شما محتوایی ایجاد کرده‌اید که افراد در جستجوی آن هستند و به سؤالات آن‌ها پاسخ می‌دهد، همچنین موتورهای جستجو می‌توانند آن را درک کنند. اما این ویژگی‌ها به تنهایی به معنای رتبه‌بندی نیست. برای پیشی گرفتن از بقیه سایت‌ها باید نسبت به لینک‌ سازی و ایجاد اعتماد اقدام کنید.

این کار را می‌توانید با به دست آوردن لینک از وب‌سایت های معتبر، برندسازی و پرورش مخاطبانی که به تقویت محتوای شما کمک می‌کنند، انجام دهید. گوگل تایید کرده که لینک‌ها و محتوای با کیفیت (که در مقاله سئو داخلی به آنها پرداختیم) دو مورد از سه عامل مهم رتبه بندی در سئو است.

سایت‌های قابل اعتماد تمایل دارند به سایت‌های قابل اعتماد دیگر لینک دهند و سایت‌های اسپم نیز، به سایر سایت‌های اسپم پیوند می‌دهند. اما لینک سازی (Link Buildig) دقیقا چیست و چگونه می‌خواهید لینک‌ها را از وب‌سایت های دیگر به دست آورید؟ در ابتدا با اصول اولیه شروع کنیم.

لینک چیست؟

لینک‌های واردشونده که به عنوان بک‌لینک یا لینک‌های خارجی نیز شناخته می‌شوند، هایپرلینک‌های HTML یک وب‌سایت هستند که به وب‌سایت دیگری اشاره می‌کنند. این لینک‌ها واحد پولی اینترنت هستند، زیرا شبیه به اعتبار واقعی عمل می‌کنند.

اگر به تعطیلات می‌رفتید و از سه نفر (همه کاملاً بی‌ربط به یکدیگر) می‌پرسیدید که بهترین کافی‌شاپ شهر کدام است و همه آنها می‌گفتند “کاپا جو در خیابان اصلی”، مطمئن می‌شوید که واقعا کاپا جو بهترین کافی‌شاپ شهر است. پیوندها همین کار را برای موتورهای جستجو انجام می‌دهند.

از اواخر دهه ۱۹۹۰، موتورهای جستجو لینک‌ها را به عنوان رأی برای محبوبیت و اهمیت در وب تلقی کردند.

لینک‌های داخلی یا لینک‌هایی که صفحات داخلی یک دامنه را به هم متصل می‌کنند نیز، نقش بسیار مشابهی برای وب‌سایت شما ایفا می‌کنند. تعداد بالای لینک‌های داخلی که به صفحه خاصی در سایت شما اشاره می‌کنند، سیگنالی به گوگل می‌دهد که این صفحه مهم است، البته تا زمانی که لینک سازی و ایجاد اعتماد به صورت طبیعی و نه به صورت اسپم انجام شود.

خود موتورهای جستجو نحوه مشاهده لینک‌ها را اصلاح کرده‌اند و اکنون از الگوریتم‌هایی برای ارزیابی سایت‌ها و صفحات بر اساس لینک‌هایی که می‌یابند، استفاده می‌کنند. اما در این الگوریتم‌ها چه چیزی وجود دارد؟ موتورهای جستجو چگونه همه این پیوندها را ارزیابی می‌کنند؟ همه چیز با مفهوم E-A-T (eat به معنای خوردن) شروع می‌شود.

E-A-T - sepantam

تو چیزی هستی که می خوری (E-A-T)

دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل اهمیت زیادی به مفهوم E-A-T می‌دهد. E-A-T مخفف کلمه‌های متخصص (expert)، معتبر (authoritative) و قابل اعتماد (trustworthy) است. به طور معمول، سایت‌هایی که این ویژگی‌ها را نشان نمی‌دهند در چشم موتورهای جستجو با کیفیت پایین‌تری دیده می‌شوند ولی سایت‌هایی که این ویژگی‌ها را نشان می‌دهند، در ازای آن‌ها پاداش می‌گیرند.

E-A-T با تکامل جستجو و افزایش اهمیت راه‌حل برای هدف کاربر، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. ایجاد سایتی که متخصص، معتبر و قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود، باید راهنمای شما در زمان تمرین سئو محسوب شود. نه تنها به سادگی منجر به یک سایت بهتر می‌شود، بلکه به لحاظ لینک سازی و ایجاد اعتماد در آینده نیز مناسب است. ارائه ارزش بالا برای جستجوگران، امری است که گوگل هم در تلاش است تا انجام دهد.

هدف کاربر چیست؟

“نیت کاربر” به دلیل محرک پشت پرس و جو جستجوگر اشاره دارد. جستجو برای “توله سگ” قصد قوی ندارد – آیا آنها به دنبال عکس هستند؟ حقایقی در مورد نژادها؟ اطلاعات مراقبت؟ از سوی دیگر، جستجو برای “آموزش توله سگ در سیاتل، WA” یک هدف بسیار قوی دارد: این کاربر می خواهد توله سگ خود را آموزش دهد، آنها احتمالا به دنبال کمک در سیاتل هستند و ممکن است بخواهند برای یک کلاس ثبت نام کنند. . سعی کنید محتوایی تولید کنید که نیت جستجوگران شما را برآورده کند.

E-A-T و لینک‌ هایی به سایت شما در لینک سازی و ایجاد اعتماد

هر چه یک سایت مهم‌تر و محبوب‌تر تلقی شود، لینک‌های آن سایت وزن بیشتری دارند. برای مثال، سایتی مانند ویکی‌پدیا، هزاران وب‌سایت متنوع دارد که به این سایت، پیوند دارند. این امر نشان می‌دهد ویکی‌پدیا تخصص زیادی ارائه می‌کند، اقتدار را پرورش داده و در میان سایر سایت‌ها مورد اعتماد است.

برای کسب اعتماد و اعتبارسازی توسط موتورهای جستجو، به لینک‌هایی از وب‌سایت‌هایی نیاز دارید که ویژگی‌های E-A-T را نشان دهند. لازم نیست این سایت‌ها در سطح ویکی‌پدیا باشند، اما برای لینک سازی و ایجاد اعتماد، باید محتوای معتبر و قابل اعتمادی را در اختیار کاربران قرار دهند.

لینک‌ های فالو (follow) در مقابل لینک‌ های نو فالو (nofollow)

به یاد دارید که لینک‌ها چگونه به عنوان رأی عمل می‌کنند؟ ویژگی rel=nofollow (که به صورت دو کلمه‌ای “نو فالو” تلفظ می‌شود) به شما این امکان را می‌دهد که به یک منبع لینک‌ دهید در حالی که “رای اعتماد” خود را برای اهداف موتور جستجو حذف می‌کنید.

درست همانطور که به نظر می‌رسد، “nofollow” به موتورهای جستجو می‌گوید که لینک را دنبال نکنند. برخی از موتورها هم‌چنان آنها را برای کشف صفحات جدید دنبال می‌کنند، اما این لینک‌ها ارزش مخصوص یک لینک را حفظ نمی‌کنند. (“رای اعتماد” که در بالا در مورد آن‌ها صحبت کردیم)

بنابراین، در لینک سازی و ایجاد اعتماد، این لینک‌ها می‌توانند در شرایطی مفید باشند که صفحه یا به منبعی غیرقابل اعتماد پیوند می‌دهد یا برای آن پول پرداخت شده و یا توسط صاحب صفحه مقصد ایجاد شده است. (لینک را به یک پیوند غیر طبیعی تبدیل می‌کند).

برای مثال، یک پست در مورد شیوه‌های لینک‌سازی می‌نویسید و می‌خواهید نمونه‌ای از لینک‌سازی ضعیف و اسپم را مطرح کنید. می‌توانید به سایت متخلف پیوند دهید، بدون این‌که به گوگل نشان دهید که به این سایت اعتماد دارید.

در لینک سازی و ایجاد اعتماد، پیوندهای های استاندارد (آنهایی که nofollow اضافه نکرده‌اند) ساختاری مشابه شکل زیر دارند. به این ساختار  نگاه کنید:

<a href=”I love sepantam”> </a>

نشانه گذاری لینک Nofollow به شکل زیر است:

<a href=” rel=nofollow” “I love sepantam “> </a>

لینک نو فالو در لینک سازی و ایجاد اعتماد

اگر لینک‌های دنبال‌شده از تمام ارزش‌های لینک عبور کنند، آیا این بدان معنا نیست که شما فقط می‌خواهید پیوندها را دنبال کنید؟ الزامی نیست. به همه مکان‌های قانونی که می‌توانید به سمت وب‌سایت خود لینک دهید، فکر کنید: (یک پروفایل فیس بوک، یک صفحه Yelp، یک حساب توییتر و موارد دیگر)

در لینک سازی و ایجاد اعتماد، همه اینها مکان‌های طبیعی برای افزودن لینک به وب‌سایت شما هستند، اما نباید به عنوان امتیاز برای وب‌سایت شما حساب شوند. (تنظیم یک پروفایل توییتر با پیوند به سایت شما رای توئیتر نیست و نشان نمی‌دهد که ایشان سایت شما را دوست دارند.)

طبیعی است که سایت شما در نمایه لینک خود، تعادلی بین بک‌لینک‌های nofollow و دنبال شده داشته باشد. (در زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد پروفایل‌های پیوند کسب کنید.) یک لینک nofollow ممکن است کسب اعتبار نکند اما می‌تواند ترافیک ارزشمندی را به سایت شما ارسال کند و حتی درآینده منجر به لینک‌های دنبال شده، شود.

لینک پروفایلی

در کار لینک سازی و ایجاد اعتماد، لینک پروفیلی شما یک ارزیابی کلی از تمام پیوندهای ورودی است که سایت شما به دست آورده است: تعداد کل لینک‌ها، کیفیت آن‌ها (یا هرزنامه)، تنوع آن‌ها (آیا یک سایت صدها بار به شما لینک می‌دهد یا صدها سایت یک بار به شما لینک می‌دهند؟) و موارد دیگر.

وضعیت لینک پروفایل شما به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بفهمد سایت شما چگونه با سایت‌های دیگر در اینترنت ارتباط دارد. ابزارهای مختلفی برای سئو وجود دارد که به شما امکان می‌دهد لینک پروفایلی‌تان را تجزیه و تحلیل کرده و شروع به درک ساختار کلی آن کنید.

چگونه می توانم ببینم که کدام لینک‌ های ورودی به وب سایت من اشاره می کنند؟

از Moz Link Explorer دیدن کنید و URL سایت خود را تایپ کنید. می‌توانید ببینید چه تعداد و چه وب‌سایتی به شما پیوند می‌دهند.

ویژگی‌های لینک سالم

وقتی افراد در آغاز نسبت به یادگیری قدرت لینک‌ها اقدام کردند، به دستکاری آنها به نفع خود پرداختند. آن‌ها راه‌هایی برای به دست آوردن لینک‌های مصنوعی پیدا می‌کنند تا بتوانند رتبه‌بندی موتورهای جستجوی خود را افزایش دهند.

در حالی که این تاکتیک‌های خطرناک گاهی اوقات می‌توانند کارساز باشند، اما برخلاف شرایط خدمات گوگل هستند و می‌توانند یک وب‌سایت را از فهرست خارج کنند. (حذف صفحات وب یا کل دامنه‌ها از نتایج جستجو). پس همیشه باید سعی کنید پروفایل لینک سالمی داشته باشید.

یک لینک پروفیلی سالم، لینکی است که به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که لینک‌ها و اعتبار آن را به طور عادلانه به دست آورده‌اید. درست مانند این‌که نباید دروغ بگویید، تقلب یا دزدی کنید! باید تلاش کنید تا مطمئن شوید که لینک پروفایل شما صادقانه است و با سخت‌کوشی و مداومت در لینک سازی و ایجاد اعتماد این اعتبار را به دست آورده‌اید.

لینک‌ها به چه صورت به دست می‌آیند؟

بک لینک‌های ارگانیک، لینک‌هایی هستند که به طور طبیعی توسط سایت‌ها و صفحاتی که می‌خواهند به وب‌سایت شما لینک دهند، اضافه می‌شوند. تقریباً پایه و اساس به دست آوردن بک لینک‌های ارگانیک به دست آمده، همیشه از طریق ایجاد محتوای با کیفیتی است که مردم واقعاً مایلند به آن لینک دهند. در اینجا، ایجاد محتوای ۱۰برابری (روشی برای توصیف محتوای بسیار با کیفیت) ضروری است.

اگر بتوانید بهترین و جالب‌ترین منبع را در وب ارائه دهید، افراد به طور طبیعی به آن لینک می‌دهند. پیوندهایی که به طور طبیعی به دست می‌آیند، علاوه بر ایجاد محتوای ارزشمند و توانایی ایجاد آگاهی در مورد آن، به هیچ اقدام خاصی از سوی شما نیاز ندارند.

از لینک‌ های مرتبط برای لینک سازی استفاده کنید

به طور معمول، در لینک سازی و ایجاد اعتماد، پیوندهای مربوط به وب‌سایت‌های موجود در یک جامعه با موضوعی خاص، بهتر از پیوندهای وب‌سایت‌هایی هستند که به سایت شما مرتبط نیستند. اگر وب‌سایت شما خانه‌های سگ می‌فروشد، لینک انجمن پرورش‌دهندگان سگ بسیار مهم‌تر از پیوند انجمن اسکیت است. علاوه بر این، پیوندهایی از منابع نامرتبط موضعی می‌توانند سیگنال‌های گیج‌کننده‌ای را در مورد موضوع صفحه شما به موتورهای جستجو ارسال کنند.

پیوند دادن دامنه ها نباید دقیقاً با موضوع صفحه شما مطابقت داشته باشد، اما باید مرتبط باشند. از دنبال کردن بک لینک از منابعی که کاملاً خارج از موضوع هستند خودداری کنید.

انکر تکست توصیفی و مرتبط است و اسپم ایجاد نمی کند

در لینک سازی و ایجاد اعتماد، انکر تکست به گوگل در این که موضوع صفحه شما در چه مورد است، کمک می‌کند. اگر ده‌ها پیوند به صفحه‌ای با تنوع یک کلمه یا عبارت اشاره می‌کنند، صفحه احتمال بالاتری در رتبه‌بندی مناسب برای آن کلمه یا عبارات دارد. با این حال، باید با احتیاط ادامه دهید!

تعداد زیادی بک‌لینک با انکر تکست یکسان می‌تواند به موتورهای جستجو نشان دهد که شما می‌خواهید رتبه سایت خود را در نتایج جستجو دستکاری کنید. این مورد را در نظر بگیرید.

از ده دوست جداگانه در زمان‌های مختلف می‌پرسید که روزشان چگونه می‌گذرد، و هر کدام با عبارت مشابهی پاسخ می‌دهند: “عالی! روزم را با قدم زدن و خوردن بادام زمینی، شروع کردم و سپس برای ناهار زرشک‌پلو با مرغ خوردم.”

این خیلی عجیب است! در این حالت شما نسبت به دوستانتان مشکوک خواهید بود. در مورد گوگل هم همینطور است. توصیف محتوای صفحه هدف با انکر تکست به موتورهای جستجو کمک می‌‌کند تا بفهمند صفحه در مورد چه چیزی است، اما تکرار همان توضیحات از چندین منبع، مشکوک به نظر می‌رسد. در لینک سازی و ایجاد اعتماد، هدف اصلی قرار دادن ارتباط و اجتناب از دروغ است.

در لینک سازی و ایجاد اعتماد، لینک ها ترافیک واجد شرایط را به سایت شما ارسال می کنند!

لینک‌سازی صرفاً هرگز نباید پیرامون رتبه‌بندی موتورهای جستجو باشد. اریک وارد (Eric Ward)، رهبر محترم سئو و لینک‌سازی می‌گفت که باید پیوندهای خود را طوری بسازید که گویی ممکن است فردا گوگل ناپدید شود.

در اصل، شما باید روی به دست آوردن پیوندهایی تمرکز کنید که ترافیک واجد شرایط را به وب‌سایت شما وارد می‌کند. یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل، به دست آوردن لینک از وب سایت‌های مرتبطی است که مخاطبان آنها ارزشی در سایت شما پیدا می‌کنند.

نبایدهای ایجاد لینک و مواردی که باید از آنها اجتناب کنید

در زمینه لینک سازی و ایجاد اعتماد، پروفایل‌های پیوند اسپم فقط به این صورت است: پر از پیوندهایی که به روش های غیرطبیعی، یواشکی یا به روش‌های بی‌کیفیت دیگر ساخته شده‌اند. اقداماتی مانند خرید یا تبادل لینک ممکن است راه آسانی به نظر برسد، اما انجام این کار خطرناک است و می تواند تمام کار سخت شما را به خطر بیندازد. گوگل سایت‌هایی را که لینک‌های پروفایلی اسپم دارند، جریمه می‌کند.

یک اصل راهنما لینک‌سازی این است که هرگز سعی نکنید رتبه سایت را در نتایج جستجو دستکاری کنید. آیا این تمام هدف سئو سایت برای افزایش رتبه در نتایج جستجو نیست؟ در اینجا سردرگمی وجود دارد! گوگل از شما می‌خواهد لینک‎‌ها را به دست آورید، نه این‌که آنها را بسازید، اما اغلب تفاوت بین این دو مبهم است.

گوگل برای جلوگیری از جریمه‌شدن به دلیل پیوندهای غیرطبیعی(پیوند اسپم) مشخص کرده است که باید از چه چیزی اجتناب شود.

خرید لینک

در انجام لینک سازی و ایجاد اعتماد، گوگل و بینگ هر دو به دنبال کاهش تأثیر پیوندهای پولی در نتایج جستجوی ارگانیک خود هستند. در حالی که یک موتور جستجو نمی‌تواند بفهمد که کدام لینک‌ها در مقایسه با هزینه پرداختی، از مشاهده خود لینک به دست آمده‌اند، سرنخ‌هایی وجود دارد که از آن‌ها برای شناسایی الگوهایی استفاده می‌کند که نشان دهنده این بازی نادرست هستند.

وب‌سایت‌هایی که در خرید یا فروش لینک‌های فالو دستگیر می‌شوند، جریمه‌های شدیدی را تهدید می‌کنند که رتبه‌بندی آن‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. (به هر حال، مبادله کالا یا خدمات با لینک نیز نوعی پرداخت و شامل شرایط خرید لینک است.)

تبادل لینک

برای هدف لینک سازی و ایجاد اعتماد، اگر تا به حال ایمیلی با عنوان “شما به من پیوند دهید و من هم به شما پیوند خواهم داد” را از شخصی که هیچ وابستگی به او ندارید، دریافت کرده‌اید، هدف تبادل پیوند قرار گرفته‌اید. دستورالعمل‌های کیفیت گوگل نسبت به تبادل بیش از حد پیوند و برنامه‌های مشارکت مشابه که منحصراً به خاطر پیوند متقابل انجام می‌شوند، احتیاط می‌کند.

بنابراین نشانه‌هایی وجود دارد که این نوع تبادل در مقیاس کوچک‌تر، سبب ایجاد هشدار هرزنامه‌های پیوندی نشود. لینک دادن به افرادی که با آنها کار می‌کنید، با آنها شریک هستید یا وابستگی دیگری دارید، قابل قبول و حتی ارزشمند است و آنها را دوباره به شما پیوند می‌دهد. بلکه تبادل لینک در مقیاس انبوه با سایت‌های غیر وابسته است که می‌تواند جریمه‌هایی در پی داشته باشد.

لینک های دایرکتوری با کیفیت پایین

در لینک سازی و ایجاد اعتماد، این‌ها یک منبع محبوب دستکاری بودند. تعداد زیادی فهرست وب پرداخت به ازای مکان وجود دارد تا به این بازار خدمت کنند و با درجات مختلف موفقیت، خود را قانونی معرفی کنند. این نوع سایت‌ها با فهرست‌های بزرگی از وب‌سایت‌ها و توضیحاتشان بسیار شبیه به هم هستند. (معمولاً از کلمه کلیدی مهم سایت به عنوان انکر تکست برای پیوند دادن به سایت ارسال‌کننده استفاده می‌شود).

تاکتیک‌های مربوط به ساخت لینک‌های دستکاری بسیار بیشتری وجود دارد که موتورهای جستجو شناسایی کرده‌اند. در بیشتر موارد، موتورهای جستجو، روش‌های الگوریتمی را برای کاهش تأثیر خود پیدا کرده‌اند. پس از ظهور سیستم‌های هرزنامه جدید، مهندسین با الگوریتم‌های هدفمند، با بررسی‌های انسانی و مجموعه‌ای از گزارش‌های هرزنامه از وب‌مسترها و سئوکاران، به مبارزه با آن‌ها ادامه خواهند داد. به طور کلی، راه ارزشمندی برای دور زدن آنها وجود ندارد.

لینک‌ها همیشه باید:

 • به طور طبیعی به دست آمده باشد.
 • از صفحات معتبر باشد.
 • با گذشت زمان افزایش یابد.
 • از منابع مرتبط با موضوع باشد.
 • از انکرتکست طبیعی و مرتبط استفاده کنید.
 • ترافیک هدفمند را به سایت خود بیاورید.
 • ترکیبی سالم از فالو و نوفالو باشد.
 • هدف استراتژیک داشته و یا به طور طبیعی کسب درآمد داشته باشد.

نحوه ساخت بک لینک با کیفیت بالا

برای هدف لینک سازی و ایجاد اعتماد، لینک‌سازی اشکال و اندازه‌های مختلفی دارد، اما یک چیز همیشه صادق است: کمپین‌های لینک همیشه باید با اهداف منحصر به فرد شما مطابقت داشته باشند. با این اوصاف، روش‌های محبوبی وجود دارد که برای اکثر کمپین‌ها به خوبی کار می‌کنند. این یک لیست کامل نیست، بنابراین برای جزئیات بیشتر در مورد این موضوع، از پست‌های وبلاگ Moz در زمینه لینک‌سازی دیدن کنید.

دریافت لینک از مشتریان وفادار و همکاران کسب و کار خود

برای تحقق لینک سازی و ایجاد اعتماد، اگر شرکایی دارید که به طور منظم با آنها کار می‌کنید، یا مشتریان وفاداری دارید که برند شما را دوست دارند، راه‌هایی به نسبت آسان برای به دست آوردن لینک از آن‌ها وجود دارد. ممکن است نشان‌های شراکت ارسال کنید (آیکون های گرافیکی که نشان‌دهنده احترام متقابل هستند) یا این که آن‌ها، پیشنهاد نوشتن توصیفات مربوط به محصولات خود را می‌دهند. هر دوی آن‌ها چیزهایی ارائه می‌دهند که می‌توانند آن را در وب‌سایت خودشان به همراه لینک‌هایی به شما، نشان دهند.

محتوا مفید و انتشار مداوم آن در بلاگ

در تحقق هدف لینک سازی و ایجاد اعتماد، این استراتژی ایجاد محتوا و لینک آنقدر محبوب و ارزشمند است که یکی از معدود مواردی است که توسط مهندسین گوگل به صورت شخصی توصیه شده است. وبلاگ‌ها توانایی منحصر به فردی دارند که به طور مداوم مطالب تازه ارائه دهند، مکالمات زیادی در سراسر وب ایجاد کنند و لیست‌ها یا پیوندها را از وبلاگ‌های دیگر بگیرند.

با این حال، مراقب باشید، فقط به خاطر ایجاد پیوند، از ارسال لینک به وبلاگ بی‌کیفیت مربوط به مهمان اجتناب کنید. گوگل در این مورد توصیه کرده است. به علاوه، انرژی شما بهتر است در جای دیگری خرج شود.

منابع منحصر به فرد ایجاد کنید

ایجاد منابع منحصر به فرد و با کیفیت بالا، کار آسانی نیست، اما ارزش تلاش‌کردن را دارد. محتوای با کیفیت بالا که به روش‌های درست، تبلیغ می‌شود را می‌توان به طور گسترده به اشتراک گذاشت. این کار می‌تواند به ایجاد قطعاتی کمک کند که دارای ویژگی های زیر باشند:

 • برانگیختن احساسات قوی (شادی، غم و غیره)
 • چیزی جدید یا حداقل به روشی جدید ارائه دهید.
 • از لحاظ بصری جذاب باشد.
 • به یک نیاز یا علاقه در زمان مناسب می‌پردازد. (مثال: برنامه مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر)
 • مربوط به یک جستجو محلی باشد. (مثال: بهترین جاذبه‌های گردشگری مشهد)

طبق نکاتی که در بالا ذکر شد تولید محتوای منحصر به فرد یک راه عالی برای جذب تعداد زیادی لینک به  صفحه مورد نظر است. همچنین، شما می‌توانید یک منبع بسیار خاص ایجاد کنید. (بدون جذابیت گسترده) که تعداد کمی از وب‌سایت‌ها را هدف قرار دهد. ممکن است نرخ موفقیت بالاتری را مشاهده کنید، اما این رویکرد به آن اندازه، مقیاس‌پذیر نیست.

بیشتر کاربرانی که این نوع محتوای منحصربه‌فرد را مشاهده می‌کنند، می‌خواهند آن را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و وبلاگ‌نویسان یا وب‌مسترهای فناوری که آن را مشاهده می‌کنند، احتمالا، از طریق لینک‌های بازنشر شده محتوا شما را مشاهده می‌کنند. این رای‌های با کیفیت بالا که از طریق سرمقاله به دست می‌آیند، برای ایجاد اعتماد، اقتدار و پتانسیل رتبه‌بندی بسیار ارزشمند هستند.

ساخت صفحات منبع

برای تحقق لینک سازی و ایجاد اعتماد، صفحات منبع یک راه عالی برای ایجاد لینک هستند. با این حال، برای پیدا کردن آنها باید برخی از اپراتورهای پیشرفته گوگل را بشناسید تا کشف آنها را کمی ساده‌تر کنید. برای مثال، اگر برای شرکتی که قابلمه و تابه می‌سازد، لینک‌سازی انجام می‌دهید، می‌توانید موارد زیر را جستجو کنید:

“resources ” : عنوان آشپزی

… و ببینید کدام صفحات ممکن است اهداف پیوند خوبی باشند. به علاوه، این کار می‌تواند ایده‌های خوبی برای تولید محتوا به شما بدهد. فقط به این فکر کنید که چه نوع منابعی را می‌توانید ایجاد کنید که همه این صفحات، می‌خواهند به آن‌ها ارجاع دهند و به آنها پیوند داشته باشند.

در جامعه محلی خود درگیر شوید

برای یک کسب و کار محلی (که به صورت حضوری با مشتریان خود ملاقات می‌کند)، گسترش جامعه می‌تواند منجر به برخی از باارزش‌ترین و تأثیرگذارترین پیوندها شود.

 • شرکت در حمایت‌های مالی و کمک هزینه تحصیلی
 • میزبانی یا شرکت در رویدادهای اجتماعی، سمینارها، کارگاه‌ها و سازمان‌ها
 • به اهداف شایسته محلی کمک کنید و به انجمن‌های تجاری محلی بپیوندید.
 • ایجاد دورکاری و ارائه دوره‌های کارآموزی
 • برنامه‌های وفاداری را ترویج دهید.
 • یک مسابقه محلی برگزار کنید.
 • توسعه روابط دنیای واقعی با محل مرتبط

کسب و کارها برای کشف این‌که چگونه می‌توانید برای بهبود سلامت اقتصاد محلی خود متحد شوید، همه این استراتژی‌های هوشمند و فرصت‌های معتبر پیوند، مکان خوبی را فراهم می‌کنند.

ساخت لینک برای سئوی محلی

 ایجاد استنادهای بدون ساختار مرتبط – ارجاع به اطلاعات تماس یک کسب و کار در یک پلتفرم غیر مستقیم، مانند یک وبلاگ یا یک سایت خبری – برای بهبود رتبه بندی در سئو محلی مهم است. همچنین زمانی که در حال بازاریابی برای یک تجارت محلی هستید، این یک راه عالی برای به دست آوردن لینک‌های ارزشمند است.

محتوای برتر را بازسازی کنید

احتمالاً از قبل می‌دانید که کدام یک از محتوای سایت شما بیشترین ترافیک را کسب می‌کند، تبدیل به بیشترین مشتری می‌شود و یا بازدیدکنندگان را برای طولانی‌ترین زمان حفظ می‌کند. آن محتوا را در نظر بگیرید و آن را برای پلتفرم‌های دیگر (اسلاید اشتراک، یوتیوب، اینستاگرام، کوئرا و چیزهای دیگر) بازسازی کنید تا به منظور لینک سازی و ایجاد اعتماد،  میزان جذب خود را فراتر از گوگل گسترش دهید.

همچنین، می‌توانید محتوای قدیمی‌تر را در همان پلتفرم به‌روزرسانی کنید و به سادگی بازنشر کنید. اگر متوجه شدید که تعداد کمی از وب‌سایت‌های مورد اعتمادتان، همگی به یک منبع محبوب مرتبط قدیمی متصل شده است، محتوا را به‌روزرسانی کنید و به آن وب‌سایت‌ها اطلاع دهید. ممکن است فقط یک پیوند خوب به دست آورید.

خبرساز باشید

جلب توجه مطبوعات، وبلاگ‌نویسان و رسانه‌های خبری یک راه موثر و ارزشمند برای کسب لینک است. گاهی اوقات این کار به سادگی ارائه چیزی به صورت رایگان، انتشار یک محصول جدید و عالی، یا بیان چیزی بحث برانگیز است. از آنجایی که سئو بیشتر مربوط به ایجاد یک نمایش دیجیتالی از برند شما در دنیای واقعی است، برای موفقیت در سئو، باید یک برند عالی باشید.

شخصی و واقعی باشید!

رایج‌ترین اشتباهی که سئوکاران جدید برای تحقق لینک سازی و ایجاد اعتماد و هنگام تلاش برای ایجاد لینک مرتکب می‌شوند، این است که برای ایجاد یک ایمیل اولیه سفارشی، شخصی و ارزشمند وقت نمی‌گذارند. شما به خوبی می‌دانید که ایمیل‌های هرزنامه چه‌قدر آزاردهنده هستند، بنابراین مطمئن شوید که ایمیل شما سبب آزار بقیه نمی‌شود.

هدف شما از یک ایمیل اطلاع رسانی اولیه صرفاً دریافت پاسخ است. این نکات می‌تواند به شما کمک کند:

 • با ذکر چیزی که شخص روی آن کار می‌کند، جایی که تحصیل کرده است، در رابطه با علاقه اوست و … آن را شخصی کنید.
 • ارزش ارائه کنید.
 • به آنها در مورد لینک خراب در وب سایتتان و یا صفحه‌ای که در تلفن همراه شما کار نمی‌کند، اطلاع دهید.
 • آن را کوتاه نگه دارید.
 • یک سوال ساده بپرسید (به طور معمول، این کار برای پیوند نیست، در واقع هدف باز کزدن سر صحبت و ایجاد ارتباط است).

به دست آوردن پیوندها منابع فشرده است، بنابراین موفقیت خود را برای اثبات ارزش خود اندازه گیری کنید

معیارهای ایجاد لینک باید با KPIهای کلی سایت مطابقت داشته باشد. اینها ممکن است فروش، اشتراک ایمیل، بازدید از صفحه و غیره باشند. همچنین باید امتیازات Domain Authority و یا Page Authority، رتبه بندی کلمات کلیدی مورد نظر و میزان ترافیک محتوای خود را ارزیابی کنید. در مقاله آنالیز عملکرد سئو در مورد اندازه گیری موفقیت کمپین ها پرداخته‌ایم.

اندازهگیری لینک ها - سپنتام

اندازه گیری و بهبود لینک ها

تا کنون، پیرامون لینک سازی و ایجاد اعتماد، اهمیت به دست آوردن لینک‌های با کیفیت به سایتتان در طول زمان و همچنین برخی از تاکتیک‌های رایج برای انجام این کار را بررسی کرده‌ایم. اکنون، راه‌هایی را برای اندازه‌گیری بازده سرمایه‌گذاری در لینک‌سازی و استراتژی‌هایی برای حفظ رشد بک‌لینک باکیفیت در طول زمان را پوشش خواهیم داد.

آیا محتوایی ایجاد کردید که ۱۰ برابر بهتر از رقبا باشد؟

این امکان وجود دارد که دلیل کاهش تلاش‌های شما برای لینک سازی و ایجاد اعتماد این باشد که محتوای شما به طور قابل ملاحظه‌ای ارزشمندتر از هر چیز دیگری مانند خود نبوده است. به رتبه بندی صفحات برای اصطلاح مورد نظرتان نگاهی بیاندازید و ببینید آیا کار دیگری وجود دارد که می‌توانید برای بهبود انجام دهید.

آیا محتوای خود را تبلیغ کرده‌اید؟ چگونه؟

شاید تبلیغ یکی از سخت‌ترین جنبه‌های لینک سازی و ایجاد اعتماد باشد، اما اطلاع‌رسانی به دیگران در مورد محتوای شما و متقاعد کردن آنها برای پیوند دادن به شما چیزی است که واقعاً سخت است.

ایجائ حس اعتماد در لینک سازی - سپنتام

برای لینک سازی و ایجاد اعتماد واقعا به چند لینک نیاز است؟

در نظر بگیرید که ممکن است واقعاً برای کلمه کلیدی مورد نظرتان نیاز به رتبه‌بندی چند بک‌لینک داشته باشید. در گزارش تجزیه و تحلیل کشف کلمه کلیدی سرپ (SERP Analysis) می‌توانید صفحاتی را مشاهده کنید که برای عبارت مورد نظر شما رتبه‌بندی می‌کنند و همچنین تعداد بک لینک‌های آن URL ها را ببینید. این کار به شما یک معیار خوب می‌دهد تا بتوانید تعداد لینک‌هایی را که واقعاً برای رقابت نیاز دارید تعیین کنید و این‌که متوجه شوید کدام وب‌سایت‌ها ممکن است هدف خوبی برای لینک سازی باشند.

کیفیت لینک هایی که دریافت کردید تا چه حدی بوده است؟

یک لینک از یک منبع بسیار معتبر، ارزش بیشتری از ده لینک از سایت‌های بی‌کیفیت دارد. بنابراین به خاطر داشته باشید که کمیت همه چیز نیست. هنگامی که سایت‌ها را برای بک‌لینک ها هدف قرار می‌دهید، می‌توانید بر اساس میزان اعتبار آنها را با استفاده از معیارهای اعتبار دامنه و اعتبار صفحه اولویت‌بندی کنید تا نسبت به لینک سازی و ایجاد اعتماد اقدام شود.

چگونه آگاهی، تقویت، و احساسات بر اعتبار تأثیر می گذارد؟

بسیاری از روش‌هایی که برای لینک سازی و ایجاد اعتماد استفاده می‌کنید به‌طور غیرمستقیم برند شما را می‌سازند. در حقیقت، می‌توانید لینک‌سازی را به عنوان یک راه عالی برای افزایش آگاهی از برندتان، موضوعاتی که در آن‌ها مرجع هستید و محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید، مشاهده کنید.

هنگامی که مخاطب هدفتان با شما آشنا شد و محتوای ارزشمندی برای به اشتراک گذاشتن دارید، به مخاطبین خود اطلاع دهید.

اشتراک‌گذاری محتوایتان در پلتفرم‌های اجتماعی نه تنها مخاطبان را از محتوای شما آگاه می‌کند، بلکه می‌تواند آنها را تشویق کند تا این آگاهی را در شبکه‌های خود تقویت کنند و در نتیجه دسترسی شما را افزایش دهند.

لینک سازی و شبکه های اجتماعی - سپنتام

آیا در لینک سازی و ایجاد اعتماد اشتراک‌های اجتماعی همانند لینک‌ها هستند؟

خیر مانند هم نیستند، اما اشتراک‌گذاری با افراد مناسب می‌تواند منجر به دریافت لینک شود. اشتراک‌گذاری‌ در شبکه‌های اجتماعی، همچنین می‌تواند باعث افزایش ترافیک و بازدیدکنندگان جدید وب‌سایت شما شود که می‌تواند آگاهی از برند را افزایش دهد و با رشد آگاهی از برند، اعتماد و لینک‌ها افزایش می‌یابد. ارتباط بین سیگنال‌های اجتماعی و رتبه‌بندی غیرمستقیم به نظر می‌رسد اما حتی همبستگی‌های غیرمستقیم  نیز، می‌تواند برای اطلاع‌رسانی استراتژی مفید باشد.

امانت داری تا حد زیادی پیش می رود

در لینک سازی و ایجاد اعتماد، موتورهای جستجو، تا حد زیادی با استفاده از کیفیت و کمیت لینک‌هایی که دامنه شما به دست آورده است، اعتماد را تعیین می‌سازند اما این بدان معنا نیست که عوامل دیگری در بازی وجود ندارند که بتوانند بر اعتبار سایت شما تأثیر بگذارند. به همه راه‌های مختلف اعتماد کردن به یک برند فکر کنید:

 • آگاهی (می‌دانید که وجود دارند)
 • مفید بودن (آن‌ها به سوالات شما پاسخ می‌دهند)
 • صداقت (آن‌ها آنچه را که می‌گویند، انجام می‌دهند)
 • کیفیت (محصول یا خدمات آن‌ها ارزشی را ارائه می‌دهد، احتمالاً بیشتر از سایر محصولاتی که امتحان کرده‌اید)
 • ارزش مستمر (آن‌ها حتی پس از این‌که آنچه را نیاز داشتید به دست آورید، به ارائه ارزش ادامه می‌دهند)
 • صدا (آن‌ها به روش‌های منحصر به فرد و به یاد ماندنی ارتباط برقرار می‌کنند)
 • احساسات (دیگران چیزهای خوبی در مورد تجربه خود به همراه نام تجاری برای گفتن دارند.)

قوانین کسب اعتبار در لینک سازی

نکته آخر چیزی است که ما در این‌جا روی آن تمرکز خواهیم کرد. بررسی برند شما، محصولات یا خدمات آن می‌تواند باعث ایجاد یا شکست یک کسب ‌وکار شود. در تلاش خود برای لینک سازی و ایجاد اعتماد، همچنین ایجاد اعتبار از مرورها، این قوانین کلی را بررسی و دنبال کنید:

 • هرگز به هیچ فرد یا آژانسی پول ندهید تا یک بررسی مثبت جعلی برای کسب و کار شما یا یک بررسی منفی جعلی از یک رقیب ایجاد کند.
 • کسب و کار خود یا کسب و کار رقبای خود را بررسی نکنید. کارکنان خود را نیز مجبور به انجام این کار نکنید.
 • هرگز در ازای بررسی، انگیزه‌ای از هر نوع ارائه ندهید.
 • تمامی بررسی‌ها باید به طور مستقیم توسط مشتریان در حساب‌های خودشان باقی بماند. هرگز از طرف یک مشتری نظرات خود را ارسال نکنید یا آژانسی را برای انجام این کار استخدام نکنید.
 • در محل کار خود ایستگاه و یا کیوسک بازبینی راه‌اندازی نکنید. بسیاری از نظرات ناشی از همان IP را می‌توان به عنوان هرزنامه مشاهده کرد.
 • دستورالعمل‌های مربوط به هر پلتفرم بررسی را که امیدوار هستید در مورد آن نظر کسب کنید، بخوانید.

توجه داشته باشید که هرزنامه مرور مشکلی در لینک سازی (What Is Link Buildig) و ایجاد اعتماد است که ابعاد جهانی به خود گرفته است و نقض دستورالعمل‌های دولتی پیرامون حقیقت در تبلیغات، منجر به پیگرد قانونی و جریمه‌های سنگین شده است. خیلی خطرناک است و ارزشش را ندارد.

بازی بر اساس قوانین و ارائه تجربیات استثنایی به مشتری، ترکیبی برنده برای ایجاد اعتماد و اعتبار در طول زمان است. اعتبار زمانی ایجاد می‌شود که برندها کارهای بزرگی را در دنیای واقعی انجام می‌دهند، مشتریان را خوشحال می‌کنند، محتوای عالی ایجاد می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند و از منابع معتبر لینک می‌گیرند. در مقاله آنالیز عملکرد سئو، یاد خواهید گرفت که چگونه موفقیت تمام تلاش‌های خود را اندازه‌گیری کنید و همچنین تاکتیک‌هایی برای تکرار و بهبود آنها خواهید آموخت.