه اندازی سیپ ترانک هیچگاه تلفن سازمان شما اشغال نخواهد بود، زیرا خطوط سیپ ترانک با تعداد زیادی کانال ارائه می‌شود.
 • با راه اندازی سیپ ترانک برای هر بخش از شرکت و یا داخلی مورد نظر می‌توانید یک شماره دلخواه تخصیص دهید.
 • یکی از مهمترین مزایای راه اندازی سیپ ترانک مخابرات بر روی ویپ ایزابل استفاده از یک زوج سیم تلفن است.


راه‌اندازی خطوط سیپ ترانک در ایزابل

برای راه اندازی سیپ ترانک ابتدا لازم است تجهیزات زیر را تهیه کنید:

 • راه اندازی ویپ ایزابل یا هر سیستم تلفنی تحت شبکه
 • تهیه مودم مخابراتی (SHDSL.Bis)
 • داشتن گوشی آیفون و یا تلفن‌های نرم افزاری همانند 3CX phone ,Xlite
 • پسیو شبکه (کابل کشی، تجهیزات سوئیچ شبکه)

ارتباطی که میان مشترک و مخابرات وجود دارد تنها با استفاده از یک زوج سیم مسی و فیبر(FTTH) است.

لازم به ذکر است زوج سیم به صورت VDSL و یا  G.SHDSL.bis ارائه می‌شود. از محل مشترک تا مخابرات ارتباط شبکه‌ای تنها با استفاده از یک مودم برقرار خواهد بود.

حائز اهمیت است بیان شود، برای راه اندازی سیپ ترانک تنظیمات مودم به صورت  Bridge است و تنها توانایی برقراری لایه بین دو نقطه را دارد.

زمانی ارتباط میان دو نقطه برقرار است که چراغ مربوط به DSL به صورت ثابت روشن باشد. اما اگر درحالت چشمک زن و یا خاموش باشد، ارتباطی برقرار نخواهد بود. لازم است بدانید، تا زمانی که این ارتباط برقرار نباشد، نمی‌توانید تنظیمات مربوط به کارت شبکه و ترانک را انجام دهید.

تنظیمات کارت شبکه سرور در راه اندازی سیپ ترانک

در این قسمت از راه اندازی سیپ ترانک پس از چک کردن چراغ DSL و اطمینان از روشن بودن آن، اکنون باید سراغ تنظیمات کارت شبکه سرور بروید.

برای شروع تنظیمات کارت شبکه ابتدا باید دو کارت شبکه یکی برای ارتباط با شبکه داخلی و دیگری برای ارتباط با سیپ ترانک مخابرات بر روی سرور داشته باشید.

بعد از آن که سرویس سیپ ترانک مخابرات را تهیه کردید، سه IP که یکی از آن‌ها برای خود شما، یکی برای گیتوی و دیگری برای آدرس سرور SBC مخابرات است، دریافت می‌کنید. لازم به ذکر است، دو آی پی اول در قالب IP/30 است که باید یکی را بر روی سرور ویپ ایزابل و دیگری را به عنوان گیتوی سرور قرار دهید.

لازم به ذکر است، اگر کارت شبکه اول دارای IP Gateway نباشد، به آسانی می‌توانید Gateway را خودتان بر روی کارت شبکه تنظیم نمایید.

اما در صورتی که کارت شبکه اول دارای Gateway باشد، به کارت شبکه دوم نمی‌توانید Gateway اضافه نمایید. در این صورت تنها می‌توانید یک route به سرور اضافه کنید. بنابراین برای انجام این کار کافیست، فایل  etc/sysconfig/network-scripts/X را با استفاده از  winscp باز کنید و  عبارتی که در زیر آمده است را وارد نمایید.

(via ( Gateway IP ) dev X ( SBC IP

دقت داشته باشید، در عبارت بالا به جای حرف x باید نام کارت شبکه را قرار دهید. ممکن است شما به برنامه winscp دسترسی نداشته باشید، کافیست در محیط کنسول لینوکس با استفاده از کامند NMTUI به صورت دستی IP و Gateway را تنظیم نمایید.

در این مرحله از راه اندازی سیپ ترانک پس از انجام تمامی مراحل بیان شده، اکنون باید سرویس شبکه خود را با service network restart ریستارت نمایید.

لازم به ذکر است، اگر تمامی مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید، شما به راحتی می‌توانید از سرور ایزابل خود سرور مخابرات را پینگ نمایید.

اگر قادر به انجام این کار نباشید، اگاه باشید تنظیمات کارت شبکه را به درستی انجام نداده اید.

تنظیمات ترانک در ایزابل

در این مرحله از راه اندازی سیپ ترانک به منظور برقراری ارتباط با آی پی SBC که از مخابرات دریافت کرده‌اید، باید یک ترانک سیپ بر روی مرکز تلفن ساخته شود.

برای ساخت ترانک سیپ بر روی مرکز تلفن کافیست از منوی PBX  وارد قسمت ترانک شوید.

با انتخاب گزینه Add SIP Trunk یک ترانک سیپ ساخته‌اید. سپس در قسمت Trunk Name می‌توانید نام دلخواه خود را وارد نمایید. سپس همانند تصویر زیر بخش peer Details را تکمیل نمایید.

با انجام تمامی این فرایندها ارتباط شما با SBC مخابرات برقرار خواهد شد.

اگر راه‌اندازی ویپ ایزابل را انجام داده باشید، اکنون برای مشاهده وضعیت سیپ ترانک می‌توانید در قسمت PBX در تب tools و در قسمت Asterisk CLI دستور  SIP show peers را وارد نمایید.

مسیر دهی تماس خروجی و ورودی در راه اندازی سیپ ترانک

در مرحله آخر راه اندازی سیپ ترانک با انجام دادن تنظیمات آن، اکنون زمان آن رسیده است که در قسمت Inbound Route یک مسیر برای تماس ورودی با مقصد داخلی یا همان IVR مشخص نمایید تا زمانی که تماس برقرار شد خط sip trunk  را به آن سمت ارسال کند و بدین صورت می‌توانید تماس‌های ورودی را از این راه انجام دهید.

توجه داشته باشید، اگر خط سیپ ترانکی که تهیه کرده‌اید دو طرفه باشد، می‌توانید یک مسیر برای تماس‌های خروجی نیز تعریف نمایید. کافیست در قسمت Outbound Route  یک مسیر تماس خروجی به مقصد ترانک بسازید. بدین صورت طبق الگوی تماسی که شما برای افراد شرکت خود در نظر گرفته‌اید، می‌توانند با خارج از سازمان تماس برقرار نمایند.

 

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس