هوشمندی کسب و کار

۴ راه برای استفاده از اینستاگرام به منظور بهبود بازاریابی

تحلیل اینستاگرام و بازاریابی اینستاگرام ، امروزه برای کسب و کارها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آیا شما حساب تجاری و بازاریابی اینستاگرام دارید؟
آیا می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید فعالیت‌های اینستاگرام را تجزیه و تحلیل کنید؟
در این مقاله خواهید دید که چگونه می‌توانید فالورها، پست‌ها، استوری‌ها و تبلیغات حساب بازاریابی اینستاگرام خود را مورد ارزیابی قرار دهید.
اینسایت (insights) اینستاگرام چیست؟
اینسایت اینستاگرام ابزاری برای تجزیه و تحلیل اینستاگرام است که داده‌های مربوط به اقدامات فالورها و همچنین محتوای صفحه اینستاگرام شما را ارائه می‌دهد. این اطلاعات امکان مقایسه محتوا، ارزیابی کمپین‌ها و بررسی نحوه عملکرد پست‌های فردی را فراهم می‌سازد.
برای دسترسی به ابزار اینسایت اینستاگرام، شما به یک حساب تجاری نیاز خواهید داشت. چنانچه شما حساب شخصی خود را به یک حساب تجاری تبدیل کنید، می‌توانید برای تحلیل اینستاگرام از ابزار اینسایت استفاده نمایید. در صورتی که حساب خود را به حال شخصی بازگردانید این ابزار از دسترس شما خارج خواهد شد.
اطلاعات اینسایت در نرم‌افزار اینستاگرام در سه محل قابل مشاهده است. برای دسترسی به اینسایت از داخل صفحه باید بر روی دکمه نمودار در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.

تحلیل اینستاگرام

برای مشاهده تحلیل اینستاگرام برای یک پست، وارد آن شده و روی گزینه View Insights در گوشه سمت چپ پایین صفحه ضربه بزنید.

اینسایت Insight

برای مشاهده داده‌های مربوط به یک استوری، آن را باز کرده و روی گزینه اسامی در گوشه سمت چپ پایین صفحه ضربه بزنید.

 

بازدید استوری

صفحه اول اینسایت خلاصه‌ای از داده‌های مربوط به پست‌هایی که در ۷ روز گذشته در اینستاگرام گذاشته‌اید را نمایش می‌دهد. در این صفحه شما می‌توانید مشاهده کنید که تعداد کلی فالورهای شما چقدر است و در ۷ روز گذشته چه تعداد به فالورهای شما اضافه گردیده است.
همچنین تعداد کل پست‌های شما و تعداد پست‌هایی که طی ۱ هفته گذشته در اینستاگرام آپلود کرده‌اید در این صفحه مشخص می‌شود.

 

بازاریابی اینستاگرام      تحلیل اینستاگرام

با رفتن به پایین صفحه نمودارهایی را مشاهده می‌کنید که اطلاعات مربوط به دسترسی و بازدید از پروفایل شما در هفته گذشته را نشان می‌دهند که برای تحلیل اینستاگرام بسیار مفید خواهند بود.

اکنون که می‌دانید چگونه به بخش اینسایت اینستاگرام دسترسی پیدا کنید، باید سعی کنید به تحلیل اینستاگرام بپردازید.

برخی از مهمترین نکات برای تحلیل اینستاگرام عبارتند از:

۱- بررسی جمعیت‌شناسی (Demographics) و رفتار فالورها

در صفحه اول اینسایت اینستاگرام، در بخش Followers می‌توانید خلاصه‌ای از اطلاعات جمعیت‌شناسی فالورها شامل جنسیت، گروه سنی و مکان آن‌ها را مشاهده نمایید. البته باید دقت داشته باشید که برای مشاهده این اطلاعات صفحه شما باید حداقل ۱۰۰ فالور داشته باشد.
با انتخاب گزینه See More به صفحه‌ای می‌روید که در آن نمودارهایی از اطلاعات جزئی‌تر فالورها موجود است. این اطلاعات به صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:
• جنسیت
• رده سنی
• مکان‌ها (شهرها و کشورها)
• زمان آنلاین بودن (ساعت و روز)
این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا بدانید فالورهای شما چه کسانی و از چه کشورها یا شهرهایی هستند و در نتیجه متوجه می‌شوید که آیا در جذب مخاطبان مورد نظر خود موفق بوده‌اید یا خیر.
علاوه بر آن، این اطلاعات می‌توانند برای شما در تبلیغات و بازاریابی اینستاگرام بسیار موثر باشند. برای مثال، اگر می‌خواهید به مخاطبانی شبیه به فالورهای خود دست پیدا کنید، اطلاعات جمعیت‌شناسی آن‌ها را باید هدف قرار دهید.
در زیر بخش Followers دو نمودار را مشاهده می‌کنید که نشان می‌دهند فالورهای شما در چه زمان‌هایی فعالیت بیشتری دارند. در نمودار اول، شما می‌توانید ببینید که فالورهای شما در چه ساعاتی از روز آنلاین هستند.

در نمودار دوم می‌بینید که فالورها در چه روزهایی از هفته بیشترین فعالیت را دارند.

به الگوهای زمانی فعالیت فالورهای خود دقت کنید. از این طریق شما می‌توانید زمان اوج فعالیت فالورها را تشخیص داده و در آن زمان‌ها محتوای خود را در صفحه خود قرار دهید تا بتوانید به بیشترین بازدید دست پیدا کنید و در تبلیغات و بازاریابی اینستاگرام موفق‌تر باشید. بهتر است با استفاده از این اطلاعات یک برنامه‌ریزی دقیق برای زمان قرار دادن محتوای جدید در صفحه انجام دهید.

 

تحلیل اینستاگرام بازاریابی اینستاگرام تحلیل اینستاگرام

۲- مشاهده اطلاعات مربوط به پست‌ها

اینستاگرام این امکان را به شما می‌دهد تا داده‌های مربوط به چندین پست را به طور همزمان مشاهده کرده یا اطلاعات هر پست را به طور جداگانه ببینید.

فیلتر کردن داده‌های پست بر اساس نوع محتوا و بازه زمانی
بخش Posts در صفحه اول اینسایت اینستاگرام ۳ پست اخیر شما را نشان می‌دهد. برای مشاهده پست‌های دیگر باید بر روی گزینه See More ضربه بزنید.

 

به طور پیشفرض، بخش پست‌ها تعداد کل بازدیدها از پست‌های شما را طول یک سال گذشته نمایش می‌دهد.

تحلیل اینستاگرام

برای دسته‌بندی این اطلاعات، می‌توانید روی هر کدام از لینک‌های آبی بالای صفحه ضربه بزنید و یکی از فیلترهای زیر را انتخاب کنید:
• نوع محتوا (همه، عکس‌ها، ویدئوها و پست‌های چرخشی)
• سنجش (کامنت‌ها، بازدیدها، لایک‌ها و پست‌های ذخیره شده)
• زمان (۷ روزه، ۳۰ روزه، ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۱ ساله و ۲ ساله)

این فیلترها به شما امکان می‌دهند تا اهداف، کمپین‌ها و عملکرد محتوا را به بهترین شکل بررسی کنید و به درستی به تحلیل اینستاگرام بپردازید.
برخی از اهدافی که می‌توانید برای یک دوره زمانی مشخص مورد بررسی قرار دهید عبارتند از:
• مشارکت (کامنت‌ها و لایک‌ها)
• بازدیدها و دسترسی‌ها (reach)
• نسبت مشارکت به دسترسی
• انواع عملکرد محتوا (عکس‌ها، ویدئوها یا پست‌های چرخشی)

برای ارزیابی اهداف، داده‌ها را با بازه زمانی فیلتر کرده و نوع محتوای ارسال شده را شناسایی کنید. این اطلاعات مشخص می‌کنند که کدام پست‌ها موفق و کدام یک ناموفق بوده‌اند تا متوجه بشوید مخاطبان شما چه نوع پست‌هایی را ترجیح می‌دهند. به عنوان مثال، ممکن است از بررسی این اطلاعات متوجه شوید که عکس‌هایی که در آن‌ها علاوه بر محصولات، افرادی نیز وجود دارند نسبت به عکس‌هایی که تنها تصویر محصولات را نشان می‌دهند، بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرند.

مشاهده معیارها برای هر کدام از پست‌ها
اگر می‌خواهید اطلاعات هر کدام از پست‌ها را به طور جداگانه مشاهده کنید، پست را باز کرده و بر روی گزینه View Insights در گوشه سمت چپ پایین صفحه ضربه بزنید.
در این صفحه اطلاعات زیادی از این پست برای شما قابل مشاهده است که می‌توانید از آن‌ها در تحلیل اینستاگرام استفاده نمایید. در بالای صفحه اطلاعات مربوط به مشارکت فالورها از قبیل لایک، کامنت و ذخیره کردن نشان داده می‌شود.
در بخش Actions، می‌توانید ببینید که کاربران چه فعالیت‌هایی در پروفایل شما پس از دیدن این پست داشته‌اند. این فعالیت‌ها عبارتند از:
• تعداد بازدیدها از پروفایل شما
• تعداد اکانت‌هایی که پس از دیدن این پست شما را فالو کرده‌اند
• تعداد دفعاتی که پروفایل شما لینک شده است

اولین آماری که در بخش Discovery ارائه می‌شود درصد افرادی است که پست شما را مشاهده کرده اما حساب شما را فالو نکرده‌اند.
در پایین آن، تعداد دسترسی و بازدید آن پست را مشاهده خواهید کرد. همچنین می‌توانید تفصیلی از این که این بازدیدها از کجا آمده‌اند را بیابید:
صفحه اصلی (Home) – کسانی که پست را در صفحه اصلی دیده‌اند
جستجو – کسانی که با جستجوی کلمات کلیدی پست را یافته‌اند
پروفایل – کسانی که پست را در صفحه پروفایل دیده‌اند
مکان (Location) – کسانی که پست شما را از فید مکانی مشاهده کرده‌اند
هشتگ – کسانی که از طریق جستجوی هشتگ پست شما را پیدا کرده‌اند
موارد دیگر – پست‌هایی که از طریق پیام دایرکت مشاهده شده، سیو شده، به واسطه تگ یا منشن کردن یا موارد دیگر دیده شده باشند.

اینستاگرام دیسکاوری

۳- ارزیابی دادهای استوری‌های اینستاگرام

شما می‌توانید از طریق بخش اینسایت صفحه اصلی یا به طور مستقیم از داخل استوری به اینسایت استوری‌های اینستاگرام دسترسی پیدا کنید.

مشاهده اینسایت برای چندین استوری
اگر از طریق اینسایت صفحه اصلی به داده‌های استوری‌ها دسترسی پیدا کنید، تمامی استوری‌هایی که طی ۲ هفته اخیر در صفحه خود گذاشته‌اید را مشاهده خواهید کرد. این قسمت تنها داده‌های کلی را نمایش می‌دهد و شما نمی‌توانید روی پست‌ها به طور جداگانه کلیک کنید.

به طور پیشفرض، اینستاگرام داده‌های مشارکتی برای استوری‌ها را نمایش می‌دهد.

برای فیلتر کردن داده‌های استوری‌ها بر اساس زمان (۲۴ ساعت، ۷ روز، ۱۴ روز) و فعالیت‌ها، بر روی لینک‌های آبی در بالای صفحه ضربه بزنید. این فعالیت‌ها عبارتند از:
• Taps forward
• Taps back
• Exits
• Replies
• Swipes away

با تحلیل این داده‌ها می‌توان فهمید که چه استوری‌هایی بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و چه محتواهایی باعث خروج آن‌ها از صفحه می‌شود. از این داده‌ها باید برای تحلیل اینستاگرام و برنامه‌ریزی برای استوری‌های آینده صفحه خود استفاده نمایید.

نکته: اخیرا بخش اینسایت اینستاگرام اطلاعاتی برای محتواهای زنده (Live) اینستاگرام ارائه نمی‌دهد.
مشاهده اینسایت‌ها برای استوری‌ها به طور جداگانه
برای مشاهده اینسایت برای یک استوری، استوری مربوطه را باز کرده و بر روی گزینه Seen By در گوشه سمت چپ پایین صفحه ضربه بزنید.
از اینجا، میتوانید مشاهده کنید که چه کاربرانی این پست را دیده، تعداد کل بازدیدها چقدر بوده و چه فعالیت‌هایی در مورد این پست داشته‌اند. این فعالیت‌ها شامل ریپلای، کلیک کردن بر روی استیکرها یا تگ کردن حساب کاربری می‌باشد.

۴- ارزیابی دادهای تبلیغاتی و بازاریابی اینستاگرام (Paid Promotions)

در پایین صفحه اینسایت صفحه اصلی بخش Promotions را مشاهده می‌کنید. در این قسمت شما می‌توانید یک پروموشن اینستاگرامی را ایجاد کرده و پروموشن‌های فعال را نیز ببینید. این قسمت در بازاریابی اینستاگرام بسیار موثر است.
برای دیدن فهرستی از پروموشن‌های قبلی روی گزینه See More ضربه بزنید. با انتخاب یک پروموشن موارد زیر را مشاهده خواهید کرد:
• بازدیدهای پروفایل
• تعداد کسانی که از پروموشن بازدید کرده‌اند
• تعداد مشارکت‌ها
• اطلاعات جمعیت‌شناسی مخاطبان
• مقدار هزینه پرداخت شده
این اطلاعات خلاصه‌ای از میزان بازدیدها و مشارکت‌های مخاطبان را نمایش می‌دهد. همچنین می‌توانید بازدیدکنندگان از پروموشن را در دسته‌هایی بر اساس جنسیت، رده سنی و مکان مشاهده نمایید.

اینسایت

 

نتیجه‌گیری
بخش اینسایت یک ابزار رایگان برای تحلیل بازاریابی اینستاگرام است. داده‌های ارائه شده در این بخش به شما کمک می‌کند تا در مورد مخاطبان، محتوا و تبلیغات صفحه خود اطلاعات لازم را به دست آورید. سعی کنید از این اطلاعات با ارزش برای تولید محتوای مناسب و بازاریابی اینستاگرام به بهترین شکل استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
شماره تماس
آدرس