همانطور که در بخش دوم سری مقاله های آموزش سئو برای مبتدیان: (نحوه عملکرد موتورهای جستجو)، یاد گرفته‌اید چگونه در نتایج جستجو ظاهر شوید، حال باید تعیین کنید کدام یک از کلمات کلیدی استراتژیک را در محتوای وبسایت‌ خود هدف قرار دهید و چگونه آن محتوا را برای رضایت کاربران و موتورهای جستجو ایجاد کنید. قدرت جستجو کلمه کلیدی (Keyword Research) برای درک بهتر بازار هدف و نحوه جستجوی آنها در محتوا، خدمات یا محصولات شما نهفته است که یکی از پایه های مهم بهینه سازی سایت (SEO) می‌باشد. جستجوی کلمات کلیدی داد‌ه‌های پژوهشی خاصی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌تواند به شما در پاسخ به سوالات زیر کمک کند:

 • مردم به دنبال چه هستند؟
 • چه تعداد از مردم به دنبال آن هستند؟
 • آن‌ها در چه قالبی به این اطلاعات نیاز دارند؟

در این مقاله، ابزارها و استراتژی‌هایی برای کشف این اطلاعات می‌آموزید و همچنین تاکتیک‌هایی یاد خواهید گرفت که به شما کمک می‌کند از خطاهای جستجو کلمات کلیدی جلوگیری کنید و محتوایی قوی بسازید. زمانی که متوجه شدید مخاطبان هدفتان چگونه محتوای شما را جستجو می‌کنند، به کشف دنیای کاملاً جدیدی از سئو استراتژیک می‌پردازید!

سوالاتی که باید پیش از جستجو کلمات کلیدی، از خود بپرسید

قبل از این‌که بتوانید از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو به رشد یک کسب و کار کمک کنید، ابتدا باید بدانید که این افراد چه کسانی هستند، مشتریان آنها چه کسانی هستند و اهدافشان چیست.

در اینجا کارها به راحتی انجام می‌شود. بسیاری از افراد این مرحله مهم برنامه‌ریزی را دور می‌زنند، زیرا جستجو کلمات کلیدی زمان‌بر است. چرا زمان زیادی صرف می‌کنید در حالی که از قبل می‌دانید چه رتبه‌ای را مد نظر دارید؟

پاسخ این است که اغلب، آنچه شما می‌خواهید برای آن رتبه بندی کنید و آنچه مخاطبان شما واقعاً می‌خواهند دو چیز کاملاً متفاوت است. تمرکز بر روی مخاطبان و سپس استفاده از داده‌های کلیدواژه برای تقویت آن، کمپین‌های بسیار موفق‌تری را نسبت به تمرکز بر روی کلمات کلیدی دلخواه ایجاد می‌کند.

مثال عملی جستجو کلمات کلیدی

فرانکی و جو (یک فروشگاه بستنی‌فروشی وگان در سیاتل که محصولاتش خالی از گلوتن است.) چیزهایی در مورد سئو شنیده است و می‌خواهد به بهبود نحوه جستجو و تعداد دفعات نمایش آن در نتایج جستجوی اصلی کمک کند. در یافتن کلمات کلیدی و برای کمک به ایشان، ابتدا باید کمی بیشتر در مورد مشتریان آن‌ها بدانید. برای انجام این کار، ممکن است سوالاتی مانند سوالات زیر بپرسید:

 • مردم به دنبال چه نوع بستنی، دسر، تنقلات و مواردی از این قبیل هستند؟
 • چه کسانی این عبارات را جستجو می‌کند؟
 • مردم چه زمانی به دنبال بستنی، تنقلات، دسر و غیره می‌روند؟
 • آیا روندی فصلی در سال وجود دارد؟ (همیشه در یک سال در فصول خاصی این روند تکرار می‌شود؟)
 • مردم چگونه به دنبال بستنی می‌روند؟
 • از چه کلماتی استفاده می‌کنند؟
 • چه سوالاتی می‌پرسند؟
 • آیا بیشتر جستجوها در دستگاه‌های تلفن همراه انجام می‌شود؟
 • چرا مردم به دنبال بستنی هستند؟
 • آیا افراد به طور خاص به دنبال بستنی هستند یا فقط به دنبال خوردن یک چیز شیرین می‌گردند؟
 • مشتریان بالقوه در کجا هستند؟ (محلی، ملی یا بین‌المللی)

و سرانجام راه حل در اینجا است. چگونه می‌توانید به ارائه بهترین محتوا در مورد بستنی کمک کنید تا یک جامعه را پرورش دهید و آنچه را که همه مردم آن جامعه در جستجوی آن هستند برآورده کنید؟ پرسیدن این سوالات یک مرحله مهم در برنامه‌ریزی است که به جستجو کلمات کلیدی شما کمک می‌کند و به شما در تولید محتوای بهتر یاری می‌رساند.

درک معنی کلمه در جستجو کلمات کلیدی

مردم به دنبال چه عباراتی می‌گردند؟ ممکن است برای توصیف کاری که انجام می‌دهید، راه حلی داشته باشید ولی مخاطبان شما چگونه کالاها، خدمات یا اطلاعاتی را که ارائه می‌دهید، جستجو می‌کنند؟ پاسخ به این سوال اولین گام مهم در فرآیند جستجو کلمات کلیدی است.

جستجو کلمات کلید - سپنتام

جستجو کلمات کلیدی

به احتمال زیاد، چند کلمه کلیدی در ذهنتان دارید که می‌خواهید برای آن‌ها رتبه بندی کنید. این کلمات مواردی مثل محصولات، خدمات یا موضوعات دیگری هستند که وبسایت شما به آن‌ها اشاره می‌کند و کلیدواژه‌های اصلی جستجوی شما هستند، پس از همین‌جا شروع کنید!

برای کشف میانگین حجم جستجوی ماهانه و کلمات کلیدی مشابه، می‌توانید آن کلمات کلیدی را در ابزارهای مربوط به کاوش کلمات کلیدی وارد کنید. در بخش بعدی با عمق بیشتری به موضوع حجم جستجو می‌پردازیم، اما در این مرحله کشف، می‌تواند به شما کمک کند که تعیین کنید کدام یک از کلمات کلیدی شما در میان جستجوکنندگان محبوب‌تر است.

وقتی کلمات کلیدی اولیه خود را در یک ابزار جستجو کلمات کلیدی وارد کردید، مشغول کشف سایر کلمات کلیدی، سؤالات رایج و موضوعاتی که ممکن است از قلم افتاده باشد، خواهید شد.

مثال عملی جستجو کلمات کلیدی

بیایید از مثال جستجو کلمات کلیدی برای یک گل فروشی که در حوزه مراسم عروسی تخصص دارد، استفاده کنیم. با تایپ «عروسی» و «گل‌فروشی» در یک موتور جستجو کلمه کلیدی، ممکن است عبارات مرتبط و بسیار جستجو شده را پیدا کنید. مانند:

 • دسته گل عروسی
 • گل عروس
 • گل فروشی عروسی
پیشنهاد گوگل - سپنتام

احتمالاً در فرآیند کشف کلمات کلیدی مرتبط با محتوایتان، متوجه خواهید شد که حجم جستجوی کلمات کلیدی بسیار متفاوت است. به طور قطع می‌خواهید عباراتی را هدف قرار دهید که مخاطبان شما در جستجوی آن هستند، در برخی موارد، ممکن است هدف گذاری عبارات با حجم جستجوی کمتر سودمندتر باشد زیرا رقابت بسیار کمتری دارند.

 از آنجایی که یافتن کلمات کلیدی با رقابت بالا و یا کم می‌توانند برای وب‌سایت شما مفید باشند، آموزش‌های بیشتر پیرامون موضوع حجم جستجو می‌تواند به شما کمک کند تا کلمات کلیدی را اولویت‌بندی و انتخاب کنید زیرا به وب‌سایت شما بیشترین مزیت استراتژیک را می‌دهد. اکنون در می‌یابید این عبارات هر چند وقت یک‌بار جستجو می‌شوند؟

متنوع کار کنید

توجه به این نکته مهم است که کل وب سایت‌ها برای کلمات کلیدی رتبه بندی نمی شوند. در مورد برندهای بزرگ، ما اغلب رتبه بندی صفحه اصلی را برای بسیاری از کلمات کلیدی می‌بینیم، اما برای اکثر وب سایت‌ها معمولاً اینطور نیست. بسیاری از وب‌سایت‌ها ترافیک ارگانیک بیشتری به سمت صفحاتی غیر از صفحه اصلی دریافت می کنند، به همین دلیل لازم است که علاوه بر تنوع صفحات وب سایت خود، با بهینه سازی هر صفحه برای کلمات کلیدی ارزشمند خود ترافیک ارگانیک را به سمت صفحات مورد نظر خود هدایت کنید.

جستجو کلمات کلیدی و میزان حجم جستجو

به طور معمول، هر چه حجم جستجو برای یک یا عبارت کلیدی معین بیشتر باشد، برای دستیابی به رتبه‌های بالاتر، به کار بیشتری نیاز است. این مسئله اغلب به عنوان مشکل کلمه کلیدی نامیده می‌شود و گاهی اوقات ویژگی‌های SERP (صفحات نتایج موتور جستجو) را در بر دارد.  

به عنوان مثال، در یافتن کلمات کلیدی اگر بسیاری از ویژگی‌های SERP (مانند قطعه‌های برجسته، نمودار دانش، چرخه‌ها، و …) صفحه نتیجه یک کلمه کلیدی را مسدود کنند، این مشکل حادتر می‌شود. اغلب، برندهای بزرگ ۱۰ نتیجه برتر را برای کلمات کلیدی با حجم بالا می‌گیرند، بنابراین اگر به تازگی در وب شروع به کار کرده‌اید و به دنبال همان کلمات کلیدی هستید، این نبرد دشوار رتبه‌بندی، سال‌های زیادی تلاش نیاز دارد.

معمولا هر چه حجم جستجو بیشتر باشد، رقابت و تلاش بیشتری برای دستیابی به رتبه‌بندی اصلی لازم است. با این وجود، اگر در نتایج خیلی پایین بروید، این ریسک را دارید که هیچ جستجوکننده‌ای را به سایت خود جذب نکنید. در بسیاری از موارد، هدف قرار دادن عبارات جستجوی رقابتی بسیار خاص و پایین‌تر ممکن است سودمندترین کار باشد که در سئو به آن کلمات کلیدی دم دراز (long tail keywords) می‌گوییم.

جستجو کلمات کلیدی دم دراز - سپنتام

جستجو کلمات کلیدی و درک کلمات کلیدی دم دراز

به نظر شما اگر بتوانید در جستجو کلمات کلیدی برای کلمه کلیدی “کفش” رتبه شماره ۱ را کسب کنید، خوب است یا خیر؟ برخورد با کلمات کلیدی که ۵۰۰۰۰ جستجو در ماه یا حتی ۵۰۰۰ جستجو در ماه دارند فوق العاده است، اما در واقعیت، این عبارات جستجو شده و محبوب تنها کسری از تمام جستجوهای انجام شده در وب را شکل می‌دهند.

کلمه کلید کوتاه - سپنتام

حتی گاهی کلمات کلیدی با حجم جستجوی بسیار بالا ممکن است نشان‌دهنده هدف مبهم مخاطب باشد. اگر این عبارات را هدف قرار دهید، این ریسک وجود دارد که شما مخاطبان زیادی را به سایت خود جذب کنید اما به علت مبهم بودن جستجو کاربر احتمالا نیاز آ‌نها برطرف نشود و از وبسایت شما خارج شوند. به عنوان مثال در جستجو کفش مشخص نیست هدف کاربر خرید کفش است، مشاهده جدیدترین مدل‌های کفش است، تعمیر کفش است یا هر چیز دیگری. در این حال اهداف آن‌ها با محتوای ارائه شده در صفحه شما مطابقت ندارد و نرخ خروج از وبسایت شما افزایش پیدا خواهد کرد.

کلمات کلیدی دم دراز - سپنتام

کلمات کلیدی با محبوبیت و جستجو کم‌تر را دست کم نگیرید. اغلب، کلمات کلیدی دم دراز با حجم جستجوی کم‌تربه نتیجه‌ای بهتر تبدیل می‌شوند، زیرا جستجوگران در جستجوهای خود دقیق‌تر هستند. برای مثال، شخصی که به دنبال “کفش” است به احتمال زیاد فقط در حال سرچ است. از طرف دیگر، کسی که به دنبال “کفش پیاده‌روی زنانه قرمز سایز ۳۷ با بهترین قیمت” است، عملا کیف پول خود را بیرون آورده است و قصد خرید دارد!

جستجو کلمات کلیدی - سپنتام

سوالات کلید طلایی سئو هستند

کشف سؤالاتی که مردم از شما می پرسند و افزودن آن سؤالات و پاسخ آن به صفحه سؤالات متداول، می تواند ترافیک ارگانیک باورنکردنی برای وب سایت شما ایجاد کند.

راهبرد استراتژیک حجم جستجو

اکنون که به منظور یافتن کلمات کلیدی، عبارات جستجوی مرتبطی برای سایت‌تان دارید و حجم جستجوی مربوط به آن‌ها را کشف کرده‌اید، می‌توانید با نگاه به رقبایتان و کشف این‌که چگونه ممکن است جستجوها بر اساس فصل یا مکان متفاوت باشد، هوشمندانه‌تر عمل کنید.

جستجو کلمات کلیدی رقبا

به احتمال زیاد، کلمات کلیدی زیادی را جمع‌آوری خواهید کرد. آیا می‌دانید که ابتدا با کدام یک شروع کنید؟ یک ایده خوب، این می‌تواند باشد تا کلمات کلیدی با حجم بالا که در حال حاضر رقبایتان به آن‌ها توجه نمی‌کنند، اولویت‌بندی کنید.

 از طرف دیگر، می‌توانید ببینید که در حال حاضر، رقبایتان بر روی کدام یک از کلمات کلیدی لیست شما متمرکز شده‌اند تا آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. ایده اول، موقعی به درد می‌خورد که می‌خواهید از فرصت‌های از دست رفته رقبایتان استفاده کنید، در حالی که دومی یک استراتژی تهاجمی است که شما را آماده می‌سازد تا برای آن دسته از کلمات کلیدی رقابت کنید که رقبایتان در حال حاضر عملکرد خوبی برای آن‌ها دارند.

کاوش کلمات کلیدی بر اساس فصل

در جستجو کلمات کلیدی، دانستن روندهای فصلی می‌تواند در تنظیم استراتژی محتوا مفید باشد. برای مثال، اگر می‌دانید که «جعبه کریسمس» از اکتبر تا دسامبر در بریتانیا شروع به افزایش می‌کند، می‌توانید محتوا را از ماه‌ها قبل آماده کنید و در این ماه‌ها انتشار بدهید.

جستجو کلمات کلیدی - سپنتام

کاوش کلمات کلیدی بر اساس منطقه

می‌توانید با محدود کردن کاوش کلمات کلیدی خود به شهرها، شهرستان‌ها یا ایالت‌های خاص در برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل (Google Keyword Planner) مکان خاصی را به طور استراتژیکی هدف‌گیری کنید یا «علاقه‌مندی بر اساس منطقه فرعی» در ترندهای گوگل را ارزیابی نمایید.

جستجوهای جغرافیایی خاص می‌تواند به ایجاد ارتباط بیشتر محتوا با مخاطب هدف کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که در تگزاس، اصطلاح عامیانه برای یک کامیون بزرگ “دکل بزرگ” است، در حالی که در نیویورک، “تریلر تراکتور” اصطلاح عامیانه است.

جستجو بر اساس منطقه - سپنتام

کدام قالب با مقصود جستجوکننده مطابقت دارد؟

آشنایی با ویژگی های SERP به ما کمک می‌کند تا بفهمیم جستجوکنندگان چگونه می‌خواهند اطلاعات یک کلمه کلیدی خاص را استفاده کنند. قالبی که گوگل برای نمایش نتایج جستجو انتخاب می‌کند به هدف بستگی دارد و برای هر پرس و جوی منحصر به فرد است.

گوگل این اهداف را در دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت خود به‌صورت « know» (یافتن اطلاعات)، « do» (به انجام رساندن یک هدف)، « website» (یافتن یک وب‌سایت خاص)، یا « visit-in-person» (بازدید از یک سایت محلی کسب و کار) توصیف می‌کند.

مقاصد جستجو در جستجو کلمات کلیدی

با وجودی که هزاران نوع جستجوی احتمالی وجود دارد، بیایید نگاهی دقیق‌تر به پنج دسته اصلی اهداف بیندازیم:

۱. عبارت کلیدی اطلاعاتی: جستجوگر به اطلاعاتی مانند نام گروه یا ارتفاع ساختمان امپایر استیت (یک ساختمان معروف در منهتن) نیاز دارد.

۲. جستجوهای ناوبری: جستجوگر می‌خواهد به مکان خاصی در اینترنت، مانند فیسبوک یا صفحه اصلی لیگ ملی فوتبال (NFL) برود.

۳. پرس و جوهای تراکنش: جستجوگر می‌خواهد کار خاصی انجام دهد، مانند خرید بلیط هواپیما یا گوش دادن به آهنگ

۴. بررسی تجاری: جستجوگر می‌خواهد کالاها را مقایسه کند و بهترین را برای نیازهای خاصش بیابد.

۵. جستارهای محلی: جستجوگر می‌خواهد چیزی را به صورت محلی پیدا کند، مانند کافی شاپ، پزشک، یا محل برگزاری موسیقی در نزدیکی خود

چشم انداز صفحات نتایج موتور جستجو

یک مرحله مهم در فرآیند یافتن کلمات کلیدی، بررسی چشم انداز SERP برای کلمه کلیدی است که می‌خواهید هدف قرار دهید تا معیار بهتری از قصد جستجوگر داشته باشید. اگر می‌خواهید بدانید که مخاطب هدف شما به چه نوع محتوایی نیاز دارد، به SERP ها نگاه کنید!

گوگل رفتار تریلیون‌ها جستجو را از نزدیک ارزیابی کرده است تا بتواند مطلوب‌ترین محتوا را برای هر جستجو کلمه کلیدی خاص ارائه دهد. برای مثال، جستجوی “dresses” را در نظر بگیرید. یک ویژگی محلی برای این کلمه کلیدی وجود دارد که نشان دهنده این است که گوگل متوجه شده کسانی که کلمه کلیدی لباس را جستجو می‌کنند به دنبال فروشندگان لباس محلی باشند.

گاهی اوقات اگر جستجو مبهم باشد، گوگل ویژگی «refine by» را نیز در نظر می‌گیرد تا به جستجوگران کمک کند آنچه را که بیشتر به دنبالش هستند مشخص کنند. با انجام این کار، موتور جستجو می‌تواند نتایجی ارائه دهد که به جستجوگر کمک کند و بدین ترتیب وظیفه خود را به انجام برساند.گوگل طیف وسیعی از انواع نتایج دارد که بسته به پرس و جو افراد ارائه می‌دهد، بنابراین، اگر می‌خواهید یک کلمه کلیدی را هدف قرار دهید، به SERP نگاه کنید تا بفهمید چه نوع محتوایی را باید ایجاد کنید.

فروشگاه لباس - سپنتام

ابزارهای جستجو کلمات کلیدی برای تعیین ارزش کلمه کلیدی

یک کلمه کلیدی چقدر به اعتبار وبسایت شما اضافه می‌کند؟ ابزارهای زیر می‌توانند به شما در پاسخ به این سوال کمک کنند، بنابراین آنها می‌توانند به انبار مهمات جستجو کلمات کلیدی شما افزوده شوند:

Moz Keyword Explorer

 یک کلمه کلیدی را در کادر جستجو کلمه کلیدی وارد کنید و اطلاعاتی مانند حجم جستجوی ماهانه و ویژگی‌های SERP (مانند بسته‌های محلی) را که برای آن عبارت رتبه‌بندی می‌شوند، دریافت کنید. این ابزار حجم داده‌های جستجوی دقیق را با کمک جریان کلیک کاربران استخراج می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تولید داده‌های کلمه کلیدی خود، به اعلان کاوشگر کلمات کلیدی(Announcing Keyword Explorer) مراجعه کنید.

درجه سختی یا «Difficulty» کاوشگر کلمات کلیدی می‌تواند به شما کمک کند تا گزینه‌های کلیدواژه خود را به عباراتی محدود کنید که بهترین امتیاز را برای رتبه‌بندی دارند. هر چه امتیاز (سختی) کلمه کلیدی بالاتر باشد، رتبه‌بندی آن عبارت دشوارتر خواهد بود.

moz - sepantam

Google keyword planner

از لحاظ تاریخی برنامه‌ ریز کلمات کلیدی AdWords گوگل رایج‌ترین نقطه شروع برای جستجو کلمات کلیدی در SEO بوده است. لازم به ذکر است که اگر تا به حال کمپین گوگل ادز خریداری و استفاده نکرده‌اید این ابزار اطلاعات دقیقی به شما نمی‌دهد و یک سری داده کلی برای شما نمایش خواهد داد.

Google keyword planner - sepantam

ابزار ترند کلمات کلیدی گوگل برای یافتن نوسانات فصلی کلمات کلیدی، عالی است. برای مثال، “هدیه ولنتاین” در هفته‌های قبل از ولنتاین به اوج خود می‌رسد.

Google Trends - sepantam

AnswerThePublic

این ابزار رایگان شامل سوالاتی است که معمولاً برای یک کلمه کلیدی خاص جستجو می شوند. می‌توانید از این ابزار همراه با ابزار رایگان دیگر یافتن کلمات کلیدی به نام Keywords Everywhere استفاده نمایید تا پیشنهادات انرژی‌بخش را بر اساس حجم جستجو اولویت‌بندی کنید.

AnswerThePublic - sepantam

ابزار تحقیق کلمه کلیدی SpyFu

این ابزار، بعضی از داده‌های کلمه کلیدی رقابتی و واقعا منظم را ارائه می‌دهد.

لازم به ذکر است که متاسفانه برخی از این ابزارها برای زبان فارسی و کشور ایران محدودیت دارد.

SpyFu - sepantam

نتیجه گیری

اکنون که می‌دانید چگونه می‌توانید به جستجو کلمات کلیدی (Keyword Research) بپردازید، باید بررسی کنید که مخاطب هدفتان چه چیزی را جستجو می‌کند و هر چند وقت یک‌بار، زمان آن است که به مرحله بعدی بروید. صفحات را طوری بسازید که کاربران دوست داشته باشند و موتورهای جستجو بتوانند آن را درک کنند.