اگر فکر می‌کنید اصول اولیه برای کسب رتبه‌بندی سایت شما کافی نیست، پیشنهاد می‌کنیم دوباره به آن فکر کنید. اکثر افرادی که وب‌سایت‌ها را راه‌اندازی می‌کنند، درک بسیار محدودی از سئو سایت دارند، بنابراین دانستن اصول اولیه سئو مطمئنا می‌تواند به موفقیت شما کمک کند. در این مطلب قصد داریم اصول اولیه بهینه سازی سایت (SEO) را توضیح دهیم، از جمله اینکه چرا سئو اهمیت دارد و چگونه با سایر کانال‌های بازاریابی مقایسه می‌شود. در انتها نیز بهترین روش‌های بهبود سئو در Google و Bing را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

سئو سایت چیست؟

SEO معادل عبارت “Search Engine Optimization” و به معنای بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است. سئو در واقع فعالیت برای افزایش کیفیت و کمیت ترافیک وب‌سایت است؛ همچنین برند تجاری شما را از طریق نتایج موتور جستجو و بدون هیچ هزینه‌ای در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد (بازدید ارگانیک).

سئو علی‌رغم نام اختصاری‌اش، به همان اندازه که با موتورهای جستجو مرتبط است، به افراد نیز مربوط می‌شود. درک آنچه مردم در اینترنت جستجو می‌کنند، پاسخ‌هایی که به دنبال آن هستند، کلماتی که استفاده می‌کنند و نوع محتوایی که می‌خواهند مشاهده کنند، گواه این موضوع است. دانستن پاسخ این سوالات به شما امکان می‌دهد تا بتوانید با افرادی که به صورت آنلاین در جستجوی راه حل‌های ارائه شده در وب‌سایت‌تان هستند، ارتباط برقرار کنید.

اگر دانستن هدف مخاطبان شما یک روی سکه سئو سایت باشد، ارائه آن به روشی که خزنده‌های موتورهای جستجو بتوانند پیدا کنند و درک کنند، طرف دیگر این سکه است. در این راهنما، نکاتی را برای انجام هر دو مورد به شما آموزش می‌دهیم.

اصول اولیه موتورهای جستجو - سپنتام

اصول اولیه موتورهای جستجو

موتورهای جستجو پاسخگو نیاز شما هستند. آن‌ها میلیاردها محتوا را بررسی و هزاران عامل را ارزیابی می‌کنند، تا مشخص کنند کدام محتوا با احتمال بیشتری به سؤال شما پاسخ می‌دهد.

موتورهای جستجو همه این کارها را با کشف و فهرست‌نویسی تمام محتوای موجود در اینترنت (صفحات وب، فایل‌های PDF، تصاویر، ویدیوها و …) از طریق فرآیندی به نام «خزیدن و فهرست‌سازی» انجام می‌دهند. سپس آنها را بر اساس میزان مطابقت با سوال و جستجوی شما در فرآیندی که به آن «رتبه‌بندی» گفته می‌شود، مرتب می‌کنند و به شما نمایش می‌دهد.

کدام نتایج جستجو «ارگانیک» هستند؟

همانطور که قبلا گفتیم، نتایج جستجوی ارگانیک، نتایجی است که از طریق سئوی موثر به دست می‌آیند (یعنی بازدیدهای بدون تبلیغات)، نه نتایجی که برای آن پولی پرداخت شده باشد. این موارد پیش از این به راحتی قابل تشخیص بودند، تبلیغات به وضوح به این صورت برچسب گذاری می‌شدند و نتایج باقیمانده معمولا به شکل ۱۰ لینک آبی در زیر آن‌ها فهرست می‌شدند. اما با توجه به تغییر روش جستجو، امروزه چگونه می‌توانیم نتایج ارگانیک را تشخیص دهیم؟

برای مثال، اگر «آب و هوای رم» را جستجو کنید، به‌جای لینک به سایتی که ممکن است آن پیش‌بینی را داشته باشد، یک پیش‌بینی دقیق آب‌وهوای شهر رم را مستقیما در SERP (صفحه نتایج موتور جستجو) مشاهده خواهید کرد. اگر «پیتزا رم» را جستجو کنید، در نتیجه «بسته محلی» را خواهید دید که از مکان‌های پیتزای رم تشکیل شده است. کار راحتی به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟

مهم است به خاطر داشته باشید که موتورهای جستجو از طریق تبلیغات کسب درآمد می‌کنند. هدف آن‌ها پاسخ بهتر سؤالات افراد (درSERP)، حفظ بازگشت جستجوکنندگان و نگه داشتن آن‌ها در SERP ها برای مدت طولانی است.

برخی از ویژگی‌های SERP در گوگل ارگانیک هستند و می‌توانند تحت تأثیر سئو سایت قرار گیرند. این‌ها شامل قطعه‌های برجسته (یک نتیجه ارگانیک ارتقا یافته که پاسخی را در یک کادر نشان می‌دهد) و سؤالات مرتبط (با نام مستعار کادرهای «بقیه هم می‌پرسند») می‌شوند.

شایان ذکر است که بسیاری از ویژگی‌های جستجوی دیگر وجود دارند که اگرچه با تبلیغات پولی همراه نیستند، اما معمولا نمی‌توانند تحت تأثیر سئو قرار گیرند. این ویژگی‌ها اغلب دارای داده‌هایی هستند که از منابع داده اختصاصی مانند Wikipedia، WebMD و IMDB به دست آمده‌اند.

سئو سایت - سپنتام

چرا سئو سایت مهم است؟

در حالی که تبلیغات پولی، رسانه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌های آنلاین می‌توانند برای وب‌سایت‌ها ترافیک ایجاد کنند، اکثر ترافیک آنلاین توسط موتورهای جستجو هدایت می‌شود.

نتایج جستجوی ارگانیک، گستره دیجیتالی بیشتری را پوشش می‌دهند، برای جستجوگران باهوش معتبرتر به نظر می‌رسند و کلیک‌های بیشتری نسبت به تبلیغات پولی دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، از تمام جستجوهای ایالات متحده، فقط ۲.۸ درصد از مردم روی تبلیغات پولی کلیک می‌کنند.

سئو همچنین یکی از تنها کانال‌های بازاریابی آنلاین است که در صورت راه‌اندازی صحیح، می‌تواند به مرور زمان، سود دارایی‌تان را به شما ارائه دهد. اگر محتوای باکیفیتی منتشر کنید که شایسته رتبه‌بندی کلمات کلیدی در موتور جستجو باشد، ترافیک شما در طول زمان می‌تواند حالت گلوله برفی ایجاد کند؛ در حالی که انجام تبلیغات برای هدایت ترافیک به سوی وب‌سایت شما نیاز به پرداخت هزینه مستمر دارد.

موتورهای جستجو روز به روز در حال هوشمندتر شدن هستند، اما هنوز به کمک ما نیاز دارند. بهینه‌سازی سایت شما به ارائه اطلاعات بهتر به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای شما به درستی نمایه شود و در نتایج جستجو نمایش داده شود.

آیا باید حتما یک مشاور سئو سایت، متخصص یا کارشناس از آژانس تولید محتوا استخدام کنیم؟

بسته به پهنای باند، تمایل به یادگیری و پیچیدگی وب‌سایت (های) خود، می‌توانید برخی از اصول پیاده‌سازی سئوی اولیه را خودتان انجام دهید یا ممکن است متوجه شوید که به کمک یک متخصص سئو احتیاج دارید. در هر صورت مشکلی نیست!

اگر در نهایت نیاز به یک متخصص دارید، مهم است بدانید که بسیاری از آژانس‌ها و مشاوران «خدمات سئو» را ارائه می‌دهند، اما کیفیت آن‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. دانستن نحوه انتخاب یک شرکت بهینه ساز سئو خوب می‌تواند در زمان و هزینه شما صرفه جویی زیادی را به ثمر برساند. زیرا تکنیک‌های اشتباه سئو، ممکن است بیش از آن که به شما کمک کنند، به سایت شما آسیب بزنند.

سئو کلاه سیاه - سپنتام

منظور از سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه چیست؟

«سئو کلاه سفید» به تکنیک‌های سئو، بهترین شیوه‌ها و استراتژی‌هایی اشاره دارد که از قوانین موتور جستجو پیروی می‌کنند و تمرکز اصلی آن برای ارائه ارزش بیشتر به مخاطبان شما است.

«سئو کلاه سیاه» به تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی اشاره دارد که تلاش می‌کنند موتورهای جستجو را دور بزنند یا فریب دهند. سئو کلاه سیاه می‌تواند کار کند، اما احتمال دارد وب‌سایت‌ها را در معرض خطر شدید جریمه شدن و یا فهرست‌زدایی (حذف از نتایج جستجو) قرار می‌دهد و پیامدهای اخلاقی برای صاحب کسب و کار به دنبال دارد.

وب‌سایت‌های جریمه شده، بسیاری از کسب‌وکارها را ورشکسته کرده‌اند. این فقط دلیل دیگری است که نشان می‌دهد باید در انتخاب یک متخصص یا آژانس سئو بسیار مراقب باشید.

موتورهای جستجو حامی بهبود سئو سایت شما هستند

 موتورهای جستجو نیز با اعمال دستورالعمل‌هایشان در تلاش هستند تا شما موفق شوید. گوگل حتی یک راهنمای بهینه‌سازی سئو برای موتور جستجو را ارائه می‌دهد. آن‌ها همچنین از تلاش‌های انجمن SEO حمایت می‌کنند. کنفرانس‌های بازاریابی دیجیتال – مانند Unbounce، MNsearch، SearchLove، MozCon و خود Moz – به طور منظم مهندسان و نمایندگانی از موتورهای جستجوی اصلی را جذب می‌کنند.

Google  از طریق تالار گفتمان راهنمای مرکزی وب مستر و با میزبانی پاتوق‌های ساعت اداری زنده به وب‌مسترها و سئوکاران کمک می‌کند. (متاسفانه Bing انجمن وب مستر خود را در سال ۲۰۱۴ تعطیل کرد.)

در حالی که دستورالعمل‌های وب‌مستر از یک موتور جستجو به موتور جستجو دیگر متفاوت است، اصول اولیه همه آن‌ها یکسان است؛ بنابراین سعی نکنید موتورهای جستجو را فریب دهید. در عوض، وقت بگذارید و یک تجربه آنلاین عالی برای بازدیدکنندگان خود فراهم کنید. برای انجام این کار، دستورالعمل‌های موتور جستجو مدنظرتان را دنبال کنید و هدف کاربران‌تان را برآورده سازید.

دستورالعمل‌ های وبمستر Google برای بهینه‌سازی سئو سایت شما

اصول اولیه

 • صفحات سایت‌تان را در درجه اول برای کاربران بسازید، نه موتورهای جستجو
 • کاربران خود را فریب ندهید
 • از ترفندهای کاذبی که برخی کاربران برای بهینه کردن رتبه سایت‌شان در موتورهای جستجو به کار می‌گیرند، دوری کنید. یک قانون سرانگشتی خوب این است که ببینید آیا می‌توانید به راحتی کارهایی را که با یک وب‌سایت انجام داده‌اید به یکی از کارمندان Google توضیح دهید؟ تست مفید دیگر این است که از خودتان بپرسید: آیا این به کاربران من کمک می‌کند؟ آیا اگر موتورهای جستجو وجود نداشتند این کار را انجام می‌دادم؟
 • به این فکر کنید که چه چیزی وب‌سایت شما را منحصر به فرد، با ارزش یا جذاب می‌کند.
مواردی که باید در سئو از آن اجتناب کنید - سپنتام

مواردی که باید از آن اجتناب کنید

 • محتوای تولید شده به صورت خودکار
 • مشارکت در فعالیت‌های لینک‌سازی غیر مجاز مانند تبادل لینک
 • ایجاد صفحاتی با محتوای کم یا بدون محتوای اصلی (یعنی کپی شده از سایت‌های دیگر)
 • Cloaking ، عمل نمایش محتوای متفاوت برای خزنده‌های موتور جستجو نسبت به بازدیدکنندگان
 • مخفی کردن متن‌ها و لینک‌ها
 • صفحات درگاه، صفحاتی که روی کلمه خاصی وبا هدف رتبه‌بندی خاص برای جستجوهای خاص ایجاد شده‌اند اما نیاز کاربر را برطرف نمی‌کند و تنها به دنبال افزایش ترافیک سایت است.
bing - sepantam

دستورالعمل‌ های وبمستر Bing برای بهینه‌سازی سئو سایت شما

اصول اولیه

 • در وب‌سایت خود محتوای واضح، عمیق، جذاب و آسان برای استفاده کاربر ارائه دهید.
 • عناوین صفحات وب‌سایت خود را جذاب و واضح انتخاب کنید.
 • لینک‌ها به عنوان سیگنال محبوبیت در نظر گرفته می‌شوند و بینگ به لینک‌هایی که به طور ارگانیک رشد کرده اند پاداش می‌دهد.
 • نفوذ و ارتباطات اجتماعی سیگنال‌های مثبتی هستند و می‌توانند در بلندمدت بر نحوه رتبه‌بندی ارگانیک شما تأثیر بگذارند.
 • سرعت صفحه همراه با تجربه کاربری مثبت و مفید بسیار مهم است.
 • برای توصیف تصاویر از ویژگی‌های alt استفاده کنید تا بینگ بتواند محتوا را بهتر درک کند

مواردی که باید از آنها اجتناب کنید

 • محتوای کوتاه، صفحاتی که عمدتا تبلیغات یا لینک‌های دیگر را نشان می‌دهند، یا در غیر این صورت بازدیدکنندگان را به سایت‌های دیگر هدایت می‌کنند، رتبه خوبی نخواهند داشت.
 • تاکتیک‌ لینک‌های سوء استفاده‌کننده که با هدف افزایش تعداد و ماهیت لینک‌های ورودی مانند خرید لینک، شرکت در طرح‌های تبادل لینک کار می‌کنند، می‌توانند منجر به عدم ایندکس سایت شود.
 • اطمینان حاصل کنید که ساختارهای URL تمیز، مختصر و شامل کلمات کلیدی را در فیلدهای مخصوص‌شان قرار داده‌اید. پارامترهای پویا می‌توانند URL های شما را خراب کند و باعث ایجاد محتوای تکراری شوند.
 • URL های خود را در صورت امکان توصیفی، کوتاه و با کلمات کلیدی غنی کنید و از کاراکترهای غیرحرفی خودداری کنید.
 • مخفی شدن لینک‌ها در جاوا اسکریپت، فلش، سیلورلایت. محتوای مطالبتان را نیز از این موارد پاک کنید
 • ارائه محتوای تکراری
 • استفاده از کلمات کلیدی نامناسب
 • Cloaking، نمایش محتوای متفاوت برای خزنده‌های موتورهای جستجو نسبت به بازدیدکنندگان
google my business - sepantam

دستورالعمل‌هایی برای نشان دادن کسب و کار محلی شما در  Google

اگر در کسب‌وکاری که برای آن سئو سایت‌تان را بهبود می‌دهید، به صورت محلی کار می‌کنید، ویترین فروشگاهی ندارید یا برای انجام خدمات سیار به منزل مشتریان می‌روید، واجد شرایط «لیست کسب‌وکار من در Google » هستید. برای کسب‌وکارهای محلی، Google دستورالعمل‌هایی دارد که در ایجاد و مدیریت این فهرست‌ها به شما می‌گوید چه کاری را باید انجام دهید و چه کاری را نباید انجام دهید.

اصول اولیه

مطمئن شوید که واجد شرایط قرار گرفتن در فهرست «کسب و کار من در Google» هستید. شما باید یک آدرس فیزیکی داشته باشید، حتی اگر آدرس منزل‌تان باشد و باید به مشتریان‌تان به صورت حضوری خدمات دهید، همچنین اگر فروشگاه و خدمات شما در یک نقطه متمرکز است (مانند یک فروشگاه خرده فروشی) و یا می‌بایست در محل آن‌ها (مثل یک لوله کش) حضور پیدا کنید.

این قابلیت به صورت صادقانه و دقیق، تمام جنبه‌های داده‌های کسب‌وکار محلی شما از جمله نام، آدرس، شماره تلفن، آدرس وب‌سایت، خدمات تجاری، ساعات کار و سایر ویژگی‌ها را نشان می‌دهد.

چیزهایی که باید از آن اجتناب کنید

 • ایجاد «لیست کسب و کار من در Google » برای نهادهایی که واجد شرایط نیستند
 • ارائه نادرست هر یک از اطلاعات اصلی کسب و کار شما، از جمله پر کردن نام کسب و کارتان با کلمات کلیدی جغرافیایی یا خدماتی، یا ایجاد فهرست‌هایی برای آدرس‌های جعلی
 • استفاده از صندوق پستی یا دفاتر مجازی به جای نشانی‌های معتبر
 • سوء استفاده از بخش بررسی «لیست کسب و کار من در Google » از طریق بررسی‌های مثبت جعلی درباره کسب‌وکار شما یا نظرات منفی جعلی برای رقبای شما
 • اشتباهات پرهزینه و غیرحرفه‌ای ناشی از عدم مطالعه جزئیات دقیق دستورالعمل‌های گوگل برای بهبود سئو سایت

سئوی محلی، ملی یا بین المللی؟

کسب‌وکارهای محلی اغلب می‌خواهند برای کلمات کلیدی محلی مانند «خدمات – نزدیک من» یا «سرویس – شهر» در موتور جستجو نمایش داده شوند تا مشتریان بالقوه‌ای را که در جستجوی محصولات یا خدمات در محلی خاص هستند، جذب کنند. با این حال، همه مشاغل به صورت محلی فعالیت نمی‌کنند. بسیاری از وب سایت‌ها یک کسب و کار مبتنی بر مکان را نشان نمی‌دهند، بلکه مخاطبان را در سطح ملی یا حتی بین المللی هدف قرار می‌دهند.

هدف کاربر - سپنتام

برآورده کردن هدف کاربر

به جای زیر پا گذاشتن این دستورالعمل‌ها با تلاش برای فریب دادن موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی بالاتر، بر درک و برآورده کردن هدف کاربر تمرکز کنید. وقتی فردی به دنبال چیزی می‌گردد، بلاخره نتیجه دلخواه خود را به دست می‌آورد؛ چه پاسخ او، بلیت کنسرت باشد یا عکس یک گربه. محتوای مورد نظر شما باید به «نیت کاربر» مربوط باشد.

اگر شخصی جستجوی «باندها» را انجام دهد، آیا قصدش یافتن گروه‌های موسیقی است یا گروه‌های عروسی و یا ابزارآلات صوتی؟ وظیفه شما به عنوان یک سئوکار این است که به سرعت محتوای مورد نظر را در قالبی که کاربران می‌خواهند در اختیارشان قرار دهید.

 کاربران در جستجو چه اهدافی هستند؟

 • اطلاعاتی: جستجو برای اطلاعات. به عنوان مثال: بهترین نوع لپ تاپ برای طراحی چیست؟
 • ناوبری: جستجوی یک وب‌سایت خاص. مثال: Apple
 • تراکنشی: جستجو برای خرید چیزی. مثال: خرید MacBook Pro

شما می‌توانید با جستجوی کلید واژه(های) مورد نظر خود در گوگل و ارزیابی SERP فعلی، نگاهی اجمالی به هدف کاربر داشته باشید. برای مثال، اگر در صفحه نمایش داده شده نتایج موتور جستجو به شما مجموعه ای از عکس‌های کودک وجود داشته باشد، به احتمال زیاد افرادی که آن کلمه کلیدی (کودک) را جستجو می‌کنند، به دنبال مجموعه‌ای از عکس‌های کودک هستند.

همچنین ارزیابی کنید که رقبای رتبه اول شما چه محتوایی ارائه می‌دهند که شما در حال حاضر ارائه نمی‌دهید. چگونه می‌توانید ارزشی بیش از آن‌ها در وب‌سایت خود ارائه دهید؟

ارائه محتوای مرتبط و با کیفیت در وب‌سایت‌تان به شما کمک می‌کند تا در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشید و مهمتر از آن، اعتبار و اعتماد را در بین مخاطبان آنلاین شما ایجاد می‌کند.

قبل از انجام هر یک از این کارها، ابتدا باید اهداف وب‌سایت خود را برای اجرای یک طرح استراتژیک سئو درک کنید.

شناخت مشتری - سپنتام

اهداف وب‌سایت – مشتری خود را بشناسید

هدف هر وب‌سایتی متفاوت است، بنابراین برای درک واقعی اهداف تجاری یک سایت خاص وقت بگذارید. این نه تنها به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید روی کدام حوزه‌های سئو باید تمرکز کنید، کجا تبدیل‌ها را ردیابی کنید و چگونه معیارها را تعیین کنید، بلکه به شما کمک می‌کند اطلاعات مفیدی برای مذاکره درباره پروژه‌های سئو با مشتریان، روسا و … در اختیار داشته باشید.

 شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) شما برای اندازه‌گیری بازده سرمایه‌گذاری در سئو سایت‌تان چه خواهد بود؟ به بیان ساده‌تر، معیار شما برای سنجش موفقیت تلاش‌های جستجوی ارگانیک شما چیست؟ شما باید آن را مستند کنید، حتی اگر به این سادگی باشد:

برای وب‌سایت “www.example.com”، شاخص‌ کلیدی عملکرد (KPI) اصلی SEO من ____________ است.

در اینجا چند KPI متداول برای شروع به کار آمده است:

 • فروش
 • بارگیری‌ها
 • ثبت نام ایمیل
 • ارسال فرم تماس
 • تماس‌های تلفنی

و اگر کسب و کار شما دارای یک مؤلفه محلی است، می‌توانید KPI را برای «لیست کسب و کار من در Google » خود نیز تعریف کنید. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کلیک برای تماس
 • کلیک به وب‌سایت
 • کلیک برای مکان‌یابی

ممکن است متوجه شده باشید که چیزهایی مانند «رتبه‌بندی» و «ترافیک» در فهرست KPIها وجود ندارند و این عمدی است!

سئو سایت - سپنتام

آیا برآورده شدن اهداف تجاری شما منوط به بهینه‌سازی سئو سایت‌تان است؟

شاید با خود بگویید که من به اینجا آمدم تا در مورد سئو وب‌سایتم اطلاعات کسب کنم زیرا گفته بودید که می‌تواند در رتبه‌بندی و کسب ترافیک سایت به من کمک کند، اما حالا می‌گویید که این‌ها اهداف مهمی نیستند؟

بله شما درست شنیده اید؛ این موارد اهداف مهمی نیستند! سئو می‌تواند به رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نتایج جستجو کمک کند و در نتیجه ترافیک بیشتری را به سوی وب‌سایت شما هدایت کند، اما فقط رتبه‌بندی و ترافیک وسیله‌ای برای رسیدن به هدف نیستند. اگر کسی روی سایت شما کلیک نکند، در رتبه‌بندی شما فایده چندانی ندارد و اگر این ترافیک، هدف تجاری بزرگتری را محقق نکند، افزایش ترافیک شما فایده چندانی نخواهد داشت.

به عنوان مثال، اگر شما یک سایت هدایت سرپ (تولید لید) را اداره می‌کنید، ترجیح می‌دهید کدام را داشته باشید:

 • ۱۰۰۰ بازدید کننده ماهانه و ۳ کاربری که فرم تماس را پر می‌کنند؟
 • ۳۰۰ بازدید کننده ماهانه و ۴۰ کاربری که فرم تماس را پر می‌کنند؟

اگر از SEO برای هدایت ترافیک به سایت خود با هدف تبدیل استفاده می‌کنید، امیدواریم مورد دوم را انتخاب کنید! قبل از شروع به انجام کارهای بهینه‌سازی سئو سایت‌ خود، مطمئن شوید که اهداف تجاری‌تان را مشخص کرده اید، سپس از SEO برای کمک به انجام آن‌ها استفاده کنید، نه برعکس.

سئو بسیار بیشتر از معیارهای بیهوده برایتان کار انجام می‌دهد. هنگامی که به خوبی انجام شود، به کسب و کارهای واقعی کمک می‌کند تا به اهداف واقعی برای موفقیت خود دست یابند. این راهنما به شما کمک می‌کند تا در تلاش‌های سئوی خود بیشتر داده ‌محور شوید و به‌جای نشانه گرفتن بی‌مورد یک تیر در همه جا، کمک می‌کند تا تیر بیشتری برای پرتاب به سمت هدفتان داشته باشید.

چرا سپنتام

هدف گذاری و در نهایت دستیابی به اهداف مورد نظر یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید به عنوان سئو انجام دهید. ما در سپنتام پیش از شروع فرایند سئو، با نیازسنجی و هدف گذاری برای کسب و کار شما هزینه‌های سئو سایت شما را کاهش داده و زمان رسیدن به نتایج برتر را سرعت می‌بخشیم.