گفته می‌شود، اگر بتوانید چیزی را اندازه گیری کنید، می‌توانید آن را بهبود ببخشید. در سئو هم، همینطور است. سئوکاران حرفه‌ای همه چیز را از رتبه‌بندی و تبدیل گرفته تا لینک‌های از دست رفته و موارد دیگر، دنبال می‌کنند تا بتوانند ارزش سئو را بالاتر ببرند.

اندازه‌گیری تاثیر کار و اصلاح مداوم، برای موفقیت سئو، حفظ مشتری و ارزش درک شده شما بسیار مهم است. آنالیز عملکرد سئو (SEO Performance Analysis)، کمک می‌کند زمانی که چیزی کار نمی‌کند، اولویت‌هایتان را مشخص کنید. در واقع بررسی عملکرد سئو یکی از مهمترین مراحل پس از انجام پروسه‌ی بهینه سازی سایت است.

با در نظر گرفتن هدف نهایی شروع کنید

در حالی که داشتن اهداف متعدد معمول است (خرد و کلان)، ایجاد یک هدف نهایی اولیه و خاص ضروری است. تنها راه برای دانستن اینکه هدف نهایی یک وب‌سایت باید چه باشد، داشتن درک قوی از اهداف وب‌سایت و یا نیازهای مشتری است. سؤالات خوب مشتری نه تنها در جهت دهی استراتژیک تلاش‌های شما مفید است، بلکه نشان می‌دهد که به شما به او اهمیت می‌دهید.

نمونه سوال مشتری:

۱. آیا می‌توانید تاریخچه مختصری از شرکت خود به ما بدهید؟

۲. ارزش پولی یک سرنخ یا لید جدید چقدر است؟

۳. سودآورترین خدمات یا محصولات شما به ترتیب کدامند؟

هنگام تعیین هدف اصلی، اهداف اضافی و معیارهای یک وب‌سایت، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

نکات تعیین هدف برای آنالیز عملکرد سئو

 • قابلیت اندازه گیری: اگر نمی‌توانید آن را ردیابی کنید، نمی‌توانید آن را بهبود ببخشید.
 • خاص باشید: اجازه ندهید اصطلاحات مبهم بازاریابی در صنعت، اهداف شما را پایین بیاورند.
 • اهداف خود را به اشتراک بگذارید: مطالعات نشان داده‌اند که نوشتن و به اشتراک گذاشتن اهداف شما با دیگران، شانستان را برای دستیابی به آن‌ها افزایش می‌دهد.
اندازهگیری عملکرد سئو - سپنتام

اندازه گیری

اکنون که هدف اصلی خود را تعیین کرده‌اید، ارزیابی کنید که چه معیارهای بیشتری می‌تواند به حمایت از سایت شما در رسیدن به هدف نهایی کمک کند. اندازه گیری معیارهای بیشتر که قابل اجرا باشد، می‌تواند به شما کمک کند نبض بهتری در سلامت و پیشرفت فعلی سایت داشته باشید.

معیارهای تعامل

افراد پس از رسیدن به سایت شما چگونه رفتار می‌کنند؟ این سوالی است که معیارهای تعامل به دنبال پاسخ به آن هستند. برخی از محبوب‌ترین معیارها برای سنجش نحوه تعامل مردم با محتوای شما عبارت‌اند از:

نرخ تبدیل

تعداد تبدیل (برای یک اقدام یا هدف مورد نظر) تقسیم بر تعداد بازدیدهای منحصر به فرد، نرخ تبدیل را می‌توان برای هر چیزی، از ثبت نام ایمیل گرفته تا خرید و ایجاد حساب اعمال کرد. دانستن نرخ تبدیل در آنالیز عملکرد سئو می‌تواند به شما کمک کند تا بازده سرمایه‌گذاری (ROI) را که ممکن است ترافیک وب‌سایت شما ارائه دهد، بسنجید.

مدت زمان ماندن در صفحه

مردم چه‌قدر در صفحه شما وقت صرف می‌کنند؟ اگر یک پست وبلاگی ۲۰۰۰ کلمه‌ای دارید که بازدیدکنندگان به طور متوسط ​​۱۰ ثانیه صرف بازدید آن می‌کنند، احتمال اینکه این محتوا تاثیرش را بگذارد، بسیار کم است.  (مگر این‌که بازدیدکننده، یک خواننده با سرعت خواندن بالا باشند)

با این وجود، اگر یک URL در صفحه زمان کمی داشته باشد، لزوماً بد نیست. به منظور بررسی عملکرد سئو هدف صفحه را در نظر بگیرید. برای مثال، طبیعی است که صفحات «تماس با ما» میانگین زمان کمی در صفحه داشته باشند.

در گوگل آنالیتیکس، می‌توانید اهدافی را تعیین کنید تا اندازه‌گیری کنید که سایت شما چقدر به اهداف خود دست می‌یابد. اگر هدف شما برای یک صفحه پر کردن فرم است، می توانید آن را به عنوان یک هدف تنظیم کنید. هنگامی که بازدیدکنندگان سایت کار را انجام می دهند، می توانید آن را در گزارش های خود مشاهده کنید.

صفحات در هر بازدید

آیا هدف صفحه شما این است که خوانندگان را درگیر خود نگه دارید و آن‌ها را به مرحله بعدی ببرید؟ اگر چنین است، پس صفحات در هر بازدید می‌تواند یک معیار تعامل ارزشمند باشد. اگر هدف صفحه شما، مستقل از سایر صفحات سایت شما باشد، پس صفحات کم در هر بازدید مشکلی در ارزیابی عملکرد سئو ندارد. (برای مثال: بازدیدکننده آمد، آنچه را که نیاز داشت، گرفت، سپس رفت)

نرخ پرش

جلسات «بازخورد» نشان می‌دهد که یک کاربر از صفحه بازدید کرده و بدون مرور بیشتر سایت شما را ترک کرده است. بسیاری از مردم سعی می‌کنند اهمیت این معیار را پایین بیاورند زیرا معتقدند این معیار به کیفیت وب‌سایت مرتبط است، اما در واقع اطلاعات کمی در مورد تجربه کاربری به ما می‌دهد.

مواردی از افزایش نرخ پرش را برای وب‌سایت‌های مربوط به رستوران‌هایی که باز طراحی شده‌اند و بهتر از همیشه کار می‌کنند، مشاهده کرده‌ایم. تحقیقات بیشتر نشان داد که افراد صرفاً برای یافتن ساعات کاری، منوها یا آدرس می‌آیند، سپس برای بازدید از رستوران به صورت شخصی، اقدام می‌کنند. معیار بهتر برای سنجش کیفیت صفحه یا سایت، عمق اسکرول است.

عمق اسکرول

این معیار اندازه‌گیری می‌کند که بازدیدکنندگان تا چه اندازه صفحات وب را به سمت پایین اسکرول می‌کنند. آیا بازدیدکنندگان به محتوای مهم شما می‌رسند؟ اگر این طور نیست، روش‌های مختلف ارائه مهم‌ترین محتوا را در بالاترین صفحه خود آزمایش کنید. (مانند چند رسانه‌ای، فرم‌های تماس و موارد دیگر)

کیفیت محتوای خود را نیز در نظر بگیرید.

آیا کلمات بیهوده را حذف می‌کنید؟

آیا ادامه صفحه به پایین، برای بازدیدکننده جذاب است؟

ردیابی عمق اسکرول را می‌توانید در گوگل آنالیتیکس خود تنظیم کنید.

در گوگل آنالیتیکس، می‌توانید اهدافی را تعیین کنید تا اندازه‌گیری کند که سایت شما چه‌قدر به اهدافش دست می‌یابد. اگر هدف شما برای یک صفحه پر کردن فرم است، می‌توانید آن را به عنوان یک هدف تنظیم کنید. هنگامی که بازدیدکنندگان سایت کاری را انجام می‌دهند، می‌توانید آن را در گزارش‌هایان مشاهده کنید.

ترافیک جستجو

رتبه بندی یک معیار ارزشمند برای سئو است، اما اندازه گیری عملکرد طبیعی سایت شما نمی‌تواند به همین جا ختم شود. هدف از نمایش در جستجو این است که توسط جستجوگران به عنوان پاسخ به درخواست آن‌ها انتخاب شود. اگر رتبه‌بندی می‌کنید اما ترافیک دریافت نمی‌کنید، مشکل دارید. اما چگونه می‌توانید تعیین کنید که سایت شما چقدر ترافیک از جستجو دریافت می‌کند؟

یکی از دقیق‌ترین راه‌ها برای انجام این کار، استفاده از گوگل آنالیتیکس است.

گوگل آنالیتیکس - سپنتام

استفاده از گوگل آنالیتیکس برای کشف ترافیک

گوگل آنالیتیکس دارد داده‌های بسیاری دارد به قدری که اگر ندانید کجا را نگاه کنید، می‌تواند طاقت فرسا باشد. این یک لیست جامع نیست، بلکه یک راهنمای کلی برای برخی از داده های ترافیکی است که می‌توانید از این ابزار رایگان به دست آورید.

ترافیک طبیعی را جدا کنید.

گوگل آنالیتیکس به شما این امکان را می‌دهد که ترافیک سایتتان را بر اساس کانال مشاهده کنید. این امر، هرگونه ترس ناشی از تغییر در کانال دیگر را کاهش می‌دهد. ( برای مثال: کل ترافیک کاهش یافته زیرا یک کمپین پولی متوقف شده اما ترافیک طبیعی ثابت باقی مانده است.)

ترافیک سایت در طول زمان

برای آنالیز عملکرد سئو، گوگل آنالیتیکس به شما این امکان را می‌دهد که کل جلسات، کاربران و بازدید‌ها را از صفحه سایتتان در یک محدوده تاریخی مشخص، مشاهده کنید، همچنین دو محدوده مجزا را با هم مقایسه کنید.

یک صفحه خاص چند بازدید داشته است؟

گزارش‌های محتوای سایت در گوگل آنالیتیکس، برای ارزیابی عملکرد یک صفحه خاص عالی هستند. به عنوان مثال، تعداد بازدیدکنندگان منحصر به فردی که در یک محدوده و تاریخ معین دریافت شده است.

ترافیک جستجو در سئو - سپنتام

ترافیک از یک کمپین مشخص

می‌توانید از کدهای UTM (ماژول ردیابی خارپشت) برای ارجاع بهتر استفاده کنید. منبع، رسانه و کمپین را مشخص کنید، سپس کدها را به انتهای URL های خود اضافه کنید. زمانی که مردم شروع به کلیک کردن بر روی پیوندهای کد UTM شما می‌کنند، آن داده‌ها در گزارش کمپین‌های گوگل آنالیتیکس شروع به پر شدن می‌کنند.

نرخ کلیک (CTR)

نرخ کلیک شما از نتایج جستجو به یک صفحه خاص (به معنای درصد افرادی است که روی صفحه شما از طریق نتایج جستجو کلیک کرده‌اند.) می‌تواند بینش‌هایی را در مورد این‌که تا چه حد عنوان صفحه و توضیحات متای خود را بهینه کرده‌اید، ارائه دهد. برای آنالیز عملکرد سئو، می‌توانید این داده‌ها را در کنسول جستجوی گوگل، ابزار رایگان گوگل پیدا کنید.

علاوه بر این، گوگل تگ منیجر ابزاری رایگان است که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به تغییر کد، پیکسل‌های ردیابی را در وب‌سایتتان مدیریت و مستقر کنید. این امر ردیابی محرک‌ها یا فعالیت‌های خاص در یک وب‌سایت را بسیار آسان‌تر می‌کند.

سایر معیارهای ارزیابی عملکرد سئو

سایر معیارها به منظور ارزیابی عملکرد سئو، موارد مهم زیر را در بر می‌گیرد:

قدرت صفحه و قدرت دامنه (DA/PA)

در یک نگاه، معیارهای اختیاری و اختصاصی Moz بینش قدرتمندی را ارائه می‌کند و به بهترین وجه به عنوان معیاری نسبت به قدرت دامنه و قدرت صفحه رقبای شما استفاده می‌شود.

رتبه بندی کلمات کلیدی

موقعیت رتبه‌بندی یک وب سایت برای کلمات کلیدی مورد نظر یکی معیار برای ارزیابی عملکرد سئو است. به علاوه، رتبه بندی کلمات کلیدی باید ویژگی سرپ (SERP) مانند قطعه‌های برجسته و جعبه‌های «مردم همچنان می‌پرسند» را داشته باشد که شما برای این موارد، رتبه‌بندی می‌کنید.

سعی کنید از معیارهای بیهوده خودداری کنید، مانند رتبه بندی برای کلمات کلیدی رقابتی که مطلوب هستند اما اغلب خیلی مبهم هستند و به اندازه کلمات کلیدی طولانی‌تر تبدیل نمی‌شوند.

تعداد بک لینک ها

تعداد کل پیوندهایی که به وب سایت شما اشاره می‌کنند یا تعداد دامنه‌های ریشه پیوند دهنده منحصر به فرد (به معنای منفرد در هر وب سایت منحصر به فرد، زیرا وب سایت‌ها بیش از چند بار به وب سایت‌های دیگر لینک می‌دهند.)

در حالی که هر دو از معیارهای رایج پیوند هستند، شما را تشویق می‌کنیم که با دقت بیشتری به کیفیت بک‌لینک‌ها و دامنه‌های ریشه پیوندی که سایت شما دارد، نگاه کنید.

نحوه آنالیز عملکرد پارامترهای مختلف در سئو

برای آنالیز عملکرد سئو، ابزارهای مختلف زیادی وجود دارد که به منظور پیگیری موقعیت سایت شما در سرپ‌ها، درستی خزیدن سایت، ویژگی‌های سرپ و معیارهای پیوند، مانند Moz Pro و STAT وجود دارد. همچنین واسط‌های برنامه کاربری AP Moz و STAT (در میان ابزارهای دیگر) می‌توانند به کار روند.

این ابزارها، قادرهستند تا به صفحات گوگل (Google Sheets) یا دیگر پلتفرم‌های داشبورد که برای مشتریان، قابل تنظیم است، کشیده شوند و کار بررسی سریع سئو در یک نگاه، را انجام دهند. به علاوه، به شما امکان می‌دهند تنها از معیارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، نماهایی دقیق‌تر ارائه دهید.

ابزارهای داشبورد مثل دیتا استادیو (Data Studio)، تبلو (Tableau) و پاور بی آی (PowerBI) نیز می‌توانند به ایجاد تجسم داده‌های تعاملی کمک کنند.

ارزیابی سلامت یک سایت با ممیزی سئوی وب سایت

با داشتن درک درستی از جنبه‌های خاصی از وب‌سایتان، موقعیت فعلی آن در جستجو، نحوه تعامل جستجوگران با آن، نحوه عملکرد، کیفیت محتوای آن، ساختار کلی آن، و موارد دیگر می‌توانید فرصت‌های سئو را بهتر کشف کنید.

استفاده از ابزارهای موجود در خود موتورهای جستجو می‌تواند به کشف این فرصت‌ها و همچنین مشکلات احتمالی و بررسی عملکرد سئو کمک کند:

 • گوگل سرچ کنسول: اگر قبلاً ثبت نام نکرده‌اید، برای یک حساب رایگان گوگل سرچ کنسول (GSC) ثبت نام کنید و وب سایت‌هایتان را تأیید کنید. GSC مملو از گزارش‌های عملی است که می‌توانید از آنها برای شناسایی خطاهای وب‌سایت، فرصت‌ها و تعامل کاربر استفاده کنید.
 • ابزار بینگ وب‎‌مستر (Bing Webmaster Tools): ابزارهای وب مستر بینگ، عملکردی مشابه GSC دارد. از جمله این که به شما نشان می‌دهد که سایت شما در موتور جستجوی بینگ (Bing) چگونه عمل می‌کند و چه فرصت‌هایی برای بهبود دارد.
 • Lighthouse Audit: ابزار خودکار گوگل برای اندازه‌گیری عملکرد وب‌سایت، قابلیت دسترسی، برنامه‌های پیشرفت وب و موارد دیگر است. این داده‌ها درک شما از نحوه عملکرد یک وب سایت را بهبود می‌بخشد. در اینجا می‌توانید اطلاعات سرعت و دسترسی خاص برای یک وب‌سایت را به دست آورید.
 • PageSpeed ​​Insights: اطلاعات بینش عملکرد وب‌سایت را با استفاده از داده‌های گزارش تجربه کاربر لایت‌هوس (Lighthouse) و کروم (Chrome) و در صورت وجود، از طریق اندازه‌گیری کاربر واقعی (RUM) ارائه می‌کند.
 • ابزار تست استراکچر دیتا: تأیید می‌کند که یک وب‌سایت به درستی از نشانه‌گذاری طرح‌واره (داده‌های ساختار یافته) استفاده می‌کند.
 • تست موبایل فرندلی: ارزیابی می‌کند آیا کاربر به راحتی می‌تواند وب‌سایت شما را در دستگاه تلفن همراه پیمایش کند.
 • Web.dev: بینش‌های بهبود وب‌سایت را با استفاده از Lighthouse سطح بندی می‌کند و توانایی ردیابی پیشرفت در طول زمان را فراهم می‌کند.
 • ابزارهایی برای توسعه دهندگان وب و سئوکارها: گوگل اغلب ابزارهای جدیدی را برای توسعه دهندگان وب و سئوکاران ارائه می‌دهد، بنابراین هر گونه نسخه جدید برای ارزیابی عملکرد سئو را زیر نظر داشته باشید.
خزیدنن یا گراول موتور جستجو - سپنتام

قابلیت خزیدن و آنالیز عملکرد سئو

آیا صفحات وب اصلی شما توسط موتورهای جستجو قابل خزیدن هستند یا به طور تصادفی ربات گوگل (Googlebot) یا ربات بینگ (Bingbot) را از طریق فایل robots.txt خود مسدود می‌کنید؟ آیا وب سایت یک فایل sitemap.xml دقیق دارد که به خزنده‌ها کمک کند تا به صفحات اصلی شما هدایت شوند؟

صفحات ایندکس شده

آیا می‌توان صفحات اصلی شما را با استفاده از گوگل پیدا کرد؟

بررسی عملکرد سئو در یک سایت:

(اسم سایت شما) site:yoursite.com یا (صفحه مشخص) site:yoursite.com/specific-page

بررسی در گوگل می‌تواند در پاسخ به این سوال کمک کند. اگر متوجه شدید که برخی از آن‌ها گم شده‌اند، بررسی کنید تا مطمئن شوید که تگ meta robots=noindex صفحاتی را که باید ایندکس و در نتایج جستجو پیدا شوند، حذف نمی‌کند.

عنوان صفحه و توضیحات متا

آیا عناوین و توضیحات متای شما در خلاصه کردن محتوای هر صفحه به خوبی عمل می‌کنند؟ با توجه به گوگل سرچ کنسول، نرخ کلیک آن‌ها در نتایج جستجو چگونه است؟ آیا آن‌ها به گونه‌ای نوشته شده‌اند که کاربران را ترغیب کند تا بر روی نتایج شما  و یا بر روی سایر URLهای رتبه‌بندی کلیک کنند؟ کدام صفحات را می‌توان بهبود بخشید؟ خزیدن در سطح سایت برای کشف فرصت‌های سئوی داخلی و فنی ضروری است.

سرعت صفحه

عملکرد وب سایت شما در دستگاه‌های تلفن همراه و در Lighthouse چگونه است؟ کدام تصاویر را می‌توان برای بهبود زمان بارگذاری، فشرده کرد؟

کیفیت محتوا

محتوای فعلی وب سایت چقدر نیازهای بازار هدف را برآورده می‌کند؟ آیا محتوا ده برابر بهتر از محتوای سایر وب سایت‌های رتبه‌بندی شده است؟ در غیر این صورت، چه کاری می‎توانید برای بهتر شدن نتیجه، انجام دهید؟ به مواردی مانند محتوای غنی‌تر، چند رسانه‌ای، فایل‌های PDF، راهنماها، محتوای صوتی و موارد دیگر فکر کنید.

هرس کردن وب سایت همانند یک درخت می‌تواند کیفیت کلی را بهبود بخشد

حذف صفحات ضعیف، قدیمی، با کیفیت پایین یا به ندرت از سایت شما می تواند به بهبود کیفیت درک شده وب سایت شما کمک کند. انالیز محتوا به شما کمک می کند این فرصت‌های هرس را کشف کنید.

تحقیق کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل وب سایت رقابتی

با انجام ممیزی در وب سایت‌های رقبایتان به ارزیابی عملکرد سئو بپردازید، این کار، همچنین می‌تواند بینش غنی پیرامون فرصت‌های وب سایت شما ارائه دهد. برای مثال:

 • رقبا برای کدام کلمات کلیدی در صفحه ۱ رتبه بندی می‌کنند که وب سایت شما اینطور نیست؟
 • رتبه وب سایت شما در صفحه ۱ مربوط به کدام کلمات کلیدی است که دارای یک قطعه برجسته نیز هستند؟ ممکن است بتوانید محتوای بهتری ارائه دهید و آن قطعه را در اختیار بگیرید.
 • کدام وب سایت‌ها به بیش از یکی از رقبای شما پیوند دارند ولی به وب‌سایت شما لینک نمی‌دهند؟

کشف محتوا و عملکرد وب‌سایت به فرصت‌ها بیشتر به طراحی یک برنامه حمله سئویی مبتنی بر داده کمک می‌کنند. برای اولویت بندی کارها به طور موثری فهرستی مستمر داشته باشید.

برنامه ریزی و اجرا در سئو - سپنتام

برنامه ریزی و اجرای سئو

بسیاری از موفقیت‌های شما به ترسیم و برنامه‌ریزی موثر وظایف سئو بستگی دارد. به منظور بررسی عملکرد سئو، ابزارهای رایگان مانند گوگل شیتس(Google Sheets) می‌توانند به برنامه‌ریزی اجرای سئوی شما کمک کنند (ما در اینجا یک الگوی رایگان داریم)، ​​اما شما می‌توانید از هر روشی که برایتان بهتر است استفاده کنید.

برخی افراد ترجیح می‌دهند وظایف سئوی خود را در تقویم گوگل، کانبان، اسکرام برد یا در برنامه‌ریز روزانه مدیریت کنند.

“بدون استراتژی، اجرا بی هدف است. بدون اجرا، استراتژی بی فایده است”. موریس چانگ

از برنامه های مفید استفاده کنید و به آن‌ ها پایبند باشید

اندازه گیری پیشرفتتان در طول مسیر از طریق معیارهای ذکر شده در بالا به شما کمک می‌کند تا اثربخشی خود را بررسی کنید و به شما این امکان را می‌دهد که تلاش‌های سئوی خود را در زمانی که چیزی کار نمی‌کند، متمرکز کنید.

برای مثال، بیان کنید که عنوان صفحه اصلی و توضیحات متا را تغییر دادید و تنها متوجه شدید که نرخ کلیک برای آن صفحه کاهش یافته است. شاید شما آن را به چیزی خیلی مبهم تغییر داده‌اید یا خیلی از موضوع صفحه منحرف شده‌اید. شاید بهتر است تا یک روش متفاوت را امتحان کنید.

توجه به افت رتبه‌بندی، نرخ کلیک، ترافیک طبیعی و تبدیل‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا قبل از به وجود آمدن یک مشکل بزرگ‌تر در بررسی عملکرد سئو، مواردی از این دست را مدیریت کنید!

ارتباط برای طول عمر مشتری سئو ضروری است

گاهی اوقات، سئو بدون توجه به مشتری (یا کاربر) اصلاح می‌شود. به همین دلیل، استفاده از مهارت‌های ارتباطی خوب در مورد برنامه سئو، بازه زمانی که در آن کار می‌کنید، معیارهای اندازه‌گیری و همچنین بررسی‌ها و گزارش‌های مکرر ضروری است.

مسابقه، تمرین، تمرین

بهترین کاری که می‌توانید برای تقویت اعتماد به نفس، مهارت‌ها و توانایی‌های خود انجام دهید این است که در آن شیرجه بزنید.  اگر در مورد سئو جدی هستید و امیدوارید روزی به مشتریان خدمت کنید، هیچ مکانی بهتر از وب‌سایتتان برای شروع وجود ندارد، چه یک سرگرمی برای وبلاگ نویسی وجود داشته باشد و چه نیاز به راه اندازی یک صفحه فریلنسینگ شخصی داشته باشید.

به منظور آنالیز عملکرد سئو یک لیست سریع از کارهایی که می‌توانید برای راهنمایی گام‌های بعدی خود در دنیای گسترده و شگفت انگیز سئو استفاده کنید، گردآوری کرده‌ایم:

چک لیست سئو

قبل از شروع یک پروژه جدید، معماری اطلاعات، طراحی، UX و سایر ملاحظات ضروری سایت خود را مشخص کنید.

اهداف خود و قوانین اساسی سئو را درک کنید و موارد زیر را به عنوان چک لیست سئو بررسی کنید:

 • مطمئن شوید که سایت شما در جستجو، قابل خزیدن و فهرست‌بندی است.
 • انجام تحقیقات کامل کلمات کلیدی
 • مطمئن شوید که بهینه‌سازی‌های سایت شما به خوبی انجام می‌شود.
 • انجام بهینه‌سازی‌های فنی لازم سئو یا ممیزی‌ها
 • لینک به دست آورید و اعتبار سایت خود را ایجاد کنید.
 • اولویت بندی موثر و اندازه‌گیری معیارهای مناسب

تست، تکرار و دوباره تست کنید

بسیاری از سئوکاران، سایت‌های آزمایشی دارند که در آن هنجارهای سئو را به چالش می‌کشند و یا انواع جدیدی از تاکتیک‌های بهینه‌سازی را آزمایش می‌کنند. این مورد آنالیز عملکرد سئو را امروز با راه‌اندازی یک وب سایت و ساختن یک کلمه گیج کننده، اجرا کنید. (یک کلمه که احتمالاً حجم جستجوی آن صفر است و رقابتی ندارد!) سپس ببینید که چه‌قدر سریع می‌توانید آن را به رتبه‌ در نتایج جستجو برسانید. از آنجا، می‌توانید انواع تست‌های سئو را آزمایش کنید.

۴. کارهای سخت‌تر را انجام دهید، محتوای بازسازی را برای پلتفرم‌های دیگر آزمایش کنید، اهداف طولانی‌تری تعیین کنید و با رقبای قوی‌تر رقابت کنید.

۵. در نظر بگیرید که مایل هستید راه‌های بیشتری را طی کنید و خودتان را برای یادگیری سئوی فنی به چالش بکشید.

۶. جامعه‌ای را پیدا کنید که در آن بتوانید با خیال راحت یاد بگیرید، بحث کنید، تجربیات خود را به اشتراک بگذارید و درخواست کمک کنید.

۷. برای ارزیابی اینکه چه چیزی بعد از یک پروژه سئو کار کرده و چه چیزی جوابی نداده است، وقت بگذارید. برای آنالیز عملکرد سئو، چگونه ممکن است در آینده کارها را کمی متفاوت‌تر برای بهبود عملکرد خود انجام دهید؟

آنالیز عملکرد سئو - سپنتام

سخن پایانی

در این مقاله دریافیتم که آنالیز عملکرد سئو (SEO Performance Analysis) چگونه است. هدفه گذاری و توجه به آن در طول مسیر سئو چقدر می‌تواند در هزینه‌ها و زمان ما صرفه‌جویی کند. چه مراحلی را باید طی کرد و اینکه آنالیز رقبا به اندازه آنالیز سایت خودمان اهمیت دارد. برای بررسی عملکرد سئو از ابزارهای مختلفی مثل گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول می‌توان بهره برد. همجنین توجه به سرعت صفحات مختلف سایت، عنوان صفحات، متا دیسکریپشن، لینک‌های داخلی، بک‌لینک‌ها و… میتواند در مسیر ارزیابی عملکرد سئو باید مورد بررسی قرار گیرد. امیدواریم این مقاله از سپنتام برای شما مفید واقع شده باشد. در همین سری مقاله‌های آموزشی سپنتام مقاله جامع سئو سایت چیست را از دست ندهید. اگر تجربه یا راه‌کاری در بخش آنالیز عملکرد سئو دارید در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.